گزیده اخبار اقتصادی ایسنا در روز یكشنبه

جریمه در انتظار پرمصرف ها

جریمه در انتظار پرمصرف ها به گزارش ابزار اپل احتمال افزایش تعرفه آب و برق مشتركان پرمصرف كه وزیر نیرو، امروز اعلام نمود و احیانا با تصویب هیات وزیران تا رسیدن فصل گرما نهایی می شود، یكی از اخبار مهم امروز بود؛ هم چنین نرخ ارز و سكه هم امروز مثل روزهای قبل كاهش پیدا كرد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، هم اكنون، طرح افزایش تعرفه مشتركان پرمصرف در كمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسیده و در نوبت طرح در هیات وزیران است. وزیر نیرو، امروز با بیان این خبر اظهار داشت كه این طرح در بخش برق در فصول گرم سال اجرایی می شود، بنابراین چند ماه زمان گذاشته ایم تا پس از تصویب اطلاع رسانی كامل صورت گیرد. اردكانیان، هدف از اجرای این طرح را تشویق مشتركان به خوش مصرفی عنوان كرده است. به قول وی برای این مساله هم نرم افزار مناسبی تهیه شده است كه مشتركان از میزان مصرف و هزینه وسایل برقی خود آگاه شوند.
خبر دیگر حوزه انرژی این كه امروز مهلت ثبت نام كارت سوخت المثنی تمدید گردید. شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام نمود كه مهلت ثبت نام كارت سوخت المثنی به مدت یك هفته تا شنبه یكم دی ماه تمدید گردید. مالكان می توانند با رجوع به سامانه اینترنتی www.mob.gov.ir، اپلیكیشن خدمات دولت همراه و كد دستوری #۴* و خودروهای عمومی و دولتی هم به دفاتر پلیس ۱۰+ برای ثبت درخواست كارت سوخت خود رجوع كنند.
امروز هم چنین در گزارشی به «جزئیات برداشت ایران از پارس جنوبی تا آخر سال» پرداختیم. میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین میدان گازی كه بین ایران و قطر مشترك است، در طرف ایرانی و به صورت كلی در ۲۷ فاز برای توسعه تعریف شده است كه ۲۱ فاز تا سال قبل به مدار آمده و طبق برنامه ریزی ها تا آخر سال جاری، سه فاز دیگر در دریا و چهار فاز در خشكی به مدار خواهند آمد و سه میلیارد فوت مكعب (۸۵ میلیون مترمكعب) به تولید پارس جنوبی افزوده خواهد شد.
دلار و سكه باز هم پایین آمد
روند كاهشی قیمت ارز، طلا و سكه هم چنان ادامه دارد. امروز دلار به محدوده ۹ هزار تومان وارد شد و بانك ها دلار را ۹۹۰۵ تومان خریدند. هر عدد سكه تمام بهار طرح جدید هم به سه میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید. آخرین قیمت ارز، سكه و طلا را می توانید در این لینك مشاهده كنید.
بعد از تولید نوسانات شدید در بازار ارز، بانك مركزی با اتخاذ سیاست های جدید به دنبال كنترل بازار و جلوگیری التهاب در این بازار بود كه درنهایت توانست بازار را آرام كرده و رفته رفته قیمت ارز را كم كند. با این وجود صراف ها می گویند كه در شرایط فعلی مشتری های خویش را از دست داده اند. امروز در گزارشی به اوضاع و احوال این روزهای بازار ارز پرداخته ایم. سخنگوی كانون صرافان ایرانی ها اظهار داشت: حدود ۶۵۰ صرافی ها در كشور مشغول به كار هستند كه هركدام از این صرافی ها اگر بخواهند روزانه چند دلار ارز بفروشند، بطور قطع از پس هزینه های خود برنمی آیند.
چه عواملی بازار ارز را متعادل كرد؟
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به عرضه ۶۰ میلیون یورویی روز گذشته در سامانه نیما، اظهار داشت: بازار ارز به سمت و سوی متعادل شدن حركت كرده است. به دنبال آن ورود صادركنندگان به عرضه ارز بسیار كمك خواهد نمود و این دو در كنار یكدیگر، علاوه براین كه به افزایش عرضه كمك می كنند، تقاضای مصنوعی و كاذب ارز را هم كنترل كرده و تعادل را به بازار برمی گردانند.
سرعت رشد مسكن در آذرماه كم شد
در ایام اخیر گزارش هایی را از آخر رونق و تلاطم بازار مسكن ارسال كردیم. امروز هم و در شرایطی كه هنوز آمار رسمی بانك مركزی از معاملات شهر تهران در آذرماه ارائه نشده، اوضاع بازار مسكن را در ۲۴ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ رصد كردیم. بر مبنای داده های یك سامانه ملكی، در ۲۴ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ شاخص قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران به ۹ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسیده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۳ و ۸۸.۲ درصد افزایش نشان داده است. این در شرایطی است كه بر مبنای معیارهای همین سامانه رشد قیمت مسكن پایتخت در آبان ماه ۵.۶ درصد بوده كه در آذرماه سرعت رشد آن ۲.۳ درصد كاهش یافته است.
چله نشینی چقدر آب می خورد!؟
با عنایت به بررسی ها، یك خانواده چهار نفره باید برای این شب حداقل ۱۲۴ هزار تومان هزینه كند. گزارش میدانی ایسنا حكایت از آن دارد كه آجیل مخلوط شب یلدا در اغلب واحدهای عرضه كننده وجود دارد، اما هر واحد با عنایت به كیفیت آجیل قیمت خاصی را برای خود برگزیده كه هر كیلو آجیل مخصوص شب یلدا كه اكثرا با پوست است، قیمتی در حدود ۹۰ تا ۱۳۰ هزار تومان دارد.
در كنار این نوع آجیل، قیمت آجیل چهار مغز كیلویی ۱۸۰ تا ۲۱۵ هزار تومان و آجیل چهار فصل (آجیل با پوست) ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. در ارتباط با حال و هوای خرید آجیل برای شب یلدا یك فروشنده آجیل و خشكبار به ایسنا اظهار داشت: بازار حال و هوای شب یلدا را به خود گرفته و مردم برای رفع نیاز به بازار ورود كرده اند، اما حجم خرید نسبت به سال های گذشته افت قابل ملاحظه ای به ثبت رسانده و می توان ادعا نمود خریدهای كم جایگزین خریدهای كیلویی شده است.



1397/09/26
13:32:55
5.0 / 5
4258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS