سه پروژه الكترونیكی گمرك به صورت رسمی راه اندازی شد

سه پروژه الكترونیكی گمرك به صورت رسمی راه اندازی شد ابزار اپل: رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران همزمان با دهه مبارك فجر چندین پروژه الكترونیكی گمرك را به صورت رسمی افتتاح نمود.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، فرود عسگری بامداد امروز با حضور در سالن نمایش آنلاین سامانه جامع الكترونیك در فرودگاه مهرآباد، پروژه سامانه های اظهار پیش از ورود، خدمات به واحدهای تولیدی و خدمات الكترونیك به صادركنندگان را به صورت رسمی افتتاح نمود.

سامانه اظهار پیش از ورود كالا
به گفته وی، با این سامانه، امكان اظهار پیش از ورود كالا در گمرك با هدف تسهیل و توسعه تجارت بوجود آمده است و گمرك اطلاعاتی چون مانیفست، بارنامه و ثبت سفارش را از نهادهای مربوطه به شكل الكترونیكی دریافت می كند و با این شیوه دیگر كالا در گمرك نمی ماند.
این كار بخصوص برای واردات كالاهای واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار راهگشا خواهد بود. بر همین اساس، از این پس تمامی كاربران پنجره واحد تجارت فرامرزی می توانند بلافاصله بعد از بارگیری كالا در مبدا صرفا بر مبنای اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار كنند تا پیش از ورود كالا به كشور تشریفات گمركی صورت گیرد.
همچنین، در رویه اظهار پیش از ورود كالا صدور پروانه گمركی و اجازه خروج كالا منوط به رسیدن كالا (كالای موجود) است و این اقدام مطابق سفارش های سازمان جهانی گمرك و تدابیر دول در مورد تسهیل و توسعه تجارت انجام می گردد و گام جدیدی در تسریع انجام فرآیندهای گمركی است.

سامانه خدمات به واحدهای تولیدی
از طریق این سامانه، گمرك ایران با نگاهی تولید محور، با هدف بهبود فضای كسب و كار تمامی خدمات خویش را به واحدهای تولیدی به صورت كاملا الكترونیك ارائه می دهد و برهمین اساس، تمامی عملیات و فرآیندهایی كه مخاطب آن واحدهای تولیدی هستند تنها با اطلاعات دریافتی از سامانه " مدیریت كالا " به صورت سیستمی و خودكار و بدون دخالت كاربر مدیریت خواهد شد.
واحدهای تولیدی می توانند برای تنظیم اظهارنامه صادراتی از محل مواد اولیه، پروانه های ورود موقت و واردات قطعی و موارد مشابه، معافیت چهار درصدی مالیات علی الحساب، محاسبه كیل مصرف و استرداد پروانه های وارداتی و تسویه ورود موقت از خدمات الكترونیكی گمرك استفاده كنند.
عملیات در رابطه با ترخیص كالاهای تولید شده در مناطق آزاد و ویژه، بهره وری از امكان ترخیص نسیه، معیارهای سلكتویته گمرك در سالن و در خروج برای شركت های تولیدی و صدور اجازه حمل یك سره كالا در مبادی ورودی هوشمند شده و با استفاده از سامانه "مدیریت كالا " امكان پذیر است.
به گفته رئیس كل گمرك ایران، عضویت در سامانه "مدیریت كالا" برای تولیدكنندگان، تسهیل ورود كالا در مسیرهای سبز و امكان اظهار پیش از ورود و حمل یكسره، تسهیل انجام تشریفات گمركی برای تولیدی های مستقر در مناطق آزاد و ویژه و هم چنین تسهیل در جابجایی كالا با صدور پته خروجی از انبار تولیدی جهت استعلام نیروهای انتظامی را به دنبال خواهد شد.

تسهیلات جدید صادراتی با گمرك الكترونیك
همچنین با استفاده از سومین سامانه، گمرك ایران تسهیلات جدیدی را با حذف ورود حامل های كالاهای صادراتی به گمركات در مسیر سبز و زرد بوجود آورده است.
بر همین اساس به كمك قابلیت های سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و كنترل كامل تمامی كالاها با استفاده از این سامانه ها، در صورتی كه مسیر اظهارنامه صادراتی كنترل سیستمی سطح یك (سبز) تعیین شود نیازی به ورود حامل ها به داخل گمرك مبدأ صادرات (به استثناء اظهارنامه هایی كه گمرك مبدأ و مرز خروج یكسان باشد) و توزین والصاق پلمپ در گمرك مبدأ (داخلی) نیست.
بر اساس این سامانه، در مرحله ابتدایی، صاحب كالا یا اظهاركننده در كارتابل مربوطه در پنجره واحد تجارت فرامرزی، نسبت به ثبت صدور مجوز بارگیری، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزین، ثبت بیجك، مراحل درب خروج و بیجك بین اقدام می كند و در صورتی كه مسیر اظهارنامه صادراتی كنترل سیستمی سطح دو (زرد) تعیین شود: نیازی به ورود حامل ها به داخل گمرك مبدأ صادرات (به استثناء اظهارنامه هایی كه گمرك مبدأ و مرز خروج یكسان باشد) و توزین و الصاق پلمپ در گمرك مبدأ (داخلی) نیست.
در این مسیر در ابتدا بررسی اسنادی اظهارنامه های كنترل سطح دو توسط گمرك مبدأ انجام می پذیرد و سپس صاحب كالا یا اظهاركننده در كارتابل مربوطه در پنجره واحد تجارت فرامرزی، با لحاظ كردن قفل سیستمی روی مجوزها نسبت به ثبت صدور مجوز بارگیری، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزین، ثبت بیجك، مراحل در خروج و بیجك بین اقدام می كند كه در صورت نیاز به تعیین ماهیت و یا تغییر مسیر وفق مقررات صورت گیرد.1396/11/15
14:43:48
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: تولید , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS