بهتر است از ۵G بگذریم!؟

بهتر است از ۵G بگذریم!؟ ابزار اپل: به گزارش ابزار اپل، کشورهای مختلف به دنبال تحول دیجیتال فراگیر و انعطاف پذیرند و اقدامات بسیاری را در جهت پیاده سازی نسل پنجم ارتباطات در دستور کار خود قرار داده اند، در کشور ما بحث هایی در رابطه با واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز که به باند طلایی ۵G شهرت دارد، وجود دارد که به اعتقاد کارشناسان می تواند توسعه این نسل از اینترنت را با مخاطره رو به رو کند.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، فرکانس های امواج رادیویی یک منبع مهم کمیاب است که در همه کشورهای جهان در اختیار دولت ها قرار دارد و مدیریت آن ماهیتی حاکمیتی دارد، اما بر مبنای مقررات داخلی در بعضی کشورها، به بهره بردارانی نظیر اپراتورهای تلفن همراه هم واگذار شده است.

در ایران هم مدیریت جداول فرکانسی بر مبنای قانون برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و منابع مالی حاصل از آن به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود. همه کشورها برای بهره برداری از فرکانس و نیازمندی شبکه های ارتباطی، تابع استانداردها و قوانین بین المللی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) هستند؛ عدم تمکین از این استانداردها می تواند تداخلات فرکانسی در بعضی مناطق بخصوص در مناطق مرزی را به همراه داشته باشد.

در ایران، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران یکی از بهره برداران فضای فرکانسی است. این سازمان به علت برخورداری انحصاری از حق پخش همگانی برنامه های رادیویی و تلویزیونی در ایران بازه فرکانسی ۴۷۰ مگاهرتز تا ۸۶۲ مگاهرتز را در اختیار دارد و تا سال ها باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز در این بازه را بعنوان فراگیرترین باندهای فرکانسی موجود در کشور، برای پوشش حداکثری برنامه های تلویزیونی صداوسیما در سرتاسر شهرها و روستاها به صورت آنالوگ، در اختیار داشت. با هدف پیشگیری از ایجاد تداخل در برنامه های تلویزیونی در آن زمان حق بهره برداری از این باندهای فرکانسی، به صورت اختصاصی در اختیار این سازمان قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:
مذاکره برای حل یک مناقشه!

درباره مهم ترین خصوصیت باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰، میتوان اظهار داشت که شعاع بیشتری را پوشش می دهند ازاین رو هر اپراتور کاربری که بتواند خدمات ارتباطی خویش را بر این بسترها عرضه کند، به تجهیزات کمتری نیاز خواهد داشت؛ سرمایه گذاری مورد نیاز برای حداکثرسازی پوشش شبکه را بشدت کاهش می دهد؛ از نظر فنی، قابلیت نفوذ بیشتری دارد. ازاین رو درحالی به تازگی اتحادیه اروپا و کره جنوبی اولین شورای مشارکت دیجیتال خویش را در سئول برگزار و بر سر پیشبرد همکاریهای مشترک برای تحول دیجیال فراگیر و انعطاف پذیر توافق کردند؛ در کشورمان همچنان در واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز که به باند طلای ۵G معروف است، بحث و اما و اگر وجود دارد که به اعتقاد کارشناسان، می تواند توسعه این نسل را با مخاطره مواجه کند.

برگزاری مزایده باند ۳۵۰۰ مگاهرتز دو سالی می شود که در پیچ وخم تصمیم گیری های رگولاتوری حوزه ارتباطات قرار گرفته و اپراتورهای موبایل را معطل نگه داشته و حتی گفته می شود که دست شان را برای هرگونه اقدامی در زمینه خرید و واردات تجهیزات بسته است. هر چند چالش تخصیص باند در کشور ما به امروز مربوط نیست و سال هاست که حاکمیت حوزه ارتباطات بنای تخلیه باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را که حالا چندان کاربردی در قسمت برودکستینگ ندارند و برای توسعه بخش اینترنت همراه ضروری هستند، دارد اما هنوز راه به جایی نبرده است؛ با این وجود که ما درگیر چنین مواردی هستیم اما ظرفیتهای انسانی و علمی خوبی در زمینه دیجیتال داریم، کشورهای دنیا درحال تعمیم نگاههای مشترک خود در بکارگیری فناوری های نسل نو و ابتکاراتی نظیر هوش مصنوعی قابل اعتماد هستند.

برای نمونه توافقی که میان اتحادیه اروپا و کره جنوبی انجام شده، عملا منجر به تمرکز و فعالیت شرکا روی نیمه هادی ها، محاسبات با عملکرد بالا (HPC) و فناوری کوانتومی، نسل پنجم (۵G) و فراتر از آن، اقتصاد پلتفرمی، هوش مصنوعی (AI) و امنیت سایبری می شود.

نکته حائز اهمیت، همکاری مشترک در زمینه فناوری های نوظهور است که در استراتژی امنیت اقتصادی اتحادیه اروپا هم لحاظ شده است. به اذعان اورسلا فون درلاین - رئیس کمیسیون اروپا جهان مناقشه برانگیزتر و ژئوپلیتیک تر شده و از این جهت مبحث امنیت اقتصادی را برای اتحادیه اروپا و خیلی از شرکای آن در اولویت قرار داده است. این سند در واقع چارچوبی بر نحوه مدیریت مخاطرات است و بر ضرورت قاطعیت بیشتر در استفاده از ابزارهای موجود و همینطور کار بر روی ابزارهای هدفمند جدید تاکید دارد.

به عنوان مثال یکی از کلیدی ترین ابزارها در مدیریت مخاطره، سرمایه گذاری خارجی است که بر امنیت و ثبات اقتصادی می افزاید. مقوله دیگر به مشارکت و همکاری اتحادیه اروپا با دیگر کشورهای جهان در زمینه هایی که سبب تحقق امنیت اقتصادی این اتحادیه می شود، اشاره دارد که همکاری با کره جنوبی هم در این رده جای می گیرد.

دولت کره جنوبی سال قبل طرحی را عرضه کرد که بر اساس آن، این کشور تا سال ۲۰۲۷ به یک نیروگاه دیجیتال بزرگ تبدیل خواهد شد و به دنبال آن می خواهد تا سال ۲۰۲۶ ورود به ۶G را آغاز کند و به این طریق لقب شماره یک «زیرساخت دیجیتال» را در دنیا از آن خود کند.

در همان زمان توسط رئیس جمهور این کشور اعلام گردید که در جهت این هدف مهم، سرمایه گذاری در حوزه های استراتژیک مختلف مانند نیمه هادی ها، محاسبات کوانتومی و متاورس را برای امنیت فناوری های کلاس جهانی متمرکز خواهیم کرد تا از رتبه دوازدهم شاخص «رقابت دیجیتال» به رتبه سوم که حالا در اختیار سوئد است، برسد و جایگاه نخست «نوآوری» جهانی را کسب کند.

از سوی دیگر کره جنوبی در نظر دارد حدود ۳۰۲ میلیارد وون در توسعه فناوری نسل بعدی و ۱.۲ تریلیون وون تا سال ۲۰۲۶ در فناوری نیمه هادی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کند؛ این سرمایه گذاری به سبب برآورد دولت کره جنوبی از میزان دو برابر شدن حجم بازار داده از ۲۳ به ۵۰ تریلیون وون صورت می گیرد.

اما کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقدند تأمین و توسعه منابع انسانی بخش دیگر برنامه توسعه کره جنوبی است که تا قبل از عرضه ۶G تا سال ۲۰۲۶ صورت خواهد گرفت و مقرر است مدارس تحصیلات تکمیلی در شش زمینه دیجیتال، یک میلیون فرد با استعداد دیجیتالی را پرورش دهند. جالب است که حالا در این نشست شورای «مشارکت دیجیتال» به واسطه رهبری هر دو شریک در فناوری ۵G، چشم انداز مشترک توسعه ۶G وضع می شود.

اتحادیه اروپا و کره جنوبی بعنوان شرکای هم فکر استراتژیک در حوزه دیجیتال، تلاش در ایجاد دیدگاهی یکسان برای خلق محیط آنلاین منصفانه ای با تاکید بر صفات امن و منصفانه دارند و در ادامه این رویکرد، توافقی ضمنی بر سر همکاری در زمینه امنیت سایبری بخصوص از راه تبادل اطلاعات و همکاری صنعتی داشتند.

در پایان اشاره به این مورد حائز اهمیت می باشد در حالی شورای مشارکت دیجیتال این دو کشور برای اوایل سال ۲۰۲۴ در بروکسل برنامه ریزی شده است تا به بررسی پیشرفت ها بپردازد و گامهای بعدی را برای تعمیق مشارکت دیجیتال بردارد که به نظر می آید این تاریخ موعد مهمی برای تصمیم گیری در مورد حرکت به سمت نسل بعدی ارتباطی باشد.
1402/04/14
12:16:15
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS