وزیر ارتباطات خبر داد

بزرگترین مركز داده در پارك پردیس ایجاد می شود

بزرگترین مركز داده در پارك پردیس ایجاد می شود به گزارش ابزار اپل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق اندازی بزرگترین بانك داده فناوری اطلاعات در پارك فناوری پردیس اطلاع داد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا محمد جواد جهرمی امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پاسخ فشار حداکثری، جهش تولید است، اضافه کرد: جهش تولید پیامی از سمت مقام معظم رهبری است که در ابتدای سال جاری عنوان شد و دولت همه عزم خویش را در سالی که همه قدرت ها بنای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی ایران را دارند، جزم کرده تا جهش مهمی را در حوزه اقتصادی رقم بزند.
وی این جهش را مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب و جوانان توانمند ایرانی دانست و تصریح کرد: دولت وظیفه دارد زیر ساخت هایی برای این جهش فراهم آورد تا مشکلات جوانان رفع و تسهیل گری شود، ضمن آنکه باید مقررات متناسب با نیازهای آنها وضع شود.

جهرمی افزود: نمود فعالیتهای تسهیل گری دولت در دو اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال با تجهیزاتی که فراهم شده، رقم می خورد و نمونه بارز این اقدامات پارک های فناوری هستند که به خوبی توسعه داده شده اند.
وزیر ارتباطات با اشاره به راه اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در فضای ۳۰ هکتاری در کنار پارک فناوری پردیس، خاطرنشان کرد: پارک اقتصاد دیجیتال نماد همکاری اقتصاد دیجیتال با اقتصاد دانش بنیان است و بر مبنای برنامه ریزی های انجام گرفته تا پیش از آخر دولت تمام زیرساخت های این پارک آماده و این پارک آماده بهره برداری اولیه خواهد شد.
جهرمی، از ایجاد بزرگترین مرکز داده ایران در حوزه مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در پارک فناوری پردیس اطلاع داد و اضافه کرد: با این اقدام این پارک تبدیل به قطب مرکز داده کشور می شود.
وی افزود: فاز اول این مرکز مرداد ماه سال جاری به بهره برداری می رسد که ظرفیت را برای خدمات پایشی شبکه ملی اطلاعات مانند پیام رسان ها و موتور جستجو فراهم خواهد نمود.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: ایجاد زیرساخت های لازم و تسهیل گری برای جوانان در جهت رقم زدن قدرت و قوت ایران در فضای مجازی است که در یک لایه سخت افزاری و یک لایه نرم افزار و نیروی انسانی هوشمند می تواند این فضا را رقم بزند.
وی ابراز امیدواری کرد که دستگاه هایی که در این عرصه در فضای مجازی بنا بر وظایفشان تصدی دارند و یا انحصارهایی دارند، بازبینی هابی در مأموریت های خود انجام دهند تا کمک به رشد و نمو شرکت هایی که هم نوآوری دارند و هم زیرساختها برای آنها ایجاد شده، فراهم گردد.
وزیر ارتباطات بر توسعه بازار برای شرکتهای فعال در این عرصه تصریح کرد و اظهار داشت: ازاین رو قدم بعدی ایجاد بازار است و طبیعتاً با رفع انحصار و رقابت شرایطی برای آنها فراهم می شود تا بتوانند رشد و نمو بزرگی داشته باشند و یک قوت برای ایران در فضای مجازی رقم بزنند.
جهرمی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با چالش های ایجادشده در پوشش ارتباطات در زمان تعطیلی مدارس و عرضه آموزش های مجازی اظهار داشت: امروز ۹۵درصد مردم کشور در شهرها و روستاها به خدمات با کیفیت 4G دسترسی دارند و اگر ما یک مقدار ضریب کیفیت را کاهش دهیم، این آمار به ۹۸ درصد می رسد.

وی با تاکید بر اینکه ۱۰۰ درصد شهرهای کشور و ۸۹ درصد در روستاها به لحاظ جمعیتی تحت پوشش 4G قرار دارند، اظهار نمود: باید در این حوزه در کشور تسهیل گری شود و البته در برنامه ششم توسعه اعلام شده ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار پوشش اینترنتی داشته باشند، ولی برنامه ها فراتر از این میزان است.
وزیر ارتباطات افزود: برنامه داریم تا آخر سال تمام روستاها را به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم.
به قول وی، ۱۵۰۰ روستا دو هفته پیش متصل به اینترنت شدند و هفته آینده با سرمایه گذاری یکی از اپراتورهای تلفن همراه و دولت هزار روستا به اینترنت متصل می شوند.
عدم دسترسی دانش آموزان به اینترنت
وی بخش دیگر از چالش های آموزش مجازی را عدم دسترسی دانش آموزان به ابزارها و کامپیوتر دانست و اظهار داشت: فضای مجازی را نباید بی ضابطه در اختیار بچه ها قرار داد و ما در این وزارتخانه در این حوزه سرمایه گذاری کردیم و از آغاز دولت اینترنت مخصوص و سیستم کودکان را در نظر گرفتیم و امروز هم محصولاتی در این حوزه عرضه شده که از آن جمله می توان به تبلت های مخصوص کودکان اشاره نمود.
جهرمی با اشاره به اینکه از این طریق کودکان از فضای مثبت مجازی استفاده می نمایند، اضافه کرد: شرایط بودجه ای آموزش و پرورش ایجاب نمی کند تبلت را برای همه دانش آموزان تهیه نماید، چونکه هزینه هنگفتی می طلبد و برنامه بودجه ای دولت هم چنین اجازه ای به دولت نمی دهد؛ ازاین رو ما برنامه ای را در این حوزه شروع کردیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این برنامه مردم محور است، اظهار نمود: بر این اساس برای بعضی از دانش آموزان تبلت مخصوص تهیه کردیم که در بعضی مناطق مشکل گشا بود، ولی پاسخگوی نیازها نیست و برنامه دیگری با وزیر آموزش و پرورش شروع کردیم که هفته آینده در این حوزه جلسه داریم تا بررسی نماییم چگونه از ظرفیت های بودجه ای برای این امر بهره برد.

چالش های شبکه شاد

وی با اشاره به زیرساخت شبکه شاد، افزود: این شبکه مشکلاتی دارد و برخی مدارس این شبکه را کنار گذاشتند و از بله و اسکای روم استفاده می کنند؛ چون که یکی از چالش های آن حضور حداقلی دانش آموزان است؛ ولی باید بپذیریم که وزارت آموزش و پرورش در این زمان کوتاه اقدام مهمی انجام داده است.
جهرمی با اشاره به اینکه اشکالات شبکه شاد مشخص شده که نمی توان کتمان کرد، اظهار داشت: باید به وزارت آموزش و پرورش فرصت داد تا گامی که برداشته، مشکلاتش را برطرف کند و رسانه ها هم باید انتقادات را منتشر کنند تا در فرآیند اصلاح لحاظ شود.

وی با اشاره به درخواست وزیر آموزش وپرورش در هیات دولت در زمینه کمیته مشترک میان این وزارتخانه، دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات، افزود: با همکاری این کمیته شرایط را برای اول مهر فراهم می نماییم. در این حوزه باید جلسات هفتگی برگزار نماییم تا به نتیجه برسیم.1399/03/20
21:11:08
5.0 / 5
2550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS