كلاهبرداری جدید تلفنی

ترابرد زوركی با قرعه كشی دروغین!

ترابرد زوركی با قرعه كشی دروغین! ابزار اپل: اگر سیم كارت خویش را ترابرد كرده اید و با شما تماس گرفتند كه برنده سیم كارت دائمی ایرانسل شدید و برای دریافت هدیه تان باید كدی كه ارسال شده را بخوانید، حواستان جمع باشد؛ این كد به منزله بازگشت ترابرد شما به اپراتور مبداء است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، ممكن است با شما تماس بگیرند و خبر خوب برنده شدن در قرعه كشی را به شما بدهند و در ادامه از شما شماره كارت بانكی، آدرس منزل، اطلاعات شخصی و برخی دیگر از اطلاعات را درخواست كنند؛ اما درنهایت ممكن است زمانی متوجه ساختگی بودن تماس و قرعه كشی و جوایز شوید كه متضرر شده باشید؛ از حساب شما برداشت یا از اطلاعاتتان سوءاستفاده شده باشد.

به نظر می رسد این دفعه نوبت روش جدیدی در كلاهبرداری شده است؛ در حالیكه سیم كارت اعتباری ایرانسل را دارید، در تماس های تلفنی به شما می گویند برنده سیم كارت دائمی ایرانسل شده اید؛ آدرس منزلتان را می دهند كه اطمینان حاصل كنید تماس از سوی اپراتور صورت گرفته و برای ارسال سیم كارت به منزل از شما می خواهند كدی كه به شماره تان ارسال شده را بخوانید. غافل از اینكه این كد، درواقع درخواست ترابرد شما و یا بازگشت به اپراتور مبداتان است!اگر همان لحظه و بار دیگر پیامكی كه برای شما ارسال شده را بخوانید، متوجه خواهید شد كه چه كلاهی به سرتان رفته، اما دیگر دیر شده است. باآنكه همواره سفارش می گردد هنگام دریافت این پیامك ها دقت كنید و شماره های خواسته شده را ندهید، اما ممكن است زمانی كه پشت خط تلفن، فردی وعده سیم كارت دائمی به شما داده و كدی كه برایتان ارسال شده را می خواهد، برای یك لحظه هم كه شده اطمینان كرده، بدون خواندن متن پیامك دچار اشتباه شوید و این اشتباه به قیمت غیرفعال شدن سیم كارتتان تمام شود.

طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (Mobile Number Portability) یا همان امكان تغییر اپراتور بدون تغییر شماره، بعد از بارها مطرح شدن و به نتیجه نرسیدن، در نهایت از تیر ماه سال قبل اجرایی شد؛ در قالب این طرح هر مشترك می تواند بدون تغییر شماره خود، نسبت به عوض كردن اپراتور خود اقدام و بر حسب علاقه خود از سرویس ها و خدمات اپراتورهای دیگر استفاده نماید.

با گذشت مدتی از آغاز ترابردپذیری، آمارهایی از سوی هر یك از اپراتورها منتشر گردید كه ورودی ها و خروجی های آن ها را نشان می داد؛ اینكه چه تعداد كاربر از كدام اپراتور به دیگری مهاجرت كرده اند، رضایت داشته اند و یا درخواست بازگشت به اپراتور خویش را داشته اند. این آمار حتی به شكلی به تبلیغ برای اپراتورها تبدیل شد كه نشان می داد با عرضه سرویس های مختلف، كاربران را وسوسه می كنند تا بدون تغییر شماره همراه خود، از خدمات اپراتور دیگر بهره مند شوند.

البته همان زمان و در زمان های ابتدایی طرح ترابردپذیری، محمود واعظی - وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات - از تشكیل كمیته ای توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برای برخورد با تخلفات و كارشكنی های اپراتورها در حوزه اجرای طرح ترابردپذیری اطلاع داده بود و علی اصغر عمیدیان - ریس سابق سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی - وعده ارزیابی هفتگی اپراتورها را در این زمینه داده بود.

ایسنا مبحث بازگشت به اپراتور ایرانسل با وعده سیم كارت دائمی را از اپراتور مربوطه پیگیری كرده كه تابحال به پاسخی نرسیده است. اكنون این سوال پیش می آید كه آیا این مورد هم شامل همین تخلفات ترابردی می گردد كه سازمان تنظیم مقررات وعده ارزیابی و برخورد با آن را داده و یا این مورد به تخلفات دیگری در حوزه مربوط است.

درنهایت سفارش می گردد هنگام دریافت تماس های مشكوك این چنینی دقت لازم را خرج بدهید و گرفتار كلاهبرداری نشوید. زیرا هرچند با رجوع به مراجع قانونی باید این مورد پیگیری شود اما كمترین هزینه، غیرفعال شدن سیم كارت ترابردشده ی شماست.
1396/11/22
17:10:36
5.0 / 5
4667
تگهای خبر: اپراتور , ارتباطات , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS