واكنش معاون وزیر ارتباطات به نشت اطلاعات كاربران تلگرام

واكنش معاون وزیر ارتباطات به نشت اطلاعات كاربران تلگرام ابزار اپل: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شناسایی عامل جمع آوری اطلاعات كاربران تلگرام و ارجاع گزارش برای رسیدگی قضایی به دادستانی آگاهی داد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بعد از فیلترینگ تلگرام از اردیبهشت سال ۹۷ كه تا امروز ادامه یافته، در كنار پیام رسان های داخلی، نسخه های غیررسمی تلگرام رشد كردند و بااینكه كارشناسان امنیتی بارها استفاده از نسخه های غیررسمی را منع كردند، حالا شماره تلفن و شناسه های كاربری ۴۲ میلیون كاربر ایرانی تلگرام بوسیله این نسخه های غیررسمی جمع آوری شده و برای فروش با قیمت ۵۰۰ دلار در بازار سیاه قرار گرفته است.
این داده ها توسط گروهی به نام «سامانه شكار» روی سرور Elasticsearch قرار گرفته كه برای دسترسی به آن هیچ گونه رمز عبور و احراز هویتی لازم نبوده است و البته این داده ها در ۲۵ مارس، بعد از آنكه یك محقق امنیتی به نام باب دیاچنكو این مساله را گزارش داد، از این سرور حذف شده اند.
تلگرام در واكنش به این مساله اعلام نموده كه نشت داده ها بوسیله تلگرام های غیررسمی صورت گرفته كه با این شركت سازگاز نبوده اند. تلگرام یك برنامه منبع باز است و به اشخاص ثالث اجازه می دهد نسخه های خودرا تهیه كنند. از آنجائیكه برنامه رسمی تلگرام در ایران مسدود شده است، خیلی از كاربران به استفاده از نسخه های غیررسمی می پردازند. سخنگوی این شركت می گوید: متأسفانه با وجود هشدارهای ما مردم ایران هنوز از برنامه های تاییدنشده استفاده می نمایند.
‏در واكنش به این اتفاق، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات - در توییتر نوشت: در گزارش مركز ماهر در دی ۹۶ در مورد عدم امنیت پوسته های تلگرام آگهی دادیم. البته شواهدی وجود دارد كه این اطلاعات به شیوه دیگری جمع آوری شده است.
وی همینطور تصریح كرد: ‏سایت ادعاشده با نام شكار كه در شركت رسپینا میزبانی می شده، شناسایی شد. ‏گزارش برای رسیدگی قضایی به دادستانی ارجاع خواهد شد.




منبع:

1399/01/14
01:01:29
5.0 / 5
3257
تگهای خبر: ارتباطات , امنیت , بازار , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS