حمله گسترده سایبری به سوئیچ های سیسكو در جهان، تأیید قربانی شدن دیتاسنترهای ایرانی توسط وزیر

حمله گسترده سایبری به سوئیچ های سیسكو در جهان، تأیید قربانی شدن دیتاسنترهای ایرانی توسط وزیر ابزار اپل: با حمله گسترده سایبری به سوئیچ های سیسكو در چند كشور همچون ایران، اختلال ارتباطاتی بوجود آمد و چندین دیتاسنتر هم زمان از كار افتاد.به گزارش ابزار اپل به نقل از خبر آنلاین، «تالوس سكیوریتی» پیش تر نسبت به وجود حفره ناشناخته در سوئیچ های سیسكو اطلاع داده بود و به سازمان های استفاده كننده نسبت به حمله سایبری اخطار داده بود.
اسكن 29 مارس روی 8.5 میلیون دستگاه حكایت از وجود حفره روی 250 هزار سوئیچ داشت كه به مالكان آن اخطار امنیتی داده شد.
كارشناسان در CERT می گویند سوء استفاده از پروتكل Smart Install، هنگام نصب با استفاده از كنسول روی سوئیچ های سیسكو، شبیه كاری است كه پیش تر، هكرهای دولتی روس برای حمله به تاسیسات هسته ای و انرژی آمریكا بهره برده بودند.
ظاهرا پورت 4786 روی سوئیچ ها(مدل های 2960، 4500، 3850، 3750، 3560، 2975) به صورت دیفالت باز بوده و ادمین ها هم از مبحث خبر ندارند. هكرها هم با استفاده از این پورت حمله تعریف شده را انجام داده و سوئیچ ها را به حالت كارخانه ای بازگردادند و ادمین های شبكه مجبور شدند تا تنظیمات بك آپ خویش را استفاده كنند.

اواخر جمعه شب 17 فروردین اغلب دیتاسنترهای ایرانی كه از این نوع سوئیچ ها استفاده می نمایند، بعد از حمله از كار افتاده یا به دستور ادمین برای جلوگیری از نابودی خاموش شدند. بالاخره سوئیچ های مورد حمله واقع شده با استفاده از بك آپ به حالت عادی بازگشتند.
وزیر ارتباطات هم در توئیتی این حمله را مورد تایید قرار داد.
وی نوشت: " امشب بعضی از مراكز داده كشور با حمله سایبری رو به رو شده اند. تعدادی از مسیریابهای كوچك به تنظیمات كارخانه ای تغییر یافته اند. مركز ماهر به یاری این مراكز داده، حمله را كنترل و در حال اصلاح شبكه های آنان به حالت طبیعی هستند. تلاشها برای ناامن جلوه دادن ها یك فرصت برای اصلاح اشكالهاست."
البته آذری جهرمی هم خیلی از جزئیات مبحث اطلاع نداشته و به جای بررسی عدم نصب پچ امنیتی روی سوئیچ ها پس از اخطار 29 مارس، به دنبال یافتن دلیل دیگری در توئیت خود است.

5656

1397/01/18
14:20:45
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: ارتباطات , امنیت , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS