تولید گیاه از سنگ پوشه های ماه، فیلم بعلاوه عکس

تولید گیاه از سنگ پوشه های ماه، فیلم بعلاوه عکس ابزار اپل: گروهی از دانشمندان دانشگاه فلوریدا در آمریکا توانستند برای نخستین بار با بهره گیری از سنگ پوشه های (یا رِگولیت؛ لایه ای از سنگ یا پوششی از واریزه های سنگی که روی سنگ بستر را می پوشاند) کره ماه گیاه رشد دهند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی تک بلاگ، مطالعه این گروه از دانشمندان همین طور این مساله را بررسی می کند که گیاهان چطور از نظر زیست شناختی نسبت به خاک کره ماه واکنش نشان می دهند. خاک کره ماه با خاکی که روی کره زمین یافت می شود بسیار متفاوت می باشد. این مطالعه نخستین گام برای کشت و رشد گیاهان روی کره ماه بعنوان منبعی برای غذا و اکسیژن در زمان ماموریت های فضایی است.
این گروه از پژوهشگران تنها ۱۲ گرم از خاک کره ماه را در اختیار داشتند که فضانوردان ناسا در آخرین ماموریت های خود روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آوریل (۲۲، ۲۳ و ۲۵ فروردین) با خود آورده بودند.
دانشمندان مجبور شدند از انگشتانه هایی در ظروف پلاستیکی استفاده کنند که بطور معمول برای کشت سلولی استفاده می شود، هر کدام از این ظروف یک گلدان بودند. وقتی این گلدان ها با حدود ۱ گرم خاک کره ماه پر شدند، آنرا با مواد مغذی آغشته کردند و بعد بذر گیاه آرابیدوپسیس یا گوش موشی را به آن افزودند.

به گزارش ابزار اپل به نقل از خبرگزاری ایرنا برنامه آرتمیس توسط ناسا و شرکت های خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری سازمان فضایی اروپا، سازمان جستجوهای هوافضای ژاپن، سازمان های فضایی کشورهای کانادا، ایتالیا، استرالیا، انگلیس، امارات متحده عربی، اوکراین و برزیل درحال اجراست. ناسا برنامه آرتمیس، یک برنامه فضایی بین المللی را با هدف فرستادن انسان همچون اولین زن به ماه از مدت ها قبل مطرح کرده است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه است و ناسا قبلا سال ۲۰۲۴ را برای فرود فضانوردان بر سطح این کره در نظر گرفته بود.


راب فیرل یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: برنامه آرتمیس اطلاعات بیشتر در مورد شیوه رشد گیاهان در فضا را ضروری می سازد. رشد گیاهان از خاک کره ماه نشان دادند که نمونه های خاک برگرفته از کره ماه محتوی پاتوژن ها یا دیگر اجزای ناشناخته مضر خاکی جهت زندگی نیست، اما این گیاهان تنها از میزان خاک کمی و از سنگ پوشه های استفاده کردند و کامل با استفاده از این خاک رشد نکرده اند.


منبع:

1401/02/26
19:22:05
5.0 / 5
216
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS