یك كارشناس مطرح كرد

بخش داخلی با بستن دسترسی های خارجی رشد نخواهد كرد

بخش داخلی با بستن دسترسی های خارجی رشد نخواهد كرد به گزارش ابزار اپل یک کارشناس فعال در زمینه فناوری اطلاعات، با اعلان اینکه بستن دسترسی به خدمات خارجی، تولیدکننده بخش خصوصی را هم تنبل می کند و نمی گذارد محصول با کیفیت تولید نماید، اظهار داشت: نمی توانیم دسترسی به خدمات پایه ای را که در طول سال ها و افرادی از سرتاسر جهان ساختند را ببندیم و مردم را از سرویس هایی که الان استفاده می نمایند، محروم نماییم.


رضا قربانی در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد از مطرح شدن طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در وضعیت فعلی بیان کرد: ما یک خواسته ساده داریم و در سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران هم بارها تاکید کردیم درباره طرحی که این همه اهمیت دارد و روی زندگی همه ایرانیان تاثیر می گذارد، مقداری با طمانینه تصمیم بگیرند. الان ما در زمان بین دو دولت قرار داریم، یعنی نه دولت فعلی کاملا سر کار است و نه دولت بعدی هنوز کار را در دست گرفته و این که اصرار دارند باتوجه به وضعیت خاصی که قرار داریم، به سرعت چنین طرح مهمی را تصویب کنند، به نظر کار درستی نیست.
وی افزود: بدتر از همه به شکل اصل ۸۵ قانون اساسی جلو بردن این طرح است، یعنی لازم نیست طرح در صحن بررسی شود و در کمیسیون ها می توانند درباره آن تصمیم بگیرد. بهتر است صبر کنید دولت جدید سر کار بیاید، کار را تحویل بگیرد، وزرایش را ارائه کند، حتما آنها می توانند با مجلس تعامل کنند، نه این که قبل از شروع دولت، این طرح مصوب شود و دولت حتی اگر بخواهد آنرا تغییر دهد، نیاز به زمان زیادی داشته باشد. این خواسته صنف فناوری است. نه فقط از نظر فناوری، چون روی حیات و ممات همه تاثیر می گذارد.
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با انتقاد از ایجاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات که در این طرح آمده، اظهار داشت: ما می خواهیم اختیارات وزارت ارتباطات را بگیریم و به یک کمیسیون ۲۰ نفره بدهیم. فرض کنید این کمیسیون هم تشکیل شد و ۲۰ نفر به آنچه که می خواستند نرسیدند، در آن صورت چه کسی را می توان استیضاح کرد؟ هم اکنون در ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازی، وزارتخانه ها باید مسوول باشند و اگر کسی مسوولیتش را انجام نداد، می توان پیگیری کرد، اما در آن زمان چه کسی پاسخگو است؟
هیچکس با رگولاتوری و تنظیم گری مخالف نیست
قربانی با اعلان اینکه از نظر زیربنایی و فلسفی، هیچکس با رگولاتوری و تنظیم گری مخالف نیست، اظهار داشت: این طرح ظاهرا آمده که کسب وکارهای خارجی را محدود کند و فضا را برای رشد کسب وکارهای داخلی فراهم آورد. این کلیت چیزی است که طراحان این طرح ادعا می کنند اما اصلا چنین اتفاقی نخواهد افتاد. شما گوگل و خدمات آنرا از موتور جست وجو و ایمیل در نظر بگیرید که از نظر فنی و مهندسی نرم افزار بیش از دو میلیارد خط کد است، آنرا مقایسه کنید با سیستم عامل ویندوز که ۵۰ میلیون خط کد است. ما در کشور سال ها سعی کردیم سیستم عامل تولید نماییم اما نتوانستیم، حالا می خواهیم خدمات گوگل را هشت ماهه تولید کنیم؟
وی با تاکید بر اشتباه بودن بستن خدمات پایه ای اظهار نمود: ما در این کشور اجازه دادیم کسب وکارهایی از خدمات حمل و نقل آنلاین، خرید و فروش آنلاین و خدمات ارائه دهنده خدمات ویدیویی شکل بگیرند. خدمات پایه ای که برای اینترنت قابل استفاده می باشد هم می تواند به مرور زمان و به روش درست شکل بگیرد. اما روش درست این نیست که هشت ماه مهلت دهیم و به شکل دستوری کار را دنبال نماییم و از ابتدا هم مردم را از سرویس هایی که الان استفاده می نمایند محروم نماییم.
عضو هیات مدیره نصر تهران در ادامه اشاره کرد: درست است که گوگل در کشوری مانند آمریکا رشد کرده، اما الان همه مردم دنیا همچون مردم ایران از تمام سرویس هایش استفاده می نمایند. فیسبوک که مالک واتساپ و اینستاگرام است، در طول سال ها شکل گرفته، ما می خواهیم همه این کسب وکارهایی که در زنجیره ارزش شکل گرفتند را تحت تاثیر قرار دهیم که در نهایت خدمات پایه ای را که در طول سال ها و افرادی در سرتاسر جهان جمع شدند و ساختند را هشت ماهه بسازیم؟
بخش داخلی در فضای رقابتی رشد می کند
قربانی با اعلان اینکه ما در بخش خصوصی معتقدیم در فضای رقابتی، بخش داخلی هم رشد می کند، اضافه کرد: اگر ما به این بهانه که می خواهیم بخش داخلی رشد کند، دسترسی ها را ببندیم، بخش داخلی رشد نخواهد کرد. اگر ما دسترسی ها را ببندیم، تولیدکننده بخش خصوصی هم تنبل می شود و نمی تواند محصول با کیفیت تولید نماید. ما بارها این را امتحان کردیم. در صنعت خودروسازی مگر مورد مشابه اتفاق نیفتاد و به نتیجه هم نرسید؟ این راه خطا رفتن است.
وی افزود: شاید برخی تصور کنند ما بعنوان بخش خصوصی خوشحال می شویم از این که دسترسی ها بسته شود، اما به هیچ وجه اینطور نیست. چون معتقدیم در نهایت ما هم نابود خواهیم شد و این صنعت و این فضا نابود می شود. مردم را نمی توان به استفاده از یک سرویس مجبور کرد. مگر کسی ما را به استفاده از واتساپ و اینستاگرام و فیسبوک و این ابزارها مجبور کرده است؟ کسی مجبورمان نکرده، آنها سرویس خوب ارائه دادند و ازشان استقبال شده است.
منبع:

1400/05/06
09:17:38
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS