نتیجه ی واگذاری مكالمات بین الملل به اپراتورها چیست؟

نتیجه ی واگذاری مكالمات بین الملل به اپراتورها چیست؟ به گزارش ابزار اپل با خروج سرویس مكالمات و عرضه خدمات مكالمات تلفنی بین الملل از انحصار زیرساخت و واگذاری آن به اپراتورهای ارتباطی و شركت های خصوصی، كاهش تصدی شركت ارتباطات زیرساخت انتظار می رود و افزایش درآمد اپراتورها را هم به دنبال خواهد داشت.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، هم اكنون شرایط در وضعیت مكالمات بین الملل اینگونه است كه اپراتورها ترافیك تلفنی را از مردم جمع آوری می كنند و به شركت ارتباطات زیرساخت تحویل می دهند كه به خارج حمل كند كه البته بنا به علل قانونی، این ترافیك حتما باید از مسیر زیرساخت عبور كند. اما درصورت قرارداد مستقیم اپراتورها با شركت های خارجی، می توان این واسطه را حذف نمود.
قبل از این صادق عباسی شاهكوه - مدیرعامل پیشین شركت ارتباطات زیرساخت - با اشاره به تصمیم برای رفع انحصار زیرساخت از مكالمات بین الملل اظهار كرده بود: وزیر ارتباطات برنامه ای اعلام نمود كه ما بخش ترافیك تلفنی بین المللی را در اختیار اپراتورها قرار دهیم. البته حالا هم بخشی از این ترافیك در اختیار غیرزیرساخت و بخش خصوصی است اما با برنامه ی جدید بنا داریم تمامی این انتقال ترافیك را در اختیار اپراتورها قرار دهیم.
هزینه مكالمات خارجی كاهش می یابد؟
عباسی شاهكوه همینطور اظهار داشته بود: در مدلی كه عرضه دادیم و درصورتی كه تصویب آن نهایی و اجرایی شود، اپراتورها قرارداد را خودشان می بندند و هزینه و درآمد هم مربوط به خودشان می شود و تنها باید هزینه های مربوط به زیرساخت را پرداخت كنند تا ما ترافیكشان را عبور دهیم و دیگر درگیر قرارداد بین اپراتورهای داخلی و خارجی نباشیم.
اما این مورد چه تاثیری بر درآمد اپراتورها دارد؟ به هر حال شركت ارتباطات زیرساخت دولتی است و طرف مقابل، شركت های بخش خصوصی هستند و امكان دارد با انعطاف پذیری بیش تری كار كنند و قراردادهای بهتری با خارجی ها ببندند. در نتیجه اگر آنها بتوانند قیمت های مناسب تری بگیرند، امكان دارد بتوانند تخفیفی به مردم بدهند و درآمدی را كه بخشی از آنرا به ما می دهند، خودشان كسب می كنند و متناسب با آن عمل كرده و احتمال دارد بتوانند بهتر كار كنند.
البته این مورد سال قبل مطرح شده بود اما شركت ارتباطات زیرساخت مشكلات مربوط به ارز و نوسانات آنرا علت تاخیر عنوان نمود، با این علت كه این مساله تا حد زیادی مربوط به مسائل ارزی هست، چونكه ترافیك خارجی پرداخت یا مبادلات ارزی دارد و امكان دارد بخش خصوصی را مقداری گرفتار مشكل كند؛ اما در نهایت گفته شد كه طرح نهایی آماده است كه اگر در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب برسد، اجرایی می شود.
مكالمات بین الملل تا شهریور به بخش خصوصی واگذار می شود
در همین راستا به تازگی سجاد بنابی -نایب رئیس هیأت مدیره شركت ارتباطات زیرساخت- با تاكید بر زمینه سازی برای آزادسازی فعالیت های انحصاری كه در مجموعه زیرساخت وجود داشته، اظهار داشت: بر همین مبنا هم اكنون آزادسازی بحث مكالمات بین الملل را پیگیری می نماییم تا آنرا به صورت كامل به اپراتورهای بخش خصوصی واگذار نماییم. یك مصوبه هم كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغ كرده است كه ما تا آخر شهریورماه به صورت كامل مكالمات بین الملل را به بخش خصوصی واگذار نماییم و شركت ارتباطات زیرساخت تنها نقش حاكمیتی داشته باشد كه این مسئله را الان به شكل جدی دنبال می نماییم.
وی افزود: قبلاً مكالمات بین الملل از راه اپراتورها در اختیار شركت ارتباطات زیرساخت قرار می گرفت و زیرساخت آنرا تحویل شركت هایی كه در خارج از ایران با آنها قرارداد داشت می داد و بالعكس. این فرایند بر مبنای مأموریت جدید مقرر است تغییر كند و زیرساخت فقط نقطه اتصال را برقرار كند و خود اپراتورها می توانند با شركت ها و اپراتورهای خارجی قرارداد ببندند و فرایند ارتباط را برقرار كنند. این مهم ترین مأموریتی است كه از سمت آقای وزیر بر عهده ما گذاشته شده است.1398/05/15
12:25:45
5.0 / 5
4266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS