در راستای توسعه فناوری فضایی در حوزه كشاورزی صورت گرفت

عرضه الگوریتمی برای شناسایی یونجه در تصاویر ماهواره ای، برآورد میزان كشت سیب زمینی

عرضه الگوریتمی برای شناسایی یونجه در تصاویر ماهواره ای، برآورد میزان كشت سیب زمینی به گزارش ابزار اپل محققان پژوهشگاه فضایی ایران با راه اندازی سامانه تشخیص و جداسازی زیر كشت اراضی كشاورزی، الگوریتمی برای جداسازی گیاه یونجه بعنوان غذای دام از سایر گیاهان عرضه دادند، ضمن آنكه توانستند میزان كشت سیب زمینی را در قطب های اصلی این محصول برآورد كنند.دكتر داود عاشورلو، مجری طرح در گفت وگو با ایسنا طراحی و پیاده سازی سامانه تشخیص و جداسازی سطوح زیر كشت اراضی كشاورزی را همچون پروژه های اجرا شده در پژوهشگاه دانست و اظهار داشت: با استفاده از این سامانه می توانیم اطلاعاتی در زمینه سطح زیر كشت هر محصول در هر استان را برآورد نماییم.

وی با اشاره به اینكه برای اجرای این سامانه مطالعات مروری در زمینه تجربیات سایر كشورها در زمینه نحوه پایش محصولات كشاورزی انجام دادیم، اضافه كرد: بر این اساس ما با همكاری سازمان فضایی اروپا داده ها و تصاویر ماهواره هایی كه به صورت مجانی بود را دریافت كردیم و از این تصاویر جهت بررسی سطح زیر كشت ۵ محصول كشاورزی استفاده كردیم.

عاشورلو ابراز امیدواری كرد كه در آینده با قرار گرفتن ماهواره های بومی در مدار، بتوانیم از خدمات ماهواره های داخلی برای پایش محصولات كشاورزی بهره برداری نماییم.

مجری طرح افزود: در نقاط مختلف كشور، محصولات مختلفی كشت می گردد و ما در این پروژه توانستیم الگوریتم جدید و بومی را عرضه نماییم كه با این الگوریتم می توانیم در زمان كمی سطح زیر كشت محصولات مختلف را برآورد نماییم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، طراحی و پیاده سازی سامانه پایش پارامترهای كمی گیاهان زراعی را از دیگر طرح های اجرا شده در مركز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی نام برد و اظهار نمود: در این طرح با این سامانه قادر به بررسی پارامترهای رشد محصولات و برداشت آنها هستیم.

وی تصریح كرد: در این طرح برای نخستین بار توانستیم محصولات مختلف را با هم مقایسه نماییم و به صورت اتوماتیك محصولات را از یكدیگر تفكیك و جداسازی نماییم، ضمن آنكه می توانیم برای هر شهرستانی به تفكیك میزان سطح زیر كشت ۵ محصول برنج، كلزا، ذرت، گندم و یونجه را اعلام نماییم.

به گفته این محقق این سامانه با استفاده از عرضه سری زمانی تصاویر ماهواره ای، مشخص می كند چه نوع محصولی در كدام منطقه كشت می گردد.

عاشورلو با اشاره به چالش های تشخیص گیاه "یونجه" با استفاده از تصاویر ماهواره ای، توضیح داد: جداسازی گیاه "یونجه" از میان سایر گیاهان با استفاده از تصاویر ماهواره ای بسیار دشوار است؛ ولی ما در این مطالعات روشی را برای تشخیص این محصول از سایر گیاهان عرضه كردیم و مقاله آن هم در یكی از مجلات معتبر بین المللی انتشار یافته است.

مجری طرح با اشاره به اعلام وزارت جهاد كشاورزی برای ممنوعیت كشت برنج در بعضی مناطق، خاطرنشان كرد: در این راستا مطالعاتی در ۳ استان اصفهان، خوزستان و فارس انجام دادیم و نتایج مطالعات فضایی ما نشان داد كه در چه مناطقی به چه میزان برنج كشت شده است.

به گفته این محقق، در مناطقی مانند شوشتر، اهواز و سوسنگرد در سطح وسیعی مبادرت به كشت برنج شده است.

عاشورلو پایش وضعیت میزان تولید سیب زمینی را از دیگر مطالعات این طرح عنوان نمود و اظهار داشت: این مطالعات طبق درخواست وزارت جهاد كشاورزی انجام شد و ما در این مطالعات داده هایی در زمینه میزان كشت سیب زمینی در قطب های اصلی این محصول به دست آوردیم. اطلاعات این مطالعات در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.
1397/10/18
14:11:01
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS