برنامه كوتاه مدت و میان مدت برای فضای مجازی

برنامه كوتاه مدت و میان مدت برای فضای مجازی ابزار اپل: امروزه دنیا در یك پیچ تاریخی قرار گرفته و یكی از مهم تریـن پیشران های این پیچ، فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان یك فناوری تحول آفرین و پیدایش زیست بوم فضای مجازی است كه با تأثیر فزاینده خود در حال شكل دادن به تمام عرصه های زندگی حقیقی است به نحوی كه امروزه فاصله بین مجاز و حقیقت در این فضا به صفر رسیده است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا محمدجواد آذری جهرمی، در ادامه یادداشتش در روزنامه ایران نوشت: این فضا تمام ساحت های حیات بشری را آن گونه تحت تأثیر قرار داده است که دنیای ما را در کمیت و کیفیت گرفتار تحولاتی عمیق ساخته است به نحوی که فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت پیدا کرده است. بر طبق همین اهمیت فزاینده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بامداد یکشنبه ۲۲ تیرماه در دیداری مجازی با نمایندگان در کنار «مسکن»، «ازدواج جوانان و راه های تسهیل آن» و «فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت»، «مدیریت فضای مجازی در کوتاه مدت و میان مدت» را از مسائل اصلی اجتماعی کشور دانستند و خواهان مدیریت عقلانی این فضا و توجه جدی به اهمیت این حوزه در تقویت فرهنگ جامعه شدند. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار دیگر نهادهای مسئول در قبال این فضا، خودرا از مخاطبان اصلی سخنان رهبر انقلاب دانسته و بر طبق رهنمودهای ایشان، گام های اساسی ای را در امتداد مدیریت کوتاه و میان مدت آن برداشته است.
این وزارتخانه ضمن آگاهی دقیق از معایب و لطمه های فضای مجازی چون قمار، وس، کلاهبرداری ها و جرایم سایبری، دروغ و تهمت بر این باور است که با وضع و شکل گیری مقررات لازم از یک سو و ایجاد زیرساخت های حیاتی و تولید محتوا و ارائه خدمات از طرف دیگر، می توان از شمار و گستره این لطمه ها کاست و با محقق کردن ظرفیت های بالقوه این فضا، از مزایای بسیار آن برای تحقق منافع ملی بهره برد. در این راستا در کوتاه مدت دو اقدام کلان در دستورکار قرار گرفته است: قانونمندسازی فضای مجازی و افزایش استقلال و قدرتمندی در این فضا.
- قانونمندسازی فضای مجازی: ضعف در مدیریت فضای مجازی در زمینه های مختلف ازجمله تعیین مسئولیت حقوقی و مدنی ارائه کنندگان خدمات در حوزه فناوری اطلاعات، حکمرانی الکترونیکی، مدیریت تراکنش های الکترونیکی و حفاظت از داده های اشخاص در فضای مجازی، موجب خواهد شد تا لطمه های اجتماعی مدنظر رهبر معظم انقلاب در این فضا تشدید گردد. در امتداد کاهش و رفع نگرانی های مذکور و قانونمندسازی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری مرکز پژوهش های مجلس و پژوهشگاه فناوری قوه قضائیه، با انجام مطالعات تخصصی و جامع، پیش نویس لوایح مورد نیاز دراین زمینه را ارائه نموده است. این لوایح مشتمل بر لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات حوزه فاوا، لایحه صیانت از داده های شخصی، لایحه حکمرانی الکترونیکی و لایحه تراکنش های الکترونیکی سبب خواهد شد تا تعامل با فضای مجازی دارای اصول شده و با لطمه های آن برخورد قانونی و نه سلیقه ای صورت گیرد.
- افزایش استقلال، تاب آوری و قدرتمندی در فضای مجازی: به شکل سنتی استقلال یک کشور مشتمل بر مؤلفه هایی چون سیاسی، نظامی، فرهنگی، قضایی، دیپلماتیک، ایدئولوژیک، اقتصادی و امنیتی می شود. اما امروزه اگر کشوری به دنبال حفظ استقلال فضای مجازی خود نباشد، سایر مؤلفه های استقلال خودرا درمعرض خطر قرار می دهد. هدف، مقابله با هر نوع دشمنی ازجمله مقابله با هژمونی امریکا در عرصه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتالی و رفع امکان تحریم اینترنتی ایران است. از طرف دیگر احراز جایگاه و سهم مناسب برای اقتصاد دیجیتال در فضای مجازی در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور و برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط کسب و کار در رابطه با فناوری های مجازی و بهره گیری از فرصت های اشتغالزایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این حوزه، از دیگر اهداف مطرح دراین زمینه است. بر این اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقدامات خودرا در تکمیل هرچه زودتر شبکه ملی اطلاعات بعنوان اصلی ترین راهبرد کشور برای بهره مندی حداکثری از فضای مجازی و مدیریت لطمه های آن تشدید نموده و امیدوار است تا با تکمیل و تسریع تکالیف محول شده به دیگر دستگاه ها، در کوتاه مدت، استقلال حداکثری فضای مجازی کشور محقق گردد.
در بین مدت اقدامات این وزارتخانه ناظر بر مدیریت فضای مجازی در امتداد محقق سازی اهداف زیر است:
- ارائه بیانیه ارزش ج. ا. ایران در فضای مجازی: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بواسطه نقش پررنگش در کمک به سیاستگذاری در زمینه فضای مجازی از یک سو و اجرای مصوبات و تصمیم های اتخاذ شده دراین زمینه از طرف دیگر، تلاش دارد تا با ایفای نقش مؤثر در تبیین بیانیه ارزش و مسیر حرکت ایران در فضای مجازی، مدیریت موفق این فضا را ممکن سازد. رسیدن به اجماع درباره این بیانیه و تبیین راهبرد منسجم ایران در شورای عالی فضای مجازی گامی است که در بین مدت محقق خواهد گردید.
- ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه منطقه ای و بین المللی: امروزه امتداد انقلاب اسلامی در فضای مجازی یک باید و لزوم است تا شعار عزت و اقتدار انقلاب در فضای مجازی به یک گفتمان تبدیل گردد. گفتمان و هنجارسازی جذاب از انقلاب اسلامی بواسطه تولید و غنی سازی محتوای فضای مجازی، ابزار محقق سازی این گفتمان در جهان خواهد بود که برای نیل به این هدف، ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه، بوسیله آموزش عمومی و فرهنگ سازی برنامه ریزی شده است.
- افزایش رفاه عمومی بوسیله فضای مجازی: ابزارهای توانمند فضای مجازی، دنیای ارائه خدمات (حمل و نقل، خرید کالا و خدمات و... ) به کاربران را متحول و زمینه را برای افزایش رفاه عمومی ایجاد نموده اند. در این رابطه، با تکمیل صددرصدی شبکه ملی اطلاعات و بخش های مهم آن چون دولت الکترونیک و متناسب سازی خدمات فضای مجازی با خاصیت های مورد استفاده شهروندان و بومی سازی این خدمات، رفاه شهروندان با دریافت خدمات بهتر، سریعتر و مقرون به صرفه تر، تامین خواهد شد.
- استفاده از فضای مجازی برای تقویت حضور ج. ا. ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی و جایگاه ژئوپلیتیک سایبری آن: در بین مدت بواسطه استقلال زیرساختی و ایجاد بنیان های قوی در زمینه خدمات و محتوا، ایران در وضعیتی است که می تواند بوسیله استانداردسازی و قانونگذاری و اجتماعی سازی فرهنگ ایرانی-اسلامی در گفتمان سایبری داخلی، منطقه ای و جهانی، نقشی پررنگ داشته باشد و با ایجاد ائتلاف های قوی در برای استفاده عادلانه و اخلاقی از این فضا و ارتباط و همکاری وسیع و هدفمند با ملتها خصوصاً ملل مسلمان گام بردارد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باور دارد که به فرمایش رهبر معظم انقلاب می توان از عرصه فضای مجازی حداکثر منافع را [کسب کرد]؛ همان کاری که دشمن می کند، شما [هم] می توانید بکنید در جهت عکس.
منبع:

1399/04/27
12:17:39
5.0 / 5
2120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS