قهر سرمایه گذاران از استارتاپ های اروپا

قهر سرمایه گذاران از استارتاپ های اروپا به گزارش ابزار اپل، تأمین مالی استارتاپ های فناوری اروپایی از ۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، به ۵۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا خواهد نمود.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، داده های شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر اتومیکو نشان داده است سرمایه گذاری در استارتاپ های فناوری اروپایی، سال جاری ۳۹ درصد کاهش پیدا خواهد نمود و به ۵۱ میلیارد دلار در مقایسه با ۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.

این کاهش، ناشی از عقب نشینی سرمایه گذاران آمریکایی است. صندوق های آمریکایی پیش از این، عامل اصلی فعالیت تأمین مالی در اروپا بودند و چندین صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر در آمریکا، به منظور افزایش سرمایه گذاری در اروپا، دفاتری در لندن دایر کرده بودند.

کاهش بیشتر تأمین مالی در اروپا بعد از سال دشوار برای صنعت فناوری روی می دهد. سرمایه گذاری برای استارتاپ های فناوری خصوصی در اروپا، از ۱۰۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به میزان ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده و در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۶ میلیارد دلار رسیده بود.

اتومیکو اعلام نمود سیگنال هایی از تاب آوری در صنعت فناوری اروپا وجود داشته است همچون اینکه مجموع ارزش شرکتهای عمومی و خصوصی باردیگر به مرز سه تریلیون دلار رسیده که اولین بار در سال ۲۰۲۱ به دست آمده بود.

در این بین، تأمین مالی شرکت هایی که در مراحل اولیه هستند، کمتر از همتایان خود در مرحله بعدی، کاسته شده است، به صورتی که تأمین سرمایه برای شرکت هایی که پایین ۱۵ میلیون دلار تأمین مالی دارند، در نیمه اول سال ۲۰۲۳، به ۸.۲ میلیارد دلار در مقایسه با ۱۰.۳ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است.

انتظار می رود شرکتهای مرحله بعدی سهم ۹۳ درصد از کل ضرر ۲۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری در فاصله سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را داشته باشند.

شرکت های فناوری طی یک سال و نیم گذشته، تحت فشار زیادی قرار گرفته اند و در حالی که سرمایه گذاران این بخش را مورد ارزیابی مجدد قرار می دهند، شرکت ها وادار شده اند به هر قیمتی سودآوری را به جای رشد، در اولویت قرار دهند.

شرکت های فناوری که زمانی ارزش بالایی داشتند، حالا شاهد افت سهام خود به دلایلی نظیر حمله نظامی روسیه به اکراین و سیاست پولی انقباضی هستند. فدرال رزرو آمریکا و سایر بانکهای مرکزی برای مهار تورم افسارگسیخته، نرخ بهره را افزایش داده و محرک های مالی دوران کرونا را تعدیل کرده اند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، این امر سرمایه گذاران را وادار کرد تا سرمایه گذاری خود در شرکتهای فناوری زیان ده که ارزش آنها معمولاً تحت تأثیر انتظارات از جریان های نقدی آتی قرار دارد را باردیگر ارزیابی کنند.

منبع:

1402/03/19
14:16:29
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS