نتایج سامانه های آنلاین اندازه گیری تشعشعات رادیویی نشان داد؛

میزان پارازیت در شیراز پایین تر از حد مجاز

میزان پارازیت در شیراز پایین تر از حد مجاز ابزار اپل: طی ماه های گذشته بارها پیرامون وجود تشعشعات رادیویی در شیراز و تاثیرات نامطلوب آن بر سلامت شهروندان این كلانشهر، اخباری كه اعتراض های مردم و نظرات مسئولان را در بر می گرفت، انتشار یافته است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، مبحث احتمال وجود تشعشعات رادیویی یا آنچه عوام به آن پارازیت می گویند، به حدی برای شهروندان این شهر جدی شد كه برخی پزشكان متخصص هم نظراتی را ابراز كرده و كار به تجمعی اعتراضی هم كشید.
موضع گیری های اعضای شورای شهر ماه های پایانی شورای چهارم و اخطار و نامه نگاری های یكی از اعضای آن شورا و طرح مبحث در شورای پنجم و مطالب عنوان شده از جانب یكی از اعضای شورای پنجم و استنادش به پیامك یك پزشك، جدی بودن مبحث را نشان می داد.
از دیگر سو، بهرام پارسایی و علی اكبری، ۲ نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم هر كدام جداگانه اظهار نظرهایی پیرامون تشعشعات رادیویی و اثرات آن بر انسان داشتند و خواهان رسیدگی علمی به مبحث بودند. مبحث در حدی جدی شد كه رئیس وقت دانشگاه علوم پزشكی شیراز گروهی را با عضویت اعضای هیئت علمی و كارشناسانی از دستگاه های مرتبط تشكیل داد تا به مبحث ورود كنند اما در نهایت او و معاون سیاسی استانداری فارس وجود هرگونه تشعشع یا پارازیتی را در شیراز تكذیب كردند.
ورود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اما در ماه های گذشته از نصب سامانه هایی برای اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی خبر داد، موضوعی كه ابتدای شهریورماه خبر نصب و راه اندازی آن اعلام گردید.
به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رئیس این سازمان به تازگی در مورد نصب سامانه های مد نظر وزیر ارتباطات در ۲ شهر تهران و شیراز خبری را اعلام نموده است.
حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی از طریق اندازی سامانه اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی بر روی پایگاه اینترنتی این سازمان اطلاع داد و گفته است: دستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی تشعشعات در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز به راه افتاده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: این دستگاه ها میزان تشعشعات فركانسی از ۳۰۰ كیلوهرتز تا ۱۸ گیگاهرتز را اندازه گیری و گزارش می كند و مردم می توانند نتایج اندازه گیری ها در نقاط مختلف را به صورت بر خط مشاهده كنند.
فلاح جوشقانی اضافه كرد: مكان یابی سامانه های اندازه گیری برپایه شاخص های مختلفی مانند تراكم جمعیت، زمان پرتوگیری، وجود افراد حساس در مكان هایی مثل بیمارستان ها، مدارس و مهدكودك ها، سرای سالمندان، شیرخوارگاه ها و دیگر مراكز انجام شده است. برپایه استاندارد كمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یونساز (ICNIRP) و همینطور استاندارد ملی ایران كد ۸۵۶۷۵، كمترین آستانه پرتوگیری امواج الكترومغناطیسی، ۲۸ ولت بر متر بوده كه در این سامانه به صورت خط چین قرمز در نمودار مناطق مختلف مشخص شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برپایه قانون، متولی حفاظت در برابر اشعه، سازمان انرژی اتمی است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی صرفاً اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی را انجام داده و نتایج را برای ارزیابی و تائید به سازمان انرژی اتمی ارسال می كند.
فلاح جوشقانی با اشاره به اینكه از نظرات كارشناسی متخصصان این حوزه و همینطور مسئولان شهرهای مختلف كشور استقبال می نماییم درباره راه اندازی این سامانه ها در سایر شهرها هم اظهار داشت: سامانه های ثابت اندازه گیری شدت میدان امواج الكترومغناطیسی و مشاهده نتایج آن به صورت بر خط، به تدریج در سایر كلانشهرها هم راه اندازی خواهد شد.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس هم اظهار داشت: اینكه شهروندان در شیراز می توانند نتایج بررسی میزان اثر تجمعی تشعشعات را به شكل آنلاین با رجوع به نشانی اینترنتی www.cra.ir مشاهده كنند.
سهرابی تاكید كرده است كه برپایه اندازه گیری ها میزان تشعشعات در هیچ یك از نقاط اندازه گیری شده در شیراز بالاتر از حد استانداردهای بین المللی و ملی نیست و به این جهت خطری را متوجه شهروندان نمی كند.
به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، رجوع به نشانی اینترنتی اعلام شده و بررسی نقاطی كه سامانه های مورد اشاره نصب شده است نشان داده است كه میزان اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی در ۱۸ نقطه ی شیراز پایین تر از حد استاندارد است.
باآنكه این سامانه نظر شهروندان در خصوص وجود این تشعشعات به شكلی تایید شد و حتی نتایج حاصله نشان داد كه شدت این امواج در نقاطی از شیراز كه قبل از این شهروندان این كلانشهر اعلام می كردند، بیشتر از سایر نقاط است؛ اما پایین بودن حد آن از سطح مجاز بین المللی و استانداردهای تعیین شده، بی اثری این امواج بر سلامت شهروندان را تایید می كند.1397/06/08
19:14:05
5.0 / 5
4877
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS