تلگرام های بی فیلتر، میهمان های ناخوانده

تلگرام های بی فیلتر، میهمان های ناخوانده ابزار اپل: نسخه های بدافزاری از تلگرام های بدون فیلتر در حالی نقش مخربی روی سیستم كاربران دارند كه در مواردی بدون آگاهی كاربر حتی به ارسال پیام و نسخه های بدافزاری از خود در گروه های فهرست مخاطب كاربر اقدام می كنند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، فیلترینگ تلگرام در اردیبهشت ماه سال جاری با كش وقوس فراوان و موافقان و مخالفانی كه داشت، با اهداف مختلفی صورت گرفت كه از طرفی زمینه ی حضور بیش تر كاربران ایرانی در پیام رسان های بومی را فراهم آورد و از سوی دیگر از انحصار ایجادشده توسط این پیام رسان بكاهد؛ باآنكه در این مدت كاربران به چند دسته تقسیم شدند و برخی سراغ پیام رسان های داخلی رفتند و برخی هم با استفاده از انواع فیلترشكن و پروكسی یا نسخه های داخلی تلگرام، هم چنان از این پیام رسان استفاده می نمایند.
اما یكی از مواردی كه شاید هیچ گاه از نظر كلاهبرداران فضای مجازی دور نمی ماند، به كار بردن نسخه های جعلی از برنامه ها و اپلیكیشن ها برای عرضه كردن محصولات مخرب خود همچون بدافزارها و جاسوس افزارهاست و باآنكه اطلاع رسانی های متعددی برای كاربران انجام شده اما باز هم اتفاق می افتد كه بعضی از افراد ناآگاه، فریب این پیام ها را بخورند و با دانلود كردن برنامه های مخرب، دستگاه های خویش را آلوده كنند.
باآنكه به علت متن باز بودن تلگرام، می توان نسخه های گوناگونی برای آن عرضه كرد كه بعضاً بعضی از آنها با استفاده از وی پی ان داخلی كه از یك پورت و پروتكل خاص استفاده می نماید، به فیلترشكن نیاز ندارد، اما هكرها و كلاهبرداران اینترنتی هم از كار ننشسته اند و بسیار محتمل است بدافزارهایی را در چارچوب نسخه های غیرقابل فیلتر تلگرام در كانال های تلگرامی قرار دهند كه كاربر را گرفتار مشكل كند.
با این حال، بارها اعلام شده كه نسخه های بدون نیاز به فیلترشكن تلگرام وجود ندارند و كاربران تنها باید از راه ماركت ها و فروشگاه های آنلاین رسمی به دانلود برنامه ها اقدام نمایند، خصوصاً فریب برنامه های اندرویدی كه با پسوند apk در كانال ها و گروه ها دست به دست می شوند را نخورند، چونكه سوءاستفاده كنندگان از ناآگاهی و عدم اطلاع افراد، به انتشار نسخه های مخرب بعضی از برنامه های نامعتبر و بدافزار در چارچوب تلگرام ضد فیلتر اقدام می كنند.
با این حال، كارشناسان همواره به كاربران اخطار می دهند كه به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورده و از نصب چنین نرم افزارها و اپلیكیشن هایی اجتناب كنند. این نرم افزارها و اپلیكیشن ها غالباً بدافزارهای مخرب و جاسوسی هستند كه با دانلود و نصب آنها، سرقت از اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی همراه و یا سیستم ها صورت می گیرد و اطلاعاتی مثل عكس و یا اطلاعات بانكی ذخیره شده در حافظه ی گوشیها به راحتی ازسوی مجرمان سایبری به سرقت می رود و حتی كاربر به راحتی متوجه این سرقت ها نمی گردد.
نوید نیك پی - كارشناس امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات - هم با اشاره به بازار فروش فیلترشكن و سایر برنامه هایی كه بعد از فیلترینگ تلگرام تولید شده، اظهار كرده بود: متأسفانه هیچ گونه آگاهی سایبری در این زمینه وجود ندارد. كاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشكن اقدام كنند؛ چونكه اصولاً كسانی كه فیلترشكن را مجانی عرضه می كنند، حتماً اهداف و قصدی از این كار دارند و این طور نیست كه با طراحی این برنامه ها بخواهند كمكی به ما كنند.
از طرفی یكی از مواردی كه در پیشگیری از حملات بدافزاری اهمیت دارد، به روز نگه داشتن آنتی ویروس ها و سیستم های امنیتی است. باآنكه برخی كاربران در این زمینه غفلت می كنند، اما باید توجه داشت این مورد یك لزوم است و كاربران باید حتماً برای دانلود از سایت های معتبر اقدام و هر فایلی را كه دانلود می كنند، ویروس كشی كنند.
در خیلی از موارد، ورود بدافزار در پوشش فیلترشكن و یا نسخه ی بدون فیلتر اتفاق می افتد و حمله با دریافت یك پیامك فریبنده كه مدعی عرضه فیلترشكن از راه یك آدرس وب است، آغاز می شود. اما با كلیك كردن كاربر روی لینك مذكور، بدافزار روی تلفن قربانی دانلود می شود و در حالیكه هنگام نصب برنامه، كاربر مجوز دسترسی به مواردی همچون لیست مخاطبان و خدمات پیامك را داده است، این بدافزار لینك انتشار خویش را برای تمام افراد موجود در لیست مخاطبان ارسال می كند.
ازاین رو لازم است در صورت مواجهه با پیام های این چنینی كه «تلگرام با انتشار نسخه ای به صورت كامل فیلترینگ را دور زد»، «بدون فیلترشكن و با سرعتی بالا به تلگرام وصل شوید» و «تلگرام بلاك چین و ضد فیلتر معرفی شد»، آنها را نادیده بگیرید و فایل هایی را كه با این پیام ها در گروه ها و كانال ها پیوست شده دانلود نكرده و آنرا برای هیچ یك از گروه هایی كه عضو آن هستید هم ارسال نكنید.

خبرنگار: فائزه طاهری
دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/11/20
20:32:26
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS