دبیر پنجمین كنفرانس وب پژوهی خبر داد

سهم ۶۰ درصدی مقاله های لاتین، آمار بالای بازدید از مقالات وب پژوهی

سهم ۶۰ درصدی مقاله های لاتین، آمار بالای بازدید از مقالات وب پژوهی ابزار اپل: دبیر پنجمین كنفرانس وب پژوهی با اشاره به اینكه مركز وب پژوهی به سبب خلأ موجود در حوزه وب در كشور و به منظور رصد پژوهش ها در این عرصه به وجود آمده است از اختصاص دو شماره مجله وب پژوهی به پنجمین كنفرانس بین المللی وب پژوهی آگاهی داد و اظهار داشت: در صدد دریافت مجوز مجلات علمی-پژوهشی وزارت علوم برای مجله وب پژوهی هستیم كه آئین نامه جدید این مجلات هنوز ابلاغ نشده است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، محمدجواد شایگان فرد در افتتاحیه پنجمین كنفرانس بین المللی وب پژوهی كه امروز (چهارشنبه ۴ اردیبهشت) در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، با اشاره به گذشت پنج سال از اولین سال برگزاری كنفرانس تصریح كرد: به سبب خلأ موجود در حوزه وب، مركز وب پژوهی را در دانشگاه علم و فرهنگ تأسیس كردیم تا بتواند پژوهش هایی كه در عرصه وب انجام می شود را رصد كند.
وی افزود: با عنایت به بازخورد خوبی كه پس از نخستین سال برگزاری كنفرانس دریافت كردیم و باز نمایه شدن آن در IEEE كنفرانس از شكل ملی به بین المللی تبدیل شد و تنها كنفرانس در حوزه مجازی به شمار می آید كه در IEEE نمایه شده است.
دبیر پنجمین كنفرانس وب پژوهی با اشاره به اینكه كمیته علمی كنفرانس متشكل از متخصصان فناوری اطلاعات همواره محورهای آنرا به روز نگه داشته اند، اشاره كرد: مهم ترین كنفرانس در حوزه وب در دنیا كنفرانس www است كه البته فقط حوزه فنی وب را دنبال می كند؛ این در شرایطی است كه وب پژوهی به مدلول آن است كه تمام كسانی كه در حوزه وب كار می كنند را در یك جا جمع نماییم و كارهایشان را نمایش دهیم. بدین سبب شركت كنندگان در این كنفرانس از رشته های مختلفی همچون كامپیوتر، علوم انسانی، هنر و… هستند.
شایگان فرد تعداد كل مقالات دریافت شده در پنجمین كنفرانس بین المللی وب پژوهی را ۱۶۰ مقاله، مقالات شفاهی پذیرفته شده را ۵۰ مقاله و باز تعداد مقالات پوستری پذیرفته شده را ۴۶ مقاله عنوان نمود و اضافه كرد: نرخ پذیرش شفاهی مقالات ۳۱ درصد بوده است. همین طور می توان گفت در سال پنجم بیشترین تعداد مقالات را دریافت كرده ایم.
وی ذیل كیفت و محتوای مقالات اظهار نمود: در سال اول ۸۵ درصد مقالات به زبان فارسی و ۱۵ درصد به زبان انگلیسی نوشته شده بود، این در شرایطی است كه در دوره پنجم مقالات لاتین ۶۰ درصد سهم كل مقالات را به خود اختصاص داده و ۴۰ درصد مقالات فارسی هستند. البته هدف ما كمتر شدن تعداد مقالات فارسی نبوده بلكه بنظر می رسد خود نویسندگان با عنایت به نمایه شدن مقالات انگلیسی در IEEE تمایل نوشتن مقالات به زبان انگلیسی داشته اند.
دبیر پنجمین كنفرانس وب پژوهی سپس به جدول سطح بندی دانشگاه های شركت كننده در كنفرانس اشاره نمود و اظهار داشت: بیشترین مقالات ارسالی از دانشگاه های سطح اول ملی و بین المللی بوده و تقریباً موفق شدیم از همه این دانشگاه ها مقاله دریافت نماییم.
شایگان فرد سپس به سهم دانشگاه های داخلی از مقالات پرداخت و اظهار داشت: امسال ۱۴ مقاله از مركز تحقیقات مخابرات ایران (پژوهشكده ارتباطات و فناوری اطلاعات)، ۱۲ مقاله از دانشگاه تهران، ۹ مقاله از دانشگاه شهید بهشتی، ۹ مقاله از دانشگاه الزهرا (س)، ۷ مقاله از دانشگاه علوم و تحقیقات دریافت كردیم و دانشگاه های امیركبیر، علم و صنعت و اصفهان باز هر كدام ۶ مقاله به كنفرانس فرستاده اند.
وی اضافه كرد: همین طور از دانشگاه واسدا در ژاپن، دانشگاه اسكس در انگلیس، دانشگاه كنكوردیا در كانادا، دانشگاه دویسبورگ در آلمان و تعدادی دیگر از دانشگاه های خارجی در استرالیا، پاكستان و مالزی مقاله دریافت كردیم.
دبیر پنجمین كنفرانس وب پژوهی سپس به بازدیدها از مقالات كنفرانس وب پژوهی پرداخت و اظهار داشت: در پایگاه سیلویكا ۱۲۷ هزار بازدید از مقالات وجود داشته و از ۲۰۰ مقاله نمایه شده در چهار سال، نرخ متوسط ۶۳۵ بازدید برای هر مقاله قابل مشاهده می باشد. این در شرایطی است كه در پایگاه SID باز طی شش ماه گذشته از ۱۶۵ مقاله فارسی، ۱۴ هزار و ۶۱۰ بازدید و ۹ هزار و ۵۱۹ دانلود (نرخ ۶۵ درصد) صورت گرفته است كه با عنایت به تأثیر اجتماعی مقالات و شاخص های علم سنجی اعداد قابل توجهی به حساب می آیند. این در شرایطی است كه از میزان بازدید و دانلود مقالات در پایگاه های بین المللی ISC و IEEE اطلاعی نداریم.
شایگان فرد درانتها با اشاره به انتشار مجله بین المللی وب پژوهی در سال قبل و دریافت مجوز وزارت ارشاد اظهار داشت: دو شماره اختصاصی مجله را برای كنفرانس در نظر گرفته ایم و چنانچه آنها را منتشر نماییم شمارگان مجله وب پژوهی به عدد ۳ می رسد. همین طور مد نظر داریم مجوز مجلات علمی-پژوهشی وزارت علوم را دریافت نماییم كه آئین نامه جدید آن هنوز ابلاغ نشده است، ضمن آنكه همزمان با انتشار شماره ۳ مجله می توان برای نمایه شدن در پایگاه اسكوپوس باز اقدام نمود.
1398/02/04
13:54:18
5.0 / 5
4422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS