گزیده اخبار اقتصادی شنبه

در خواب افزایش سود بانكی نباشید

در خواب افزایش سود بانكی نباشید ابزار اپل: در حالیكه از صحبت های گذشته رئیس كل بانك مركزی اینگونه برداشت می شد كه نرخ سود امسال تغییر می كند، صحبت های اخیر عبدالناصر همتی این مساله را كاملا رد می كند و خبر از آن می دهد كه نرخ سود سپرده و تسهیلات بانكی امسال روند صعودی به خود نخواهد گرفت.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری حكایت از آن دارد كه عموم خوانندگان اخبار مربوط به نرخ سود بانكی، ثبات بازار مسكن، حلقه گمشده خصوصی سازی، قیمت دلار به دنبال استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، درآمد دولت از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، شرایط صادراتی به كشور عراق و نرخ روز ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
هفته گذشته بود كه عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی طی نشست خبری با اصحاب رسانه در ارتباط با بازار پولی و بانكی كشور گفته بود یكی از موضوعات جلسه اخیر شورای پول و اعتبار مبحث سیاست های باز پولی است كه امسال اجرایی خواهیم كرد و بر مبنای آن نرخ سود را در كانالی تعیین می نماییم و بانك ها هم باید در آن محدوده عمل كنند و برای اضافه برداشت ها مقررات بسیار جدی خواهیم داشت.
این گفته همتی در خصوص تعیین نرخ سود در كانال خاصی این مورد را در ذهن خیلی از افراد تداعی كرد كه دولت و بانك مركزی نرخ سود سپرده های بانكی را برای سال جاری تغییر خواهند داد اما طبق آخرین نظر همتی بانك مركزی تصمیمی بر افزایش نرخ سود بانكی ندارد و این مورد عامل ناترازی بانك ها خواهد بود و تاكید كرده كه بانك مركزی به دنبال ایجاد تغییر در تركیب پایه پولی كشور است. هم اكنون پرداخت سود حدود ۲۰ درصدی بانك ها به سپرده های بانكی و از جانب دیگر دریافت سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانكی یكی از مهم ترین دلایلی است كه سبب افزایش نقدینگی شده، چون كه افزایش حجم نقدینگی هم در همین حدود بوده است. این مباحث در حالی مطرح می شود كه بانك ها موظف به آن شده اند تا امسال برای تحقق رونق تولید تسهیلات قابل توجهی در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهند كه در این رابطه وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر لزوم تأمین نقدینگی و مواد اولیه واحدهای صنعتی در سال ۹۸ از دستور رئیس جمهور به بانك مركزی برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اطلاع داده است.
این خبر در حالی رسانه ای شده است كه دولت یازدهم هم رونق تولید و خروج از ركود تورمی را در افزایش حجم تولید و افزایش تقاضا از جانب مصرف كننده یافته بود. از این رو مقرر شده بود تا بانك ها تسهیلات كم بازده در اختیار واحدهای تولیدی و متقاضیان خرید كالا قرار دهند كه از این برنامه ها می توان به تعیین و عرضه كارت های اعتباری خرید با مبالغ مختلف اشاره نمود اما با این وجود تا به امروز اتفاق خاصی در رونق تولید و خروج از ركود تورمی در كشور رخ نداده و به نظر می آید مشكل تولید در جای دیگری است و تنها واحدهای تولیدی نیاز به تسهیلات و وام های كم بازده ندارند.
مسكن گران نمی شود
به دنبال نوسانات ارزی پارسال بازارهای بسیاری دستخوش تغییر شدند و افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه كردند كه از این بازارها می توان به بازار مسكن اشاره نمود. بررسی ها پارسال نشان از آن دارد كه قیمت هر متر خانه در شهرهای بزرگ به خصوص تهران به قیمت میانگین ۱۰ میلیون تومان رسیده و این مورد خرید مسكن را برای خیلی از افراد به یك آرزو تبدیل نموده است.
حال با این شرایط رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران اعتقاد دارد با عنایت به شواهد و اساس فعالیت چرخه رونق و ركود بازار در سال جاری جهش قیمت در بازار مسكن رخ نخواهد داد.
مصطفی قلی خسروی در حالی این مطالب را بیان می كند كه در شرایط فعلی قیمت مسكن رشد قابل توجهی به خود گرفته و وام مسكن و تسهیلات در رابطه با خرید مسكن افزایش پیدا نكرده و برای خرید مسكن به نظر می آید با شرایط فعلی اقتصاد نتوان آینده روشنی را متصور بود.
اهلیت حلقه مفقوده خصوصی سازی
از حدود ۱۴ سال پیش خصوصی سازی به اقتصاد ایران وارد شد اما بر خلاف نام آن خیلی از خصوصی سازی ها به شركت های خصولتی و غیر خصوصی واقعی واگذار شد كه آینده خوشی برای شركت واگذار شده رقم نخورد كه خیلی از كارشناسان معتقدند مهمترین نكته ای كه در خصوصی سازی رعایت نشده بحث اهلیت است و شركت ها و مجموعه های واگذار شده به افراد و مجموعه هایی رسیده كه هیچ آشنایی با فعالیت اقتصادی و اجتماعی مجموعه های واگذار شده نداشتند كه این مهم در زمینه واگذاری استقلال و پرسپولیس بارها مورد تاكید قرار گرفت و عاملی شد كه پس از حدود سه سال از طرح واگذاری این دو تیم پایتخت هنوز خصوصی سازی آنها محقق نشود. حال با این شرایط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ۱۴ سال حلقه گمشده خصوصی سازی ایران را پیدا كرده اند و اهلیت را بعنوان بندی در قوانین خصوصی سازی ایران مستقر كرده اند.
اولویت ثبات بازار ارز
در ایام اخیر به واسطه وقوع سیل در بعضی از نقاط كشور دولت مكلف به آن شد تا به جبران خسارت سیل بپردازد كه با عنایت به بسته شدن بودجه سال ۹۸ كارشناسان معتقد بودند تنها دو راه پیش روی دولت می باشد كه یا با چاپ پول به افزایش تورم دامن بزند یا با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی شرایط جدیدی در بازار ارز رقم بخورد كه با عنایت به اظهار نظرهای دولتی به نظر می آید دولت به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی چشم دارد كه بعضی از كارشناسان معتقدند با عرضه ارز این منابع عرضه ارز در بازار افزایش و قیمت آن كاهش یابد كه همتی رئیس كل بانك مركزی در این رابطه اعلام نموده بانك مركزی به دنبال ایجاد ثبات در بازار است كه با این تفاسیر به نظر می آید به رغم افزایش عرضه ارز در بازار آزاد قیمت ارز با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی كاهش چندانی نداشته باشد كه از صحبت های رئیس كل بانك مركزی چنین استنباط می شود كه این بانك حتی با وجود افزایش عرضه جلوی كاهش قیمت ناگهانی را خواهد گرفت و بیشتر از آنكه به دنبال كاهش قیمت ارز باشد به دنبال حفظ ثبات بازار است. این مسائل در حالی مطرح می شود كه برخی معتقدند دولت حاضر نیست تا ارز خویش را به قیمت پایین عرضه نماید و از این رو احتمال می رود با عرضه منابع صندوق توسعه ملی نوسان در بازار ایجاد شود كه می توان با استناد به صحبت های عبدالناصر همتی امیدوار بود قیمت ارز اگر ارزان نمی گردد بیشتر از رقم فعلی هم نشود. در كنار آنكه دولت نیم نگاهی به منابع صندوق توسعه ملی دارد. در صورتی كه دولت برنامه خود برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مقایسه آن با نرخ نیمایی را عملی كند حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از این محل كسب درآمد خواهد نمود.
این مطلب در حالی بیان می شود كه شواهد و اظهارات اخیر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از این حكایت دارد كه امكان دارد بزودی دولت برنامه خود برای حذف ارز ترجیحی كه از سال قبل با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در اختیار وارد كنندگان و به صورت خاص كالاهای اساسی قرار می گرفت را نهایی كند. ارز ۴۲۰۰ تومانی كه از سال قبل به اقتصاد ایران وارد شد در ابتدای امر قرار بود برای واردات تمام كالاها اختصاص پیدا كند اما فهرست ارز ۴۲۰۰ تومانی رفته رفته آب رفت و در میانه سال قبل تنها برای واردات كالاهای اساسی در نظر گرفته شد و امسال هم همین رویه ادامه یافت اما در هفته گذشته گوشت از این ارز بی نصیب شد.
تاكید بر افزایش صادرات بدون عرضه راهكار
هفته گذشته بود كه نخست وزیر عراق به همراه هیئتی سیاسی و اقتصادی به ایران سفر كردند، در دل این سفر طی صحبت هایی كه در مسافرت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به عراق صورت گرفته بود، مقرر شد تا صادرات ایران به این كشور تا دو سال دیگر به ۲۰ میلیارد دلار برسد، در خلال چند روز اخیر این مورد بارها از جانب وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان شده اما هیچ برنامه مشخصی از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد كشاورزی برای تحقق این هدف اعلام نشده است.
این مسائل در حالی مطرح می شود كه تولید صنعتی و كشاورزی بخش خصوصی دارای برنامه ریزی مشخص و طولانی مدت نیست و تولید در كشور به علت نوسانات اقتصادی همواره دستخوش تغییر می شود، از این رو انتظار می رود تا بدنه دولت بعنوان سیاست گذار و روشنگر مسیر برنامه مشخص و قابل اجرایی داشته باشد.
البته نباید ناگفته بماند كه در خلال سال قبل در پس ایجاد نوسانات ارزی قیمت محصولات كشاورزی، پلاستیكی و تولید خرد ایران به شدت برای كشورهای همسایه به خصوص عراق ارزان تمام می شد كه این مورد عاملی شد تا تجار عراقی بسیاری محصولات كشاورزی را سر زمین خریداری و از كشور خارج كنند و بازار داخلی را با كمبود مواجه كنند.
آغاز هفته با كاهش قیمت
بررسی قیمت دلار و یورو نشان از آن دارد كه نرخ های اعلامی در روز جاری نسبت به هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفته است، بانك ها امروز (۲۴ فروردین) هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۳۴۴ تومان و هر یورو را ۱۵ هزار و ۸۴ تومان خریداری می كردند.
قیمت خرید دلار و یورو در بانك ها نسبت چهارشنبه گذشته كاهش یافته است. همینطور بانك ها پوند را با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته ۱۷ هزار و ۴۶۱ تومان خریداری می كنند. یوروی مسافرتی هم امروز در شعب ارزی بانك ها ۱۵ هزار و ۸۴۳ تومان بود كه با احتساب كارمزد بانك مركزی و بانك عامل به حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان می رسد.
این در شرایطی است كه صرافی های مجاز بانك مركزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام نموده اند.
قیمت خرید یورو هم در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است كه نرخ یورو هم نسبت به هفته گذشته با كاهش همراه بوده است.1398/01/25
15:05:58
5.0 / 5
4687
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS