به نام حاجیان به كام قاچاق چیان

به نام حاجیان به كام قاچاق چیان به گزارش ابزار اپل سودی كه در واردات گوشی مسافری وجود دارد و اجبار به وجود مدارك سفر برای دریافت معافیت گمركی، سبب شده سودجویان این دفعه با استفاده از مدارك حجاج، مبادرت به ثبت گوشی كنند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه توییتر خود آورده است " عده ای كلاهبردار به حاجیان امسال سیمكارت مجانی داده اند، سپس از مدارك آنها سوءاستفاده كرده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند. ولی انگار ما را نشناخته اند. خواهند دید كه حق الناس گفتن های ما الكی نیست. با دزدی مبارزه می نماییم چه بزرگ باشد و چه كوچك".
بعد از اجرای طرح رجیستری، بعضی از فروشندگان سودجو در بازار مبادرت به افزایش قیمت گوشی با این بهانه كردند، در صورتیكه مسؤلان بارها اعلام كردند رجیستری هزینه ای ندارد و نباید سبب افزایش قیمت شود. از طرفی در یك سال گذشته، مبحث افزایش نرخ ارز هم با عنایت به ماهیت وارداتی بودن گوشیها، باعث افزایش دو تا سه برابری قیمت گوشیها شد.
البته گوشیهایی كه در بازار وجود داشتند هم در مقایسه با همان گوشیها در خارج از كشور، گران تر بودند و این مورد سبب شد برخی به دنبال واردات گوشی مسافری باشند، چونكه به نقل از جهرمی، هر مسافر می تواند ۸۰ دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد و مسافران می توانند از این معافیت گمركی برای واردات گوشی استفاده كنند.
واردات گوشیهای مسافری با هزینه ی پایین تر، باعث شد سودجویان كه مسافر نبودند هم از این امكان فراهم شده كه با استفاده از كارت ملی، امكان واردات یك گوشی وجود داشت، استفاده كنند. در مقطعی شرایط این طور بود كه قاچاقچی بارش را بدون ثبت سفارش به صورت قاچاق وارد كشور می كرد و با عنوان گوشی مسافری می توانست كد رجیستری بگیرد.
بنابراین بعد از مدتی، این روند شكل صحیح تری به خود گرفت؛ همان گونه كه جهرمی اظهار نمود كه مبحث وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرك مطرح است كه باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی از راه مسافر صورت بگیرد، نه این كه به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد كرد.
اما به نظر می آید مبحث واردات گوشی مسافری توسط كسانی كه واقعا مسافر نبودند و از اطلاعات مسافران سوءاستفاده كردند، به اینجا ختم نشده است. باآنكه با اتصال سامانه های نیروی انتظامی و گمرك، دیگر فقط كارت ملی برای واردات گوشی مسافری كافی نیست و مسافر واقعی می تواند از این امكان استفاده نماید، برخی با گرفتن اطلاعات مسافران، مبادرت به واردات گوشی به اسم آنها كرده اند.
چونكه در این بین آذری جهرمی به تازگی در صفحه توییتر خود از كلاهبرداری عده ای كه به حاجیان امسال سیمكارت مجانی داده اند و از مدارك آنها سوءاستفاده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند خبرداده است.
رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات - هم با اشاره به این اظهارات وزیر در توییتر نوشته است: دفاتری كه به اطلاعات حاجیان دست درازی كردند را ضمن تعلیق یا انحلال طبق ماده ۲۵ قانون جرایم كامپیوتری ۷۵۳ مجازات و مواد ۱۹ و ۲۰ مسئولیت اشخاص حقوقی به مراجع قضایی معرفی كنید.1398/06/13
14:46:49
5.0 / 5
5026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS