ایران، هدف بیشترین تجسس اینترنتی در دنیا

ایران، هدف بیشترین تجسس اینترنتی در دنیا ابزار اپل: طبق اعلام مسئولان مربوطه، بیشترین حجم تجسس اینترنتی در دنیا از شبكه های تلفن همراه و كامپیوتر كاربران ایرانی انجام گرفته است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، افشاگری های ادوارد اسنودن نشان می دهد، آمریكا تنها در یك ماه ۱۴ میلیارد قطعه داده از شبكه های تلفن همراه و كامپیوتر كاربران ایرانی جمع آوری كرده كه این حجم پوشش اطلاعاتی در بین كشورهای دنیا بی سابقه است.
نكته ای كه در كنار اقبال روزافزون شبكه های اجتماعی مبتنی بر موبایل، قابل تامل و تعمق است، عدم توجه به سطح دسترسی هایی است كه كاربران هنگام نصب این قبیل از نرم افزارها با دستان خود در اختیار سرویس دهندگان خارجی این قبیل از نرم افزارها می گذارند و بدین ترتیب زمینه نفوذ به حریم خصوصی را برای سرویس دهندگان نرم افزارهای نسخه خارجی به راحتی فراهم می كنند.

در این باره سرهنگ محمدخانی -رئیس پلیس فتا استان گیلان- با اشاره به خواندن لیست مخاطبان، اطلاعات تماس ذخیره شده در گوشی، فعال كردن میكروفن، استفاده از دوربین دستگاه بدون اطلاع كاربر را نمونه ای از سطح دسترسی ها برشمرد كه سرویس دهندگان خارجی جهت فعال سازی نرم افزار به آن نیاز دارند.

كارشناسان پلیس فتا به كاربران سفارش می كنند كه از پیام رسان های داخلی و مزایا و امكانات آن ها استفاده كنند تا خیالشان از امنیت و سلامت اخلاقی این شبكه ها راحت تر باشد.
هر روز بر تعداد كاربران نرم افزارهای پیام رسان موبایلی افزوده می گردد اما نكته ای كه در كنار این اقبال روزافزون قابل تامل و تعمق است، عدم توجه به سطح دسترسی هایی است كه كاربران هنگام نصب نرم افزار با دستان خود در اختیار سرویس دهندگان این قبیل از نرم افزارها می گذارند و بدین ترتیب زمینه نقض حریم خصوصی برای سرویس دهندگان پیام رسان های موبایلی نسخه خارجی به راحتی فراهم می گردد.
بررسی های صورت گرفته درباره یكی از این نرم افزارهای پیام رسان نشان داده كه خواندن لیست مخاطبان یا اطلاعات تماس ذخیره شده در گوشی، فعال كردن میكروفون، استفاده از دوربین دستگاه بدون اطلاع كاربر و... نمونه ای از سطح دسترسی هایی است كه سرویس دهنده جهت فعال سازی نرم افزار به آن نیاز دارد.
در این باره كارشناسان با تاكید بر اهمیت پشتیبانی از شبكه های اجتماعی مبتنی بر موبایل بومی و ملی تولید داخل، تاكید دارند كه استفاده از نرم افزارهای پیام رسان بومی و ملی تولید داخل برای حفظ حریم خصوصی افراد و مقابله با تهدیدها و صدمه های جدی شبكه های اجتماعی مبتنی بر موبایل نسخه خارجی ضروری می باشد.
در این باره حمایت و تقویت پیام رسان ها یا شبكه های اجتماعی داخلی برای رقابت با انواع مشابه خارجی همچون موضوعاتی است كه علاوه بر مجموعه وزارت ارتباطات در جلسات مركز ملی فضای مجازی هم مورد تاكید رئیس دولت تدبیر و امید قرار گرفته است و شكی نیست كه اگر وزارت ارتباطات و متولیان امر در اجرای وظایف خود، موانع موجود بر سر راه پیام رسان های داخلی را بر دارند، آن ها بزودی قله های موفقیت را فتح می كنند.
بدون شك طراحی اپلیكیشن های ایرانی بدون ایراد نیست. البته این مورد تنها به نمونه های بومی مختص نیست و همه اپلیكیشن ها در نسخه های اولیه خود با مشكلاتی مواجهند اما در جهت فرهنگ سازی كاربران جهت استفاده از پیام رسان های داخلی باید به نكات مختلفی توجه شود؛ همچون اینكه كاربران ما با سیستمی مثل تلگرام آشنا شدند كه از ۱۰ سال پیش كارش را آغاز كرده، درحالی كه داخلی ها مدت زیادی از فعالیتشان نمی گذرد.1397/02/15
11:22:49
5.0 / 5
4577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS