به داد گوشیهای سرقتی برسید!

به داد گوشیهای سرقتی برسید! به گزارش ابزار اپل در حالیكه رجیستری می تواند مانع استفاده از گوشیهای سرقتی شود، اما با افزایش قیمت گوشی، دردسر كسانی كه گوشی آنها مورد سرقت قرار می گیرند، زیاد شده و حتی امكان دارد این گوشیها تنها با هدف استفاده از تجهیزات جانبی سرقت شوند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، با بحران های ارزی بوجود آمده قیمت گوشی در بازار هم بالا رفت؛ بازاری كه به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز وضعیت چندان مناسبی ندارد؛ ازسوی دیگر سرقت گوشی تلفن همراه همواره وجود داشته، اما با افزایش چندبرابری قیمت گوشی در ماه های اخیر، مشكل گوشی دارها چند برابر شده است، چونكه باوجودی كه سرقت گوشی به خودی خود برای شخص ضرر و دردسر به همراه داشت اما حالا خرید دوباره ی گوشیها كه قیمت شان افزایش یافته هم به این دردسرها افزوده است چون باید با چند برابر قیمت، همان گوشی را از بازار خریداری كنند.

یكی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) بعد از پیشگیری از قاچاق، جلوگیری از سرقت گوشی ذكر شده بود؛ چونكه باآنكه خرید گوشیهای دست دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و ضرورت ثبت شماره در تلفن همراه، درصورتی كه فردی بخواهد گوشی خویش را بفروشد و یا به دیگری منتقل كند، باید حتما فرآیند انتقال مالكیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت، بعد از مدتی، گوشی برای سیم كارت جدیدی كه در آن قرار گرفته، غیرفعال می گردد. ازاین رو گوشیهای سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.

علاوه بر این كه با اجرای رجیستری، گوشی سرقتی غیرقابل استفاده می شود، مبحث دیگر، بازیابی گوشی برای مالك آن است. باآنكه به نقل از مسئولان، بحث سرقت و ردیابی گوشیهای سرقتی از اهداف اصلی طرح رجیستری نبوده است، اما این پروژه می تواند به ردیابی گوشیهای به سرقت رفته كمك نماید. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این راستا اظهار كرده بود: طرح رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشیهای تلفن همراه كه مشكلات زیادی را بوجود آورده تا حدود زیادی جلوگیری می كند.

اما مسئولان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری گفته اند كه گوشیها به صورت زوج شماره سیم كارت و شماره IMEI به صورت یكتا در سامانه های ما ثبت می شوند. اگر گوشی سرقت شد، می توان بر طبق این زوج آنرا ردیابی كرده و هم از فعالیت این گوشیها در سامانه های كشور جلوگیری كرد كه این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است. البته این امكان هم اكنون فراهم نیست اما مسئولان، در حال كار برروی آن هستند و در آینده می توان از آن بهره برد.

با وجود این، در حالیكه طرح رجیستری از پاییز سال قبل آغاز و از آغاز اردیبهشت ماه هم این فرآیند با مشمول شدن تمامی برندهای گوشی تكمیل شد، فرآیند ردیابی گوشیهای مسروقه با استفاده از قابلیت های فنی رجیستری اتفاق نیفتاد كه حمیدرضا دهقانی نیا - سخنگوی طرح رجیستری- درباره علت این تاخیر اظهار نمود: این سرویس موجود است و می توان آنرا عرضه هم داد اما نیاز است یك سری گام های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را عرضه دهیم.

بنابراین باآنكه به نظر می آید هدف اصلی رجیستری كه پیشگیری از قاچاق گوشیهای همراه و ساماندهی این بازار بوده اتفاق افتاده اما هنوز اهدافی مانند كاهش سرقت گوشی و كمك به ردیابی كسانی كه گوشی شان به سرقت رفته، نشده است. در این راستا، حسین فلاح جوشقانی - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - در گفت وگو با ایسنا درباره ی این كه چه زمانی می توان انتظار تاثیر رجیستری بر كاهش سرقت گوشی را داشت، اظهار نمود: این مورد جز اهداف فرعی رجیستری بوده و همین حالا هم اگر پلیس از ما استعلام كند، این اطلاعات را در اختیارش می گذاریم.

البته فلاح درباره ی امكان سرقت گوشی حتی علیرغم این طرح، بیان كرد: قیمت گوشی بالا رفته و سرقت زیاد شده است. كلیه اطلاعاتی كه ما داریم، معمولا مربوط به آخرین موقعیتی است كه گوشی در شبكه روشن بوده اما فقط كافی است اعلام كنند گوشی سرقتی است و آنگاه وارد فهرست سیاه می گردد و دیگر در شبكه كار نمی كند، مگر این كه گوشیها را اوراق كرده و برای تجهیزات جانبی آن مانند ال سی دی و غیره مورد استفاده قرار دهند.

وی افزود: بحث سرقت مربوط به پلیس و دستگاه های قضایی است و با دستور قضایی یا كلانتری، ما می توانیم IMEI گوشی را اعلام نماییم و اطلاعات را در اختیار دستگاه قضایی بگذاریم و از این دست مكاتبات زیاد داریم اما معمولا زمانی یك گوشی را به سرقت می برند، دیگر آنرا روشن نمی كنند كه قابل رهگیری باشد و باید آنرا اوراق كنند.
1397/10/04
14:27:38
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: ارتباطات , بازار , بازی , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS