هدیه شوم فیلترینگ به كودكان ایرانی!

هدیه شوم فیلترینگ به كودكان ایرانی! به گزارش ابزار اپل این روزها با همان سرعتی كه اپلیكیشن ها تولید می شوند تلفن های همراه و تبلت ها به زندگی كودكان و نوجوانان ایرانی وارد شده اند. آنچنان كه كمتر كودك و نوجوانی است كه به محض آشنایی با نحوه كار گوشیها و تبلت ها آرزوی داشتن یكی از آنها را نداشته باشد.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: از آن سو والدین هم كه درگیر روزمرگی هستند خیلی زود تسلیم این خواسته كودكان كم سن و سال خود می شوند. حتی خیلی از والدین ایرانی ترجیح می دهند كه از این وسایل بعنوان خاموش كننده فرزندان خود استفاده كنند. كودكان كم سن و سال كنجكاو هم به محض دسترسی به اینترنت ها به دنیای ناشناخته وب وارد می شوند. دنیایی كه در مرحله اول برای آنها نقش یك تأمین كننده انواع و اقسام اپلیكیشن های بازی را ایفا می كند. این در حالیست كه به مرور زمان همه كاربران كم سن وسال بشدت به نصب و پیوستن به شبكه های اجتماعی علاقه پیدا كنند.

فیلترشكن، همسایه فیلترینگ

درست همزمان با همین اشتیاق، حوزه های فیلترینگ روز به روز گسترش پیدا می كند. به صورتی كه دامنه آن به برخی منابع تأمین بازی ها و اپلیكیشن های شبكه های اجتماعی رشد پیدا كرده است.بر همین اساس كودكان كم سن و سال صاحب گجت ها به مرور زمان به این فكر می افتند كه برای دسترسی بهتر به منابع اپلیكیشن های بازی و شبكه های اجتماعی باید فیلتر شكن نصب كنند. فیلتر شكن هایی كه میان آنها به صورت دست به دست می چرخد! والدین هم نسبت به وجود آنها در گوشیهای همراه و تبلت های كودكان و نوجوانان خود بی خبر هستند. بی اطلاعی كه تبعات عجیب و غریب و وحشتناك برای خانواده و جامعه ایرانی دارد.

در گام اول باید به این مسأله توجه داشت كه به باور كارشناسان حوزه فناوری هر چقدر دامنه فیلترینگ گسترش یابد، تمایل به داشتن فیلتر شكن هم افزایش پیدا خواهد كرد! بدین سان اصرار برخی كارشناسان حوزه فرهنگ بر استفاده بیشتر از فیلترینگ و فیلتر كردن گسترده سایت ها حتماً به نتیجه مطلوب منجر نخواهد شد. به شكلی كه خیلی از كاربران كم سن و سال با مشاهده این حجم از فیلترینگ به استفاده از فیلتر شكن های قوی تر و پرسرعت تر بیشتر ترغیب می شوند.

فیلترینگ، كانال هدایت كودكان به دنیای درون فیلترشكن ها

كارشناسانی كه متفاوت با برخی جریان های سیاسی حامی فیلترینگ فكر می كنند، براین باورند كه كودكان خیلی زود با مشاهده فیلترینگ به سمت نصب فیلترشكن با هدایت دوستان می روند.

این گونه استفاده از این فیلترشكن ها مخاطب كم سن و سال را در مواجهه با چند مبحث قرار می دهد ۱- تبلیغات سایت های مستهجن كه به صورت اتوماتیك وار روی فیلتر شكن ها قرار دارد و به صورت ناخواسته كاربر را به سمت سایت های مستهجن هدایت می كند ۲- این فیلتر شكن ها گاهی اوقات دسترسی كاملی به حریم خصوصی افراد می دهد. مسأله ای كه كاربران كم سن و سال كاملاً با آن ناآشنا هستند. همین مسأله سبب می گردد كه برخی سوء استفاده گران مجازی به عكس ها و محتویات خانوادگی دست یابند و این مسأله می تواند تبعات خطرناكی برای كل خانواده داشته باشد ۳- به باور همین دست صاحبنظران در بعضی اوقات وجود این فیلتر شكن ها در گجت های سرگرم سازی كودكان می تواند آنها را به صورت ناخواسته به سمت بخش هایی از فضای مجازی هدایت كند كه در حالت عادی امكان دسترسی به آنها نیست. از همین روی، در چند ماه اخیر روانشناسان نسبت به تبعات وجود فیلتر شكن های دستگاه های اندرویدی كودكان اخطار داده اند.

محتوایی غیر قابل درك برای كودكان

روانشناسان به این مسأله اشاره دارند كه نخستین پیامد های حضور فیلتر شكن ها در تبلت كودكان گشودن پنجره محتوایی است كه ذهن كم سن و سال آنها به هیچ وجه آمادگی تحلیل درون مایه آنرا ندارد!به نحوی كه خیلی زود می تواند بلوغ زودرس جنسی را برای كودكان و نوجوانان كم سن و سال به همراه داشته باشد. این كارشناسان منزوی شدن كودكان و نوجوانان را پیامد دیگر این مسأله می دانند. چون كه آنها در مواجهه با این محتواهای هنجارشكنانه احساس نوعی سردرگمی و شاید گناه می كنند و همین مسأله سبب درگیری های ذهنی بیهوده در بین آنان می گردد.درگیری هایی كه در نخستین گام تأثیرات خویش را بر كیفیت تحصیلی و روابط اجتماعی كودكان نشان داده است.

روانشناسان بر این باورند مواجهه كودكان با این محتواها حتی می تواند منجر به بروز خشونت های كلامی و عملی در رفتار آنها شود. همه این موضوعات به علت آن است كه ذهن آنها توانایی ادراك و تحلیل مجازی بودن به تعبیری غیر واقعی بودن چنین محتوایی را ندارد.این اتفاق در شرایطی برای كودكان و نوجوانان ایرانی رخ می دهد كه در خیلی از كشورهای دیگر والدین نظارت قابل توجهی بر اپلیكیشن های نصب شده بر روی گجت های فرزندان خود دارند. مهم تر آن كه دراین كشورها دایره فیلترینگ آنقدر گسترده نیست كه كاربران برای دسترسی به هر منبع مجازی، نیاز به نصب برنامه های عبور از محدودیت ها داشته باشد.

راه حل، گسترش فیلترینگ است؟

حال با عنایت به این ابعاد این سؤال مطرح است كه آیا چاره در فیلتر كردن فیلتر شكن های جدید است؟ و یا باید چاره كار را در جای دیگری جست وجو كرد؟ به باور صاحبنظران حوزه فناوری اطلاعات، تجربه نشان داده است كه امكان فیلتر كردن همه این فیلترشكن ها وجود ندارد و در سوی مقابل والدین ایرانی هم به علت دلمشغولی های فراوان امكان نظارت مستمر را بر گجت های كودكان خود ندارد.

با توجه به جمیع این مسائل در چند ماه اخیر به این مسأله از جانب كارشناسان اجتماعی و تربیتی از زاویه دیگری نگریسته شده است. آنها بر این باورند كه باید بر خلاف رویه همیشگی یعنی تولید محدودیت بیشتر، این دفعه به دنبال راه های ایجابی بود.

در نخستین گام نباید حوزه فیلترینگ بر فضای مجازی و شبكه های اجتماعی را آنقدر گسترش داد كه افراد جهت استفاده از برنامه های معمولی هم مجبور به داشتن فیلتر شكن باشند. بخصوص این كه كودكان كم سن و سال همیشه به علت وجود اشتیاق ذهنی به دنبال آسان ترین چاره هستند!
چاره ای كه برای آنها در این مورد نصب فیلتر شكن است.به این ترتیب با گسترش دامنه فیلترینگ به صورت اتوماتیك وار افراد كم سن و سال را به سمت نصب فیلتر شكن سوق دادیم.دومین راهكار پیشنهادی از جانب كارشناسان، به بحث همیشگی تولید محتوا برمی گردد.

محتوایی كه باید بر مبنای علاقه مندی های این قشر كم سن و سال جامعه تولید شود و آنها را جذب نماید تا آنها به دنبال محتوایی خارج از چارچوب های فضای مجازی ایران نباشند. در راهكار دوم هم كارشناسان تاكید دارند كه نباید محتوای طرف مقابل حذف شود بلكه باید به سمت نوعی رقابت تولید محتوای داخلی در فضای مجازی در مقابل محتوای خارجی گام برداشت.

موضوعی كه تا به امروز سازمان های مدعی عریض و طویل برای آن بودجه های بسیاری دریافت كرده اند، اما كاری پیش نبرده اند.
1397/10/13
13:38:55
5.0 / 5
4454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS