هوشمندسازی شهرها چاره توسعه شهری در دنیای مدرن

هوشمندسازی شهرها چاره توسعه شهری در دنیای مدرن ابزار اپل: به هنگام صحبت درباره تحولات شهری، معمولا ذهن ها به سمت مگاشهرهای بزرگ همچون شانگهای، دبی یا هنگ كنگ معطوف می شود یا به هنگام صحبت در مورد پیشرفت های تكنولوژیكی، سان فرانسیسكو و منطقه سیلیكون ولی به ذهن می رسند اما واقعیت این است كه شهرهای پیش رو در این انقلابِ رو به رشد شهری اغلب غیرمنتظره هستند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، با نگاهی كوتاه به شهر در حال ساخت "كالاساتاما"، شهری كه در حاشیه "هلسینكی"، پایتخت فنلاند در حال ساخت است، این نوع نگاه باز تغییر خواهدنمود. توسعه دهندگان شهری در مورد این شهر اعلام نموده اند كه تا آخر سال ۲۰۳۰ میلادی كه پروژه ساخت آن اتمام خواهد یافت، ساكنان این شهر می توانند روزانه بطور میانگین یك ساعت از زمان خودرا صرفه جویی كنند.
برای مثال ساكنان شهر به هیچ وجه پشت كامیون های تخلیه زباله معطل نخواهند شد چونكه مهندسان، كل شهر را به یك سیستم جمع آوری زباله تجهیز كرده اند كه در آن شهروندان تمامی زباله های خودرا به یك درگاه برده و زباله ها در آن جا به یك مركز دفع زیرزمینی منتقل می شوند.
یكی دیگر از برنامه های این شهر برای صرفه جویی در زمان، طراحی شهری است. به گونه ای كه خدمات عمومی مانند مدارس، بیمارستان ها و حمل و نقل عمومی در نزدیكی یك دیگر قرار گرفته و به راحتی قابل دسترسی هستند.
یكی از شهروندان این شهر با بیان این كه مسیرهای رفت و آمد روزانه او بسیار كم مسافت است و دسترسی سهل به همه چیز وجود دارد، اظهار نمود: زندگی در این شهر بسیار راحت است چونكه این شهر، كارآمدترین شهر جهان است.
بااینكه هم اكنون تنها ۳۵۰۰ نفر در شهر "كالاستاما" زندگی می كنند اما توسعه دهندگان امیدوارند تا سال ۲۰۳۰ میلادی سكنه این شهر به ۲۵ هزار نفر رسیده و ۱۰ هزار شغل باز در آن ایجاد شود.
با عنایت به گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ میلادی كه اعلام نمود تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۶۸ درصد از بشریت در مناطق شهری زندگی خواهند كرد، نوآوری و توسعه شهری امری حیاتی می باشد.
باید توجه كرد كه این امر پدیده ای جدید نیست. چنین دگرگونی هایی برای قرن هاست كه در شهرها صورت می گیرد، از برنامه ریزی های شهری در میان النهرین تا ساخت سیستم های كانال های شهری در آمستردام در قرن ۱۷ میلادی كه برای دفاع و مدیریت آبی شهر ساخته شده بودند.
اما هم اكنون توسعه شهری كمتر به زیرساخت ها مربوط شده و بیشتر به سیستم های میان ارتباطی وسیله ها و اشیاء موسوم به "اینترنتِ اشیاء" (IoT) معطوف می شود. در سیستم اینترنت اشیاء خیلی از لوازم و وسایل به جای ارتباط با انسان ها می توانند خودشان با یكدیگر ارتباط برقرار كنند و طبق برآوردها تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ میلیارد شیء با یكدیگر ارتباط برقرار و گفت و گو خواهند كرد.
با انتقال به شبكه اینترنت 5G و سرعت بسیار بالای پهنای باند، "اینترنت اشیاء" قادر خواهد بود شهرها را به محیط های مناسب تری تبدیل نموده و امكان استفاده از تكنولوژی هایی مانند حسگرهای ترافیك یا هواپیماهای بدون سرنشین مستقل را فراهم سازد.
باید توجه كرد كه شهرها نباید به هیچ وجه به صورت سفارشی ساخته شوند تا قادر به استفاده از این پتانسیل باشند.
هم اكنون شهر باستانی "ماترا" در جنوب ایتالیا در تلاش است تا به یكی از نخستین شهرهای اروپا تبدیل گردد كه به اینترنت 5G دسترسی دارند. تصور می شود 5G بتواند با استفاده از تكنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی برای نشان دادن میراث فرهنگی و هنری شهری كه پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی نامگذاری شده است، به این شهر كمك نماید تا به یكی از مقاصد گردشگری دیجیتال تبدیل گردد.
بنا بر گزارش سی ان ان، یكی از نگرانی هایی كه درمورد شهرهایی با تكنولوژی های بسیار بالا وجود دارد، مسئله به اشتراك گذاشتن اطلاعات شخصی و امنیت حریم خصوصی است. اما باید به این نكته توجه كرد كه این تكنولوژی ها در زمینه خدمات عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و امنیت اطلاعات شخصی شهروندان به راحتی قابل تامین است.
مسئولان شهری نباید هوشمندسازی شهری را بعنوان چاره ای تكنولوژیكی در نظر بگیرند، بلكه باید آنرا وسیله ای برای همكاری شهروندان قرار دهند كه شهروندان و جوامع مختلف را درگیر كرده و برای همكاری دولت ها و كسب وكارهای خصوصی شهروندان بسیار حائز اهمیت می باشد.1397/12/11
17:33:43
5.0 / 5
4519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS