شناسایی ویروس زیكا توسط فناوری نانو

شناسایی ویروس زیكا توسط فناوری نانو ابزار اپل: محققان دانشگاه واشنگتن آزمایشی را طراحی نموده اند كه شناسایی سریع ویروس مرگبار زیكا در خون انسان را ممكن می سازد.به گزارش ابزار اپل به نقل از یوروكالرت، در حال حاضر آزمایش خون برای كشف ویروس زیكا مستلزم نمونه گیری از خون، ذخیره سازی آن و ارسال آن به مركز پزشكی یا آزمایشگاه است و این امر تشخیص سریع و درست این بیماری را دچار مشكل می كند.
اگر چه هنوز تا اجرای این روش جدید در مراكز درمانی راه درازی در پیش است، اما آزمایش های انجام شده به این شیوه از دقت بالایی برخوردار بوده و نتایج آنها در عرض چند دقیقه حاضر می شود. مواد مورد نیاز برای انجام این آزمایش هم نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و می توانند برای آزمایش و شناسایی بیماری های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند.
ویروس زیكا ویروس خطرناكی است كه در بسیاری از موارد افراد حتی از ابتلای به آن مطلع هم نمی شوند. لذا شناسایی سریع آن از ضرورت بالایی برخوردار است. از جمله علائم ابتلا به زیكا می توان به تب، درد مفاصل، درد عضلانی و جوش در بدن اشاره كرد. اما این علائم مربوط به دهها بیماری دیگر هم هست.
شناسایی زنان باردار آلوده به ویروس زیكا كه از طریق نیش حشرات منتقل می شود اهمیت زیادی دارد. زیرا عدم درمان آن باعث ابتلای جنین به مشكلات عصبی حاد می شود.
انجام این تست متكی به نوعی پروتئین خاص است كه توسط این ویروس تولید شده و باعث واكنش سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا می شود. این پروتئین بر روی نانوذراتی طلایی كه بر روی یك كاغذ نصب شده اند، قرار می گیرد. سپس این كاغذ به طور كامل از كریستال های نازك حفاظتی پوشانده می شود. این نانوكریستال ها ارسال نانوذرات به نقاط مختلف را بدون تبرید كل كاغذ ممكن می كند.
برای اجرای آزمایش، فرد متخصص كاغذ را با آب كمی اسیدی شستشو می دهد و كریستال های حفاظتی را از آن پاك می كند و به پروتئین قرار گرفته بر روی نانوذرات دسترسی می یابد. در صورتی كه تركیب این پروتئین با یك قطره از خون بیمار نشانگر وجود ایمونوگلوبولین ها در خون وی باشد، فرد قطعا به ویروس زیكا مبتلا شده است.
 

1396/05/23
23:08:22
5.0 / 5
5331
تگهای خبر: فناوری , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS