رضایت كاربران از اینترنت منصفانه

رضایت كاربران از اینترنت منصفانه به گزارش ابزار اپل تصویب مدل غیرحجمی تعرفه سرویس های اینترنت ثابت كه هفته گذشته از جانب وزیر ارتباطات اعلام شد، انتقاداتی را از جانب كاربران اینترنت ثابت در پی داشته است كه عمدتا به قیمت بالا و محدودیت مصرف در این طرح اشاره دارند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام محمدجواد آذری جهرمی مصوبه تعرفه های جدید از ۱۰ آذر اجرا می گردد و مبنای آن مصرف منصفانه مشتركان است. مقدار این مصرف منصفانه بین ۱۸ شركت فعال در زمینه عرضه سرویس به رقابت گذاشته خواهد شد كه در صورت عدول یك مشترك از مصرف عادلانه تعیین شده، سرعت اینترنت به مقدار پایه برای آن مشترك تبدیل می گردد.
صبح روز ۲۱ آبان ۱۳۹۶ وزیر ارتباطات با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود به تصویب یكی از جذاب ترین وعده های خود در حوزه اینترنت ثابت اشاره كرد؛ امری كه در ابتدا با استقبال كاربران همراه شد؛ با گذشت دو روز از اعلام این خبر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر در صفحه اینستاگرام خود مطلبی منتشر نمود كه در آن جدول و جزئیات طرح اینترنت ثابت غیرحجمی را اعلام نمود كه اینبار اما با واكنشهای عموم فالورهای وی به این طرح همراه بود.
آذری جهرمی در این پست اینستاگرامی اعلام كرده بود: این تعرفه سرویسهای غیرحجمی مبتنی بر یك مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بنا شده و سقف مصرف منصفانه در میان ۱۸ شركت فعال در عرضه سرویس به رقابت گذاشته خواهد شد. شركتها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خویش را به اطلاع مشتركین برسانند. طبیعتا فضای رقابتی به نفع مصرف كننده نهایی فراهم است. این سرویس حجمی نیست و در صورت عدول یك مشترك از مصرف عادلانه، شركتها موظف به عرضه سرویس در حداقل سرعت پایه(صد و بیست و هشت كیلو بیت در ثانیه)تا آخر دوره ماهانه خواهند بود.اما تعداد بالای انتقادات و نظرات كاربران سبب شد تا وزیر ارتباطات دولت دوازدهم با انتشار مجدد مطلبی دیگر در همین باره به ابهامات پیش آمده اشاره كرده و خاطرنشان كند: در قیاس با تعرفه قبلی، حداقل حدود سی درصد كاهش هزینه با اجرای این طرح برای كاربران پیش بینی می گردد. اطمینان داشته باشید كه حتی با وجود مفهوم مصرف منصفانه بیش از هشتاد درصد كاربران دیگر نیازی به خرید حجم یا پرداخت هزینه اضافه نخواهند داشت. همینطور سرعت خریداری شده بایستی بوسیله شركتها تضمین شود و اشتراك بین تعداد زیاد كاربر در اینجا معنا ندارد.
او همینطور از كاربران خواست تا كمی صبوری كنند تا شركتها طرحهای خویش را ارائه نمایند و اطمینان داد كه دیدگاه های جمع زیادی از مصرف كنندگان (در این طرح) لحاظ شده است.
برای اطلاع از خواسته ها و انتقادات كاربران برایندی از مجموعه نظرات و انتقادات كاربران را كه در ذیل مطلب دوم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام و عرضه توضیحات در مورد جزئیات و تعرفه طرح اینترنت غیر حجمی نوشته شده نشان داده است كه بعضی از كاربران با انتقاد به این طرح معتقدند كه مصوبه جدید سرویس های پرسرعت غیر حجمی وضعیت اینترنت در ایران را بدتر خواهد نمود. به قول آنان با این طرح دیگر خدمات نامحدود و مجانی اینترنت شبانه به طور كلی حذف خواهد شد و این به ضرر مشتركان خواهد بود.
كاربری در زیر مطلب وزیر اینگونه نوشته است: این طرحی كه عرضه كردید را فراموش كنید زیرا اصلا مقرون به صرفه نیست، به فرض اگر بخواهیم با این شرایط از یك شبكه تلویزیون اینترنتی فیلمی را نگاه كنیم، برای تماشا آنلاین یك فیلم با كیفیت ۱۰۸۰ باید حداقل سرعت هشت مگابیت را بخریم یعنی باید اجبارا ماهی ۵۰ هزار تومان بدهیم كه این ظلم بزرگی در حق ماست.
یكی دیگر از كاربران هم در این باره نوشته است: مشكل ما حجم و نه سرعت است و این تغییرات تفاوتی تولید نمی نماید.
همچنین برخی نظردهندگان به گنجاندن اینترنت با سرعت ۵۱۲ كیلو بیت در این طرح اعتراض داشتند و این مساله را به عنوان علتی برای بازگشت به عقب در حوزه اینترنت اظهار كردند.
كاربری دیگر گفته است: اگر این طر غیر حجمی است پس تعیین سقف برای حجم آن دیگر چیست؟ اگر هم قرار است قیمتش اینقدر زیاد باشد كه دیگر اصلا (استفاده از آن) به صرفه نیست. آنهایی كه خط اینترنتشان فیبر نوری است، هنوز هم مجبورند از مخابرات سرویس بگیرند كه این اصلا به واژه منصفانه و رقابتی حتی نزدیك هم نیست.
برخی از كاربران هم بقیه را به صبوری كردن تا زمان عرضه سقف مصرف منصفانه دعوت كرده اند؛ در این مورد كاربری گفته است كه باید منتظر ماند و نتیجه نهایی را دید و گفته كه اگر سرعتشون واقعی باشه و حجمی كه به عنوان مصرف منصفانه میدن زیاد باشه شاید خوب باشد، ولی در غیر این صورت اصلا خوب نیست.
به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، اینترنت حجمی از اواخر دوره وزارت محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم مطرح شد؛ امری كه از همان اول كار با اشكالاتی مواجه شد به طوریكه اجرای آن كه یكی از خواسته های جدی محمود واعظی بود در دوره وزارت او محقق نشد و كار به معاون جوان او و وزیر ارتباطات بعدی محول شد.
پیش از این هم طرح غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت البته پیش از این و در اواخر دوره دولت یازدهم هم تا مرحله اجرایی شدن پیش رفت اما به علت اعتراض مشتركان و مناسب نبودن تعرفه ها، ادامه نیافت، به طوریكه محمود واعظی - وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات - در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اعتراض كاربران به تعرفه های جدید اینترنت ثابت، از توقف اجرای پیشنهاد مطرح شده اطلاع داده و اظهار داشته بود: با عنایت به اینكه پیشنهاد مطرح شده در مورد تعرفه های اینترنت ثابت مبتنی بر اتصال مورد استقبال كاربران قرار نگرفته و این مصوبه هنوز مراحل اداری و ابلاغ را طی نكرده و اجرایی هم نشده است، قرار شد اجرای آن متوقف و دستور دادم كمیته بررسی تعرفه ها مجددا پیشنهادی با رعایت منافع و مصالح كاربران تهیه و ارائه نماید.
در آن زمان هم محمد جواد آذری جهرمی در مقام مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت در صفحه اینستاگرامش اعلام كرده بود كه با عنایت به اعتراضات و هم اینكه اطلاع دارم كه تمام تلاش صورت گرفته برای مصوبه جدید، رضایت مردم بوده است، با ارسال نامه ای از دكتر واعظی خواستم مصوبه جدید تعرفه تا بررسی بیشتر متوقف گردد. امیدوارم موافقت كنند.
اما این اشكالات چه بودند؟ در ابتدای اجرای طرح اینترنت نامحدود و زمانی كه تعرفه ها اعلام شد، مشخص شد این اینترنت، آن طور كه كاربران تصور می كردند نامحدود نیست. به طوریكه كاربران متوجه شدند همان طرح های قبلی بسیار به صرفه تر از اینترنت مثلا نامحدود عرضه شده است. امری كه در طرح فعلی تصویب شده هم كاربران از آن گلایه دارند.
پیش بینی می شد تصویب طرح سرویس های پرسرعت غیرحجمی مورد استقبال مشتركان فعلی و حتی كسانی كه تا حالا اینترنت ثابت خویش را فعال نكرده اند قرار بگیرد، با این حال اما ابهامات بسیاری ازسوی كاربران در فضای مجازی درباره این مصوبه به گوش می رسد.


 

1396/08/29
11:16:14
5.0 / 5
4562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS