در گفت وگو با دانشمند یك درصد برتر پراستناد دنیا صورت گرفت

بررسی زیرساخت های تبدیل تهران به شهر هوشمند و تحقق تبادل دوسویه انرژی

بررسی زیرساخت های تبدیل تهران به شهر هوشمند و تحقق تبادل دوسویه انرژی به گزارش ابزار اپل استاد تمام دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه در آینده تبادل دوسویه انرژی و اطلاعات در شبكه توزیع برق محقق خواهد شد، شبكه هوشمند توزیع برق را جزئی از شهر هوشمند دانست و تاكید كرد: با عنایت به اینكه جهت گیری آینده دنیا به این سمت خواهد بود، ما هم تحقیقات خویش را بر این حوزه متمركز كرده و در این راستا یك ˮریزشبكهˮ تحقیقاتی را در دانشگاه صنعتی امیركبیر پیاده سازی كرده ایم.


گئورك قره پتیان در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه هم اكنون بیشتر از هزار مقاله در مجلات و كنفرانس ها به اسم من و همكارانم كه عمدتاً دانشجویانم هستند چاپ شده است، توضیح داد: در مسئله استنادات، صحبت این است كه بقیه محققان چقدر به كار شما ارجاع داده اند و از آن بهره برده اند. زمانی كه ارجاعات تمام محققان را به ترتیب صعودی به نزولی مرتب كنند و محققی جزو یك درصد اول لیست محققان قرار گیرد، آن گاه آن محقق جزو یك درصد اول دانشمندان پراستناد دنیا به حساب می آید.
وی رشته تحصیلی تخصصی خویش را مهندسی برق، گرایش قدرت عنوان نمود و اظهار داشت: زمینه كاری كه بیشتر به آن وارد شده ایم، شبكه های هوشمند و بخصوص "ریزشبكه ها" (Micro grid) است. یك ریزشبكه، یك شبكه توزیع است كه معمولاً شامل منابع تولید پراكنده، سیستم ذخیره انرژی و بارها است كه می تواند به صورت متصل به شبكه و یا به صورت عملكرد جزیره ای مورد بهره برداری قرار گیرد.
استاد تمام دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر تصریح كرد: به دنبال این هستیم كه بتوانیم شبكه های توزیع برق فعلی را به شبكه ای تبدیل نماییم كه در آن تبادل انرژی و اطلاعات به صورت دوسویه برقرار شود.
قره پتیان توضیح داد: در این راستا تحقیقات متنوعی انجام شده و جهت های گوناگونی دنبال می شود كه یكی از آنها حوزه ریزشبكه ها است. آنچه توانسته ایم به صورت خاص پیاده نماییم، یك ریزشبكه با ابعاد كوچك در دانشگاه صنعتی امیركبیر است. این ریزشبكه بعنوان یك نمونه آزمایشگاهی تحقیقاتی در اختیار دانشجویان ارشد و دكتری قرار گرفته و آنها می توانند نظریه ها و مباحث نظری خویش را روی آن آزمون كنند.
معاون پژوهش وفناوری دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر خصوصیت خاص این ریزشبكه را كه در ایران تك است، وجود دستگاه چرخ طیار (flywheel) در آن دانست و اظهار نمود: این دستگاه در شبكه به صورت یك ذخیره ساز و كنترل كننده فركانس عمل می كند.
قره پتیان در بخشی دیگر از سخنان خود ریزشبكه را یك شبكه توزیع ولتاژ پایین تعریف كرد و اضافه كرد: در ریزشبكه مجموعه ای از بارهای حرارتی و الكتریكی، بعلاوه مجموعه ای از تولیدكننده ها و ذخیره سازها وجود دارد. تولیدكننده ها در این سیستم معمولاً در سطح ولتاژ پایین به شبكه وصل می شوند و ذخیره سازها هم انواع و اقسام مختلف دارند.
وی خاطرنشان كرد: تفاوت این مجموعه با یك شبكه توزیع معمولی این است كه تحت یك سیستم كنترل كار می كند كه این سیستم می تواند متمركز یا توزیع شده باشد.

تبادل دوسویه انرژی در شبكه توزیع برق به چه معناست؟
استاد تمام دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر سپس به مبحث تبادل دوسویه انرژی در شبكه توزیع برق بعنوان هدف انجام این تحقیقات پرداخت و تشریح كرد: در شرایط فعلی تولیدكننده ها به صورت متمركز هستند؛ مثلاً یك نیروگاه داریم به نام نیروگاه شهید رجایی واقع در اتوبان تهران-قزوین كه برق تولیدی خویش را به سمت مصرف كننده ها می فرستد. در چنین شرایطی از سمت تولیدكننده به مصرف كننده، جهت یك سویه انتقال انرژی وجود دارد.
قره پتیان افزود: این در شرایطی است كه در ریزشبكه در سطح ولتاژ مصرف كننده، تولیدكننده قرار می گیرد كه می تواند در كنار مصرف، تولید خویش را هم داشته باشد. در نتیجه تبادل انرژی از سمت پایین به بالا هم اتفاق افتاده و به عبارتی تبادل انرژی از بالادست به پایین دست و بالعكس صورت می گیرد.
وی تاكید كرد: جهت گیری ما در ریزشبكه ها و شبكه های هوشمند به این صورت است كه مصرف كننده ها را به "مشترك" تبدیل می نماییم. تابحال مصرف كننده فقط مصرف كننده صرف انرژی بوده است، در حالیكه مشترك به مفهوم واقعی كلمه، در مسئله تولید و مصرف، مشاركت دارد.
این دانشمند یك درصد برتر پراستناد دنیا اظهار نمود: به سمت آینده ای پیش می رویم كه هر كدام از خانه ها بتوانند در كنار مصرف، تولیدكننده انرژی هم باشند. هر كدام از كارخانه جات ما در ضمن اینكه بتوانند مصرف كنند، تولید هم بكنند و این سبب شود كه به صورت كلی در مجموعه شبكه های برق، مفهوم مصرف كننده را كنار بگذاریم و به مفهوم واقعی مشترك را كه در شبكه برق مشاركت می كند، داشته باشیم. چنین تفاوت عمده ای در آینده به وجود می آید.
قره پتیان تشریح كرد: چنین تحقیقاتی در عرض یك یا دو سال به نتیجه نمی رسد و كشورهای پیشرفته هم افق ۱۰ تا ۲۰ ساله را برای به نتیجه رسیدن تحقیقات خود معین كرده اند. این مورد جهت گیری آینده است و ما هم باید در این جهت حركت نماییم.
وی با اشاره به اینكه تبادل دوسویه انرژی در شبكه توزیع برق، در شهر و جزایر نمونه ای در آمریكا، كره و كشورهای متفاوت پیاده سازی شده و در یكی از شهرهای امارات هم برنامه ای برای پیاده سازی آن وجود دارد، اظهار داشت: هر جا چنین پروژه ای انجام شده، یك شهر یا جزیره در چارچوب پروژه پایلوت یا آزمایشی به "مجموعه شبكه هوشمند" تبدیل گشته و البته شبكه توزیع برق هوشمند هم در آینده جزوی از "شهر هوشمند" خواهد بود.
استاد تمام دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر در پاسخ به اینكه آیا تهران قابلیت و زیرساخت های تبدیل شدن به "شهر هوشمند" و محقق شدن تبادل دوسویه انرژی را دارد، اظهار داشت: برای ایجاد زیرساخت، مسائل فنی و مالی مطرح است كه ما توانایی فنی را داریم و مسئله اصلی، تأمین هزینه هاست. اگر تأمین هزینه صورت گیرد، می توانیم وارد میدان شویم و مسائل فنی را تك به تك و همچون سایر كشورها، به صورت پایلوت، جلو ببریم و حل نماییم.
قره پتیان درباره حمایت های صورت گرفته از تحقیقات فوق، توضیح داد: حمایتی كه تابحال صورت گرفته، در چارچوب "پروژه طرح ملی شبكه هوشمند" بوده كه جزو طرح های مصوب شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) است. همینطور وزارت نیرو و شركت توانیر از ما حمایت مالی كرده اند كه بتوانیم این پروژه را در چارچوب قرادادهای تحقیقاتی محقق نماییم.
وی افزود: از طرفی شركت توانیر نصب دستگاه های اندازه گیری هوشمند را در ۵ نقطه مختلف كشور پیاده سازی كرده و در جهت افزایش تعداد این دستگاه ها هم حركت می كند؛ ازاین رو آنچه در دانشگاه انجام می شود، تحقیقات آكادمیك ما در مقابل خواست صنعت است.1398/01/23
13:23:42
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: تخصص , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS