تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك

تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك ابزار اپل: بگفته رئیس كمیسیون شبكه سازمان نصر، با طولانی شدن روند تست و تایید نمونه تجهیزات آی سی تی، خیلی از شركت ها توانایی ماندن پشت سد گمرك و تایید نمونه را ندارند و تعطیل می شوند و تجهیزات بجای مبادی رسمی از مبادی غیررسمی و توسط افراد غیرمتخصص وارد می شود كه این مساله امنیت را بیشتر به خطر می اندازد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، تجهیزات شبکه باید طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق بخشنامه ای انجام می شود که ۱۳ سال پیش تصویب شده است. بنابراین اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری درخواست تغییراتی در بخشنامه داشتند. البته با گذشت چند ماه از این اظهارات، هنوز بخشنامه تصویب نشده تا مشخص شود آیا مطابق با نظرات صنف و سازمان نصر است و یا همچنان مغایراتی وجود دارد.
بنابراین اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری (نصر) با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات کالاهای فناوری اطلاعات توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (رگولاتوری) و وزارت صمت، خواهان ایجاد بهبود در این روند شدند، برای اینکه معتقد بودند رگولاتوری ناخواسته به قاچاق کالا، ورود کالای بی کیفیت، مشکل سرمایه در گردش و عدم پرداخت عوارض گمرکی دامن زده است.

درخواست ارائه آمار تایید نمونه تجهیزات فاوا
همین طور مقرر شد در اولین نشست کمیسیون تنظیم مقررات، این بخشنامه بررسی شود اما به علت شرایط حاکم بر کشور و ورود ویروس کرونا، جلسه سازمان تنظیم مقررات با محوریت این مساله هنوز تشکیل نشده است. البته در این مدت سازمان نظام صنفی کامپیوتری در نامه ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواهان ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال قبل شد.
در این راستا آزاد معروفی -رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یک بخش حوزه تست و تایید نمونه تجهیزات آی سی تی در دست سازمان تنظیم مقررات است و یک بخش را هم سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به دست سازمان فناوری اطلاعات سپرده است. موضوعات مربوط به حوزه امنیت و EMC و سلامت از این جهت که تشعشعات دستگاه آسیبی به مردم نزند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات بررسی می شود.
وی افزود: درباره موضوعات مربوط به امنیت و سلامت، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در چند ماه گذشته نظراتی داشته که همسو با نظرات سازمان نظام صنفی نبوده و بنابراین کمیسیون شبکه سازمان نصر، در این رابطه نظرات خودش را اعلام نموده است. البته در سال ۱۳۹۸ مشکلات زیادی در کشور وجود داشت، از سیلاب و زلزله و قطعی اینترنت تا کرونا و به علت این موارد هنوز در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی نشده است و البته برای ما فرصتی برقرار شد که بتوانیم نظرات خودرا تکمیل نماییم.

تعویق پروژه های ملی و قربانی شدن زمان و هزینه
رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه قسمتی از بحث امنیت تجهیزات به واحد امنیت سازمان فناوری اطلاعات سپرده شده است، اضافه کرد: در این خصوص سازمان نصر با سازمان فناوری اطلاعات جلسات مختلفی داشته و به نقطه نظراتی رسیده اما اختلاف نظر هم وجود دارد. ما این روش را نمی پسندیم که تجهیزات در ابتدای واردات تست شوند. برای اینکه از طرفی آزمایشگاه های محدودی برای این کار وجود دارد و از جانب دیگر، این اقدامات زمان بسیار طولانی می خواهد و ما با این کار، زمان و هزینه را قربانی می نماییم و سبب به تعویق افتادن پروژه های ملی می شویم.
معروفی افزود: البته آنها هم به علت اسناد بالادستی خود ناچارند و در مواردی و قوانین و مقررات بر آنها تحمیل می شود. درحالی که صدها ساعت کار کارشناسی هم در کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی و هم در سازمان فناوری اطلاعات اتفاق افتاده و آنها هم تمایل دارند قضایا را به سمتی ببرند که منافع ملی کشور در آن گنجانده شده و توازن ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه وقتی زمان تایید نمونه تجهیزات طولانی شود، ورود کالا از مبادی رسمی به سمت غیررسمی سوق داده می شود، اضافه کرد: خیلی از شرکت ها توانایی ماندن پشت سد گمرک و تست و تایید نمونه را ندارند و تعطیل می شوند و تجهیزات بجای مبادی قانونی و رسمی از مبادی غیرقانونی و غیررسمی توسط عده ای که اصلا متخصص این کار نیستند وارد می شود و بدین ترتیب امنیت هم بیشتر به خطر می افتد. در صورتیکه اگر هر کالا را شناسنامه دار وارد نماییم و واردکننده اش را بشناسیم، می توانیم اقدامات لازم ار انجام داده و مشکلات را در داخل کشور برطرف نماییم.
رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری تصریح کرد: این کار نیازمند فرهنگ سازی و تعاملات و هماهنگی های داخلی وزارتخانه های ما است. ما نیز در حال مذاکره هستیم و پیشنهاداتی را داده ایم، البته در این مدت به علت کرونا نتوانستیم جلساتمان را ادامه دهیم اما نقطه نظرات خودرا اعلام کردیم و امیدواریم عده ای از امنیت، استفاده ابزاری نکنند و آنرا مستمسک قرار ندهند که منافع شخصی خودرا پیش ببرند.
منبع:

1399/02/17
14:52:56
5.0 / 5
2651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS