از سكوت تا فاجعه؛

جلوگیری از توسعه شبكه 5G

جلوگیری از توسعه شبكه 5G ابزار اپل: خیلی از منتقدان و كارشناسان بر این باورند با اینكه توسعه شبكه ۵G یك تهدید بزرگ برای سلامتی انسان و محیط زیست به حساب می آید، شركت های مخابراتی و دولت های مختلف در جهان تحت تاثیر سودآوری بالای این فناوری در مقابل توقف توسعه آن سكوت كرده اند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، توسعه شبكه نسل پنجم اینترنت ۵G در طول چند سال اخیر یكی از مواردی است كه باعث شده است میان شركت ها و اپراتورهای مخابراتی رقابت تنگاتنگی ایجاد شود و كشورهای بسیاری نیز درصدد برقراری و راه اندازی شبكه اینترنت پرسرعت ۵G و فراهم كردن زیرساخت های لازم برای آن باشند.
اما یكی از مسائلی كه همواره مورد بحث و بررسی از طرف شبكه نسل پنجم اینترنت ۵G قرار گرفته است، امنیت این نسل جدید از شبكه اینترنتی است كه آیا واقعا برای سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست بی خطر است یا خیر.
این در حالیست كه در طول یك سال اخیر گزارش های مختلفی از طرف جامعه بین المللی و دانشمندان فعال در حوزه فناوری انتشار یافته است كه با تشریح دقیق جزئیات، به بررسی معایب و مضرات راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه پرداخته اند.
دانشمندان با انتشار این گزارش ها از تمامی دولت های جهان درخواست و تقاضا كرده اند كه هرچه زودتر اقدامات لازم به منظور جلوگیری از توسعه شبكه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G را انجام دهند چونكه این شبكه مخابراتی و اینترنتی خطرات و تهدیدات جدی برای سلامتی شهروندان كشورهای مختلف ایجاد خواهدنمود.
در این گزارش آنها خاطرنشان كرده بودند كه تكنولوژی ۵G از قسمتی از طیف رادیویی به نام امواج میلیمتری استفاده می نماید كه این امواج خاصیت های منحصربفردی دارند كه یكی از آنها فركانس بالای آنهاست. این امواج به منظور انتقال اطلاعات با حجم بالا و سرعتی بسیار زیاد، باید فركانس بالایی نیز داشته باشند. اما این در شرایطی است كه این نوع از امواج یكپارچگی خودرا در فاصله های طولانی از دست داده و از اجسام جامد به خوبی عبور نمی كنند. به همین خاطر برای جبران برد كوتاه و طول موج پایین این امواج میلیمتری، بر روی تمامی دستگاه های الكترونیكی و ابزارهای موردنظر حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی و چراغ های خیابانی نیز باید هزاران برج كوچك مخابراتی نصب شود تا در انتقال و جابجایی این امواج تداخلی ایجاد نشود. تعداد زیاد این برج های كوچك مخابراتی در سطح شهر است كه سبب نگرانی دانشمندان فعال در حوزه فناوری، پزشكی و محیط زیست شده است و باعث شده كه دولت ها و شركت های مخابراتی در توسعه این فناوری به تردید بیفتند.
از خطرات و تهدیداتی كه این امواج برای سلامتی انسان، حیوان و محیط زیست ایجاد می كند، می توان به افزایش رشد و تكثیر سلولی، افزایش احتمال مبتلاشدن به سرطان، اختلالات ژنتیكی، تغییرات منفی در سیستم تولیدمثل، اختلال در یادگیری و مشكلات ذهنی، اختلالات عصبی و مغزی و تاثیرات منفی بر محیط زیست اشاره نمود.
در این گزارش جامع بالغ بر ۱۸۰ نفر از دانشمندان از بیشتر از ۳۵ كشور جهان این اطلاعات را تایید كرده و ۲۳۰ نفر از دانشمندان و پژوهشگران ارشد تحقیقاتی در بهترین دانشگاه های جهان نیز از جامعه بین المللی درخواست كرده اند كه در توسعه این فناوری تجدیدنظر كرده و در صورت لزوم، بعضی از فناوری های بكاررفته در آنرا تغییر داده و یا اصلاح كنند.
اما اخبار و گزارش های انتشار یافته پس از آن نشان داد كه طبق بررسی های صورت گرفته، ضرورتی برای توقف توسعه شبكه اینترنت ۵G وجود ندارد چونكه ظاهرا تهدید و لطمه های شبكه ۵G برای سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست میزان چندان قابل توجهی نیست و به عقیده خیلی از كارشناسان و دانشمندان، در بسیاری مواقع و شرایط خطر آن از بسیاری دیگر از مواد سرطان زای دیگری كه در زندگی روزانه شهروندان وجود دارد، كمتر است. آنها اعتقاد دارند كه استنشاق گازهای آلاینده و سمی همچون كربن دی اكسید، اوزون، نیتروژن دی اكسید، سیگار و خیلی از غذا و خوراكی های فرآوری شده و تراریخته بسیار خطرناك تر از قرار گرفتن در مقابل فركانس و امواج شبكه اینترنت ۵G خواهد بود.
طبق گزارش وب سایت سی نت، این در حالیست كه برخی دیگر از منتقدان و كارشناسان فعال در حوزه فناوری معتقدند كه توسعه شبكه اینترنت ۵G خطرات و لطمه های جدی و خطرناكی را برای سلامتی انسان و همین طور محیط زیست به دنبال دارد اما دولت های مختلف و شركت های مخابراتی فعال در این عرصه به سبب سودآوری بسیار بالایی كه توسعه فناوری مذكور و به تبع آن سایر فناوری های مربوطه همچون صنعت خودرو های خودران و هوشمند و خانه هوشمند برای آنها به ارمغان می آورد، سكوت كرده و با توسعه و راه اندازی آن مخالفت نمی كنند.


 

1398/06/11
19:23:34
5.0 / 5
4727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS