سیمكارت های اضافی را حتما مسدود كنید

سیمكارت های اضافی را حتما مسدود كنید به گزارش ابزار اپل با عنایت به سوءاستفاده از اطلاعات هویتی و سیمكارت هایی كه بدون آگاهی افراد به نامشان ثبت شده، باید با رفتن به سامانه استعلام تعداد سرویس های مشتركین اپراتورهای مخابراتی، از تعداد سیمكارت هایی كه به نام شماست، آگاه شوید و همینطور در صورت دریافت پیامكی در خصوص ثبت سیمكارت، درصورتی كه بدون اطلاع شما انجام شده، نسبت به قطع آن اقدام كنید.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، سوءاستفاده از اطلاعات هویتی به روش های مختلفی انجام می شود؛ در مقطعی از زمان، با مسدود كردن سرشماره های پیامكی تبلیغات، استفاده از شماره های شخصی برای ارسال پیامك تبلیغاتی زیاد شد و سودجویان با در دست داشتن اطلاعات هویتی افراد، به ثبت سیمكارت هایی به نام آنها و بدون اطلاعشان اقدام می كردند تا از این سیمكارت ها جهت تبلیغات استفاده كنند.
از طرفی در ماه های اخیر، مبحث ثبت سیمكارت هایی با استفاده از اطلاعات مسافران داغ شده است؛ بعد از اجرای طرح رجیستری، واردات گوشیهای مسافری با هزینه پایین تر، باعث شد سودجویان كه مسافر نبودند هم، از این امكان فراهم شده كه با استفاده از كارت ملی، امكان واردات یك گوشی وجود داشت، استفاده كنند. در برهه ای، شرایط این طور بود كه قاچاقچی بارش را بدون ثبت سفارش به صورت قاچاق وارد كشور می كرد و با عنوان گوشی مسافری می توانست كد رجیستری بگیرد.
مبحث واردات گوشی مسافری توسط كسانی كه واقعا مسافر نبودند و از اطلاعات مسافران سوءاستفاده كردند، به اینجا ختم نشد. باآنكه با اتصال سامانه های نیروی انتظامی و گمرك، دیگر فقط كارت ملی برای واردات گوشی مسافری كافی نیست و مسافر واقعی می تواند از این امكان استفاده كند؛ برخی با گرفتن اطلاعات مسافران، به واردات گوشی به اسم آنها اقدام نمودند و این مورد واكنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشت و وی از كلاهبرداری عده ای كه به حاجیان امسال سیمكارت مجانی داده اند و از مدارك آنها سوءاستفاده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند، اطلاع داد.
سوءاستفاده از مدارك هویتی حجاج برای ثبت سیم كارت
به همین جهت، پیمان قره داغی -مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری- با اشاره به سوءاستفاده از مدارك هویتی حجاج برای ثبت سیمكارت بدون اطلاع آنها اظهار داشت: از این سیمكارت ها برای ثبت گوشی تلفن همراه به صورت مسافری در سامانه گمرك استفاده شده بود، بنابراین برای پیشگیری از تضییع حقوق كاربران ضروری می باشد، مشتركین تلفن همراه از اسناد هویتی خودشان به شكل جدی محافظت كنند و درصورت ثبت سیمكارت به نام آنان بدون اطلاع خودشان، حتما سیمكارت را غیرفعال كرده و شكایت خویش را در سامانه ثبت و پاسخگوئی به شكایات ۱۹۵ ثبت كنند.
او همینطور اعلام نمود: چنانچه زائرین اربعین پیامكی با عنوان (ماسك) سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در خصوص صدور سیمكارت به نام آنان دریافت نمودند، باید به دفاتر فروش اپراتورها رجوع و سیمكارت ثبت شده را مسدود و غیرفعال كنند. رگولاتوری به صورت مستمر بر عملكرد دفاتر فروش اپراتورها و دفاتر پیشخوان خدمات دولت در فروش و فعال سازی سیمكارت های تلفن همراه نظارت كرده و با متخلفان در این زمینه به شدت برخورد می كند.
كاربران باید توجه داشته باشند كه عدم دقت در نگهداری سیمكارت امكان دارد سبب شود این سیمكارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آنها با فعال كردن سیمكارت، در شبكه های اجتماعی عضو شده و به فعالیت های مجرمانه اقدام نمایند، مبادرت به ارسال پیامك های تبلیغاتی كرده و یا برای معافیت های گمركی جهت واردات گوشیهای مسافری از این سیمكارت ها استفاده كنند.
مالك سیمكارت پاسخگوی ارتكاب اعمال مجرمانه است
درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت از راه سیمكارت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه، این مالك سیمكارت است كه در وهله ی اول باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد، چونكه قانون وی را دارنده سیمكارت می شناسد؛ هرچند پس از بررسی های فنی می توان مشخص كرد كه این تماس از جانب وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالك سیمكارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاكم قضایی و شاكی باشد تا بعد كه مجرم اصلی شناسایی شود.
در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نموده كه در طرح احراز هویت و ساماندهی سیمكارت ها برای پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی و برای این كه دیگر در ایران سیمكارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركین را راه اندازی كرده است.
بدین ترتیب كاربران با رفتن به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الكترونیكی و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir می توانند از تعداد خطوطی كه با كد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال كردن خطوطی كه از آنها استفاده نمی كنند، اقدام نمایند. هم چنین كاربران می توانند با ارسال كد ملی مالك خط به یكی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از راه یكی از خطوط تحت مالكیت، از تعداد سیمكارت هایی كه به نام آن هاست، آگاه شوند.
مشتركان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خودشان می توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشتركین اپراتورها رجوع كنند و با عرضه كارت ملی از تمامی خطوط به نامشان كه امكان دارد بدون اطلاع مشترك به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یك از سیمكارت ها اقدام نمایند.
منبع:

1398/07/20
23:13:45
5.0 / 5
4209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS