بیت كوین در ایران بالاخره قانونی شد!

بیت كوین در ایران بالاخره قانونی شد! به گزارش ابزار اپل پس از گرد و خاكی كه استخراج رمزارزها، به خصوص بیت كوین و شفاف نبودن قانون در این عرصه در چند ماه اخیر در كشور به پا كرد، بالاخره نرخ برق و شرایط استخراج رمزارز مشخص شده و فعالیت در این عرصه رنگ قانونی به خود گرفت.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، با ورود كشور به بازه پیك مصرف برق، اخبار استخراج ارز دیجیتال و بیت كوین بیشتر از پیش داغ و تاثیر این فرایند بر میزان مصرف برق از اهمیت خاصی برخوردار شد. در حالیكه وزارت نیرو مدام از تاثیر استخراج ارز مجازی بر شبكه سراسری برقی و سوءاستفاده فعالان این حوزه از قیمت ارزان برق در ایران شكایت داشت، فعالان این حوزه بر این باور بودند كه در اعلام سهم استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال در بالا بردن مصرف برق كشور و احتمال قطع برق به دلیل فعالیت آنها اغراق شده است.
آنها همینطور اعلام نمودند با هدف پیشگیری از وارد آمدن كمترین فشار به هموطنان گرامی در فصل تابستان و در جهت همراهی با دولت و وزارت نیرو در ساعات اوج مصرف (از ساعت ۱۰ تا ۱۷) دستگاه های استخراج ارز دیجیتال خاموش می شود كه این روند تا آخر روزهای گرم فصل تابستان ادامه می یابد. فعالیت كنندگان این حوزه از دوگانگی برخورد مسؤولان هم انتقاد كرده و تقاضا كرده اند قانونی شفاف در این عرصه تعریف شود.
در یك سوی ماجرا، وزارت نیرو از آمار و ارقام نجومی مصرف برق توسط استخراج كنندگان ارز مجازی حكایت می كرد و می گفت برآوردها حاكی می باشد كه استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می كند و استخراج هر بیت كوین معادل مصرف ۲۴ واحد مسكونی در سال است و در سوی دیگر فعالان این حوزه عنوان كرده اند كه اگر آماری كه عرضه می شود، صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت كوین دنیا تولید می شود.
آیین نامه هیات وزیران
در نهایت معاون اول رئیس جمهوری در ۱۳ مردادماه، آئین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در كشور را به منظور ایجاد بستری امن، كم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و به كارگیری با رویكرد تسهیل فضای كسب وكار را ابلاغ كرد.
در این آئین نامه، ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته و شرط و شروطی هم برایشان گذاشته شد. در یكی از مهم ترین بندهای این آئین نامه ضمن این كه استخراج رمزارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد كه بر مبنای آن مقرر شد تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً یا با دریافت انشعاب برق از شبكه سراسری یا با راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبكه سراسری صورت گیرد.
تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما كه توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می شود، محاسبه و اعمال خواهد شد.
شرایط و قیمت استخراج رمزارز
با این وجود، از آن زمان تا حدود هفته پیش، استخراج رمزارز و بیت كوین همچنان غیرقانونی بود تا این كه قیمت و شرایط استخراج رمزارز مشخص شد. در این راستا اعلام شد قیمت برق این مراكز معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود كه براین اساس، این میزان ۹۶۵ تومان به ازای هر كیلووات ساعت تعیین شده است. این نرخ در ۸ ماه غیرگرم سال معادل ۵۰ درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰ تومان خواهد بود و در ۴ ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می شود، اضافه كرد: استفاده این مراكز از برق در ۳۰۰ ساعت سال كه ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغیه می شود، ممنوع می باشد.
همینطور تاكید شد از این گروه از متقاضیان هزینه انشعاب عمومی دریافت نخواهد شد و به منظور تشویق فعالان تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است. در صورتیكه این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت كنند، تا ۲۰ درصد تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق می گیرد. درصورتی كه از استخرهای داخلی هم استفاده كنند تا ۱۵ درصد تخفیف بیش تر شامل حال این مشتركان می شود. استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز ممنوع می باشد و برق تنها به متقاضیانی عرضه می شود كه مجوز از وزارت صمت را داشته باشند.
برای كسانی كه نسبت به شناسایی و اعلام مراكز غیرمجاز رمزارز اقدام نمایند هم پاداش هایی در نظر گرفته شده است كه معادل ۲۰ درصد خسارت وارده توسط این مراكز به شبكه خواهد بود. با استفاده كنندگان غیرمجاز از برق هم برپایه قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. امكان استفاه از برق نیروگاه های موجود برای استخراج رمزارز وجود ندارد و این كار ممنوع می باشد.
این گروه از متقاضیان در صورت تمایل می توانند نسبت به راه اندازی نیروگاه جدید اقدام نمایند كه در این صورت نرخ سوخت این نیروگاه ها، معادل ۷۰ درصد نرخ گاز صادراتی خواهد بود. استخراج كنندگان رمزارز همینطور می توانند نسبت به استفاده از برق تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر برای این كار اقدام نمایند. در صورت عدم استمرار برق تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر، این مراكز می توانند از برق شبكه بعنوان پشتیبان استفاده كنند كه در این شرایط نرخ برق شبكه به قیمت تعیین شده در این مصوبه محاسبه می گردد.
فراهم كردن شرایط در كوتاه ترین زمان ممكن
در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی-سخنگوی صنعت برق- در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه فعالان حوزه رمزارز ابتدا باید از وزارت صمت مجوز دریافت كنند، اظهار نمود: هر فردی كه از وزارت صمت مجوز داشته باشد می تواند حسب مورد به شركت های برق منطقه ای یا توزیع نیروی برق رجوع كند و این شركت ها موظفند نسبت به برقراری انشعاب و سایر موارد اقدام نمایند.
وی تصریح كرد: چنانچه یك متقاضی از وزارت صمت مجوز داشته باشد شركت های مذكور در كوتاه ترین زمان شرایط را فراهم می كنند. شركت توانیر شرایط تامین برق را به همه شركت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق ابلاغ كرده است و آنها موظف می باشند انجام دهند.
سخنگوی صنعت برق در ادامه با اشاره به هزینه مجانی انشعاب برای فعالان حوزه رمزارز، عنوان كرد: از مهم ترین بخشودگی هایی كه این بخش دارد این است كه فعالان از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند. درحالی كه اگر یك مشترك خانگی بخواهد یك كنتور كوچك بگیرد، باید هزینه انشعاب را پرداخت كند. اما فعالان رمزارز اگر مصرف صد مگاواتی هم داشته باشند از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند، مشترك می شوند و برای آنها كنتور هوشمند نصب می شود و متناسب با مصرفی كه داشته باشند صورت حساب در انتها ماه صادر می شود.1398/09/02
17:59:07
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: تولید , دیجیتال , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS