پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند

پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند ابزار اپل: بعد از صفحات «فیشینگ» و پیامك هایی كه با موضوع روز یا به نام یك سامانه می رسیدند، در نوعی از كلاهبرداری پیامك هایی در شمایل یك پیام واریز مبلغی پول به حساب شما ظاهر می شود.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، این دفعه نه همانند حملات «فیشینگ» برای انتقال وجه به سراغ درگاه های پرداخت اینترنتی می روید و نه به بهانه دریافت جایزه یک مسابقه پای دستگاه عابر بانک کشیده می شوید، بلکه پیامکی برای شما ارسال می شود که در لحظه اول احیانا شما را هیجان زده می کند و شاید حتی به فکر فرو ببرد که این مبلغ مربوط به حقوق تان است، واریز وام تان و یا بازگشت قرض به یکی از دوستان تان! اما درواقع در آستانه قرار گرفتن در دام تازه ترین نوع از کلاهبرداری پیامکی هستید.
مشترکانی که در وضعیتی مشابه قرار گرفته اند، می گویند که پیامکی در خصوص این که مبلغی به حساب شان واریز شده دریافت کرده اند و بعد با آنها تماس گرفته می شود که مبلغ، اشتباهی به حساب آنها واریز شده و پول را به شماره کارتی که اعلام می شود، برگردانند.


این درحالی است که پیامک واریز وجه اصلا از سامانه پیامکی بانک ارسال نشده و از شماره تلفنی متفرقه ارسال شده است که البته ظاهرا کلاهبرداران برای فریب بیشتر از شماره تلفن های نسبتا رند و با تکرار چند صفر پشت سر هم استفاده می نمایند، تا به خیال شان اختلافی میان این پیامک با پیامک های بانک به نظر نرسد.
اما جریان از چه قرار است؟ پیش از این هم گفته شده بود که در سناریوی ذکر شده، در واقع کلاهبردار از فرد دیگری یک پیش پرداخت گرفته است و قرار نیست کالایی به سوژه خود تحویل بدهد. او برای این که دنبال نشود، شماره کارت شما را به سوژه خود داده است. سوژه وجه پیش پرداخت را به کارت شما واریز می کند و شما به کلاهبردار برمی گردانید. در بعضی موارد حتی شما وجه را به یک مغازه که کلاهبردار در آن منتظر خرید طلاست واریز می کنید. بدین سبب هیچ اثری از او باقی نخواهد ماند و شما و طلا فروش مسئولیت جرم را خواهید داشت.
در بعضی از نمونه های ارائه شده این دست پیامک ها، شماره و موجودی حساب مشترک در پیامک آمده است اما این که این کلاهبرداران از اعداد احتمالی استفاده می نمایند یا اطلاعات صحیح را بوسیله فیشینگ، نشست احتمالی اطلاعات مشتریان بانک و... بدست می آورند، هنوز معلوم نیست.
البته اطلاعاتی از حساب بانکی نظیر موجودی و شماره حساب، از مواردی است که مشتریان کمتر به حفظ آن توجه می کنند چون معتقدند که امکان دسترسی به حساب آنها را فراهم نمی کد اما در واقع می تواند سبب جلب اعتماد در حین کلاهبرداری هایی نظیر آن چه گفته شد، باشد. هرچند که این شیوه، اولین راه کلاهبرداری پیامکی از حساب های بانکی نیست.
فریب دادن بوسیله پیامکی که به سامانه «همتا» نسبت داده می شود نیز از دیگر روش هایی است که برای کلاهبرداری از مشترکین استفاده می شود.
بعد از اجرای طرح رجیستری، ارسال پیامک هایی به اسم همتا به همراه آدرس های جعلی و صفحه هایی که مانند سامانه همتا طراحی شده، اتفاق تازه ای نیست اما هر بار به روشی صورت می گیرد. قبل از این بارها اتفاق افتاده که پیامکی برای برخی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند. در یکی از تازه ترین نمونه های این کلاهبرداری، با هدایت کاربران به سایت های فیشینگ، اطلاعات را از آنها درخواست می کنند.
ماجرای کلاهبرداری های پیامکی در همین جا خاتمه نمی یابد، کافی است چند روزی موضوعی در جامعه مورد توجه قرار گیرد تا کلاهبرداران آنرا دست مایه خود قرار دهند، سایتی جعلی به وجود آورند و افراد را بواسطه پیامک به سمت آن هدایت کنند.
«ثبت نام برای سهام عدالت، یارانه و طرح معیشتی»، «ثبت نام سهمیه یا کارت سوخت»، «افزایش سهمیه سوخت مسافربرهای اینترنتی» و... همچون موضوعاتی هستند که تابحال دست مایه کلاهبرداری های پیامکی شده اند.
موضوع «آزادسازی سهام عدالت» و «ثبت نام در سامانه سجام» نیز از دیگر مواردی است که سبب شده در ایام اخیر پیامک های مختلفی تحت این عناوین یا تحت عنوان یک کارگزاری بورسی به دست مشترکین برسد. بعضی از مشترکین حتی می گویند تعدد پیامک های این چنینی گاه به حدی است که نمی توان پیامک هایی که به راستی از طرف سامانه اصلی ارسال می شود را تشخیص داد.
در این میان البته عده ای پس از راه اندازی سیستم «رمز دوم یکبار مصرف» گمان می کنند که دیگر صفحات «فیشینگ» و به دنبال آن کلاهبرداری های پیامکی ای که به این صفحات ختم می شوند، معنا نخواهد داشت و با وجود رمز یک بار مصرف، امکان کلاهبرداری از بین رفته است اما واقعیت چنین است.
قبل تر یک کارشناس در این زمینه اظهار داشته بود: بااینکه فیشینگ با فعال شدن رمز پویا کاهش یافته، اما رمز یکبار مصرف به هیچ وجه امنیت ۱۰۰ درصدی را فراهم نمی کند و حتی همان سایت هایی که خدمات درگاه بانکی می دهند، می توانند رمز یکبار مصرف هم عرضه کنند و حساب تان را خالی کنند.
در هر حال در شرایطی که کلاهبرداران از هر موضوعی راهی برای فریب و از هر اطلاعاتی مسیری برای کلاهبرداری پیدا می کنند، همیشه توجه به هویت پیامک هایی که دریافت می نماییم، صفحاتی که بوسیله آنها پرداخت انجام می دهیم و... از نکات ضروری هستند.
منبع:

1399/04/16
22:21:55
5.0 / 5
2568
تگهای خبر: امنیت , اینترنت , تلفن , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS