پیام رسان بومی، عامل بازدارنده در مقابل حملات است

پیام رسان بومی، عامل بازدارنده در مقابل حملات است وزیر ارتباطات با اعلان اینكه كسانی كه كلمه مجعول اینترنت ملی را به كار می برند، خائن هستند، اظهار داشت: شبكه ملی اطلاعات مادر همه شبكه ها و اینترنت هم یكی از خدمات این شبكه است. خدمات پایه ای مانند موتورهای جست وجو، ایمیل و پیام رسان، عامل بازدارندگی در مقابل حملات دشمن به كشور است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، مراسم افتتاح مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات با هدف پشتیبانی از خدمات پایه و ایجاد زیرساخت ها برای ارائه دهندگان این خدمات، امروز در پردیس ارتباطی بومهن با حضور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات-، حمید فتاحی -رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت-، سیدابوالحسن فیروزآبادی -رئیس مرکز ملی فضای مجازی-، عزت اله اکبری -رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی- و برخی اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی انجام شد.
این مرکز داده در فاز نخست با ۱۰۰۰ سرور قدرتمند، پشتیبان خدمات کاربردی همچون پیام رسان ها و موتورهای جست وجوی بومی و تولیدکنندگان محتوا، و محرک اقتصاد دیجیتال خواهد بود. این مرکز در فاز نخست، با تعداد ۱۰۰ رک و بااستعداد ۵۰۰ سرور در بخش خدمات پیام رسان و ۵۰۰ سرور در حوزه خدمات موتورهای جست وجو آماده بهره برداری است و به شکلی طراحی شده که ظرفیت آن باتوجه به نیاز کاربران و باتوجه به شکل گیری مدل اقتصادی خدمات و همین طور باتوجه به پیشرفت سایر حوزه های زیرساختی مثل حوزه های ابری و خدمات میزبانی قابل افزایش است.

هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای پیام رسان ها عدد بزرگی نیست
محمدجواد آذری جهرمی دراین مراسم با اشاره به اخبار منتشرشده درباب هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای پیام رسان ها اظهار نمود: روز گذشته خبری منتشر گردید در خصوص اینکه ما ۴۰۰ میلیارد تومان برای پیام رسان ها در دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات هزینه کرده ایم. از شروع راه اندازی شبکه ملی اطلاعات که ظرفیتی حدود ۶۸۴ گیگابیت برثانیه داشت، تا امروز که به ظرفیت ۲۰ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده، ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.
وی افزود: راه اندازی ۲۳ هزار کیلومتر فیبر نوری و چهار مرکز ملی تبادل اطلاعات برای ایجاد شبکه ای ارتباطی پایدار، از دیگر اقدامات صورت گرفته است. حدود دو سال قبل برای یک پروژه امنیتی در شبکه ملی اطلاعات، هزار میلیارد تومان هزینه شد و بخش خصوصی نیز برای شبکه دسترسی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. باید توجه داشت ۴۰۰ میلیارد تومانی که برای پیاده سازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات صرف شده، برای داشتن پایداری و استقلال شبکه، عدد بزرگی نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود: فرض کنید یک روز بامداد از خواب بیدار شوید و ببینید شرکت خارجی تصمیم گرفته است به ما خدمات پیام رسان یا موتور جست وجو ندهد. در آن زمان شما از ما مسئولان نمی پرسید که زندگی ما چه می شود؟ این مساله بعید نیست چونکه همین حالا هم خیلی از شرکت های خارجی به سبب تحریم ها به استارت آپ های حوزه پرداخت بانکی، نقشه، خدمات ابری و اپلیکیشن های ما سرویس نمی دهند. بنا بر این ما مصمم هستیم شبکه مستقل ایجاد نماییم تا درصورت تحریم زندگی مردم فلج نشود.

آمریکا از بزرگ شدن اقتصاد دیجیتال ما نمی گذرد
آذری جهرمی با اعلان اینکه در سه سال اخیر حجم اقتصاد دیجیتال ما از ۲.۵ به ۶ درصد رسیده است، اضافه کرد: ما حالا با کشوری مانند آمریکا مواجه هستیم که حتی در شرایط کرونا هم اجازه وارد کردن دارو را به ما نمی دهد و مشخص است که از بزرگ شدن اقتصاد دیجیتال ما نیز نمی گذرد و به آسانی می تواند برای ما تحریم وضع کند. ما در شرایط اقتصادی سختی هستیم، برای اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی دیتاسنتر شبکه ملی اطلاعات، من بیش از ۲۰ بار پله های سازمان برنامه را طی کرده ام اما معتقدم این شبکه ضامن رشد اقتصادی جوانان کشور است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه کسانی که کلمه اینترنت ملی را به کار می برند، خائن هستند، اظهار نمود: نباید لفظی مجعول را برای شبکه ای که مادر زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی کشور است، به کار ببریم. امروز با داشتن شبکه ملی اطلاعات، سهمگین ترین حملات به گیت وی ما وارد می شود و شبکه همچنان کار می کند. ما تاکید داریم شبکه ملی اطلاعات ضامن رشد اقتصاد دیجیتال در کشور و خدمات پایه ای که روی این شبکه ارائه می شود، ضامن بازدارندگی در حملات دشمن است.

آذری جهرمی با اشاره به اظهاراتی در خصوص تلاش جهت راه اندازی سرویس هایی مانند گوگل، بیان کرد: ما قصد نداریم یک مدل سرویس بین المللی را که سالهاست کار می کند، درست نماییم. بلکه می خواهیم نیاز حداقلی مردم را روی شبکه داخلی برآورده نماییم. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات از خدمات پایه شبکه ملی که شامل پیام رسان ها، موتور جست وجو و ایمیل می شود، حمایت می کند.


ارائه خدمات توسط سه ایمیل و پیام رسان روی مرکز داده
وی ادامه داد: هم اکنون سه ایمیل بومی چاپار، ایران میل و رشد ارائه خدماتشان را روی این مرکز شروع کردند و سه پیام رسان نیز برای ارائه کیفیت بالای خدمات در این مرکز مستقر شده اند. دیگر بهانه سخت افزاری برای ارائه این خدمات وجود ندارد و باید روی موضوعات نرم افزاری تمرکز کرد. حالا از ۲۳ جزء زیرساختی شبکه ملی اطلاعات، ۲۰ جزء آن مستقر شده و سه جزء به استقرار نرسیده است. برای مثال مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات یکی از اجزایی است که تا دو هفته دیگر توسط سازمان فناوری اطلاعات پیاده سازی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه مطابق با زمان بندی و چارچوب معماری شبکه ملی اطلاعات پیش می رویم، اظهار نمود: پیام رسان ها تنها به جهت اینکه بخواهند رشد کنند، تنها نیازمند سرور، رک و پهنای باند نیستند و نیاز به خدمات نیز دارند. باید امکان پرداخت داشته باشند، خدمات دولت الکترونیکی، قسمتی از خدمات رسانه ای، حمایت های حقوقی و قضایی روی آنها ارائه شود و در غیر این صورت، نمی توانیم از پیام رسان ها انتظاری داشته باشیم. بدین سبب از دستگاه ها تقاضا داریم خدماتشان را به این کسب وکارها بدهند تا آنها بتوانند نیاز داخلی ما را پوشش دهند.

آذری جهرمی در ادامه اشاره کرد: حرکت جدی از سمت وزارت ارتباطات، مرکز ملی و سایر دستگاه ها برای تقویت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات شروع شده است. همین طور ستاد کل نیروهای مسلح اعلام آمادگی کرده که در حوزه موتور جست وجو و پیام رسان ها به ما کمک کنند، به جهت اینکه در خدمات حیاتی روی پای خودمان بایستیم.


نباید از بابت قطع اینترنت نگران باشیم
وی با اعلان اینکه نباید از بابت قطع اینترنت و محدود کردن شبکه های خارجی نگران باشیم، اظهار داشت: دشمن ما می خواهد ما عرصه بین المللی را خالی نماییم و حضور جریان ساز نداشته باشیم. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات، ظرفیت پذیرش خدمات پایه آموزشی را نیز دارد و ما آمادگی خودرا برای کمک به وزارت علوم و دانشگاه ها و وزارت آموزش و پرورش برای ارائه زیرساخت خدمات پیشرفته در آموزش مجازی اعلام کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: نامگذاری این مرکز به نام سردار شهید سلیمانی پیام ویژه ای برای حرکت و ایستادگی در راه استقلال و حفظ عزت مردم ایران است و با همدلی به وجودآمده تا اختتام دولت ۱۰۰ درصد پروژه های مربوط به تکمیل شبکه ملی اطلاعات را به سرانجام می رسانیم.

به دنبال ایجاد گوگل بومی هستیم
همین طور سیدابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی - در این مراسم، اظهار نمود: مدل اقتصادی مناسبی در لحظه آغاز به کار پیام رسان ها، موتور جست وجو و ایمیل بعنوان خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و به صورتی بومی سازی این خدمات در کشور اقتصادی نیست. همین دلیل راه اندازی دیتاسنتر بعنوان زیرساخت اصلی ارائه این خدمات می تواند کمک بزرگی به تقویت این بخش کند.

وی با اعلان اینکه ما در بومی سازی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات به دنبال ساخت خدمات از ابتدا نیستیم، توضیح داد: آنچه ما پیش بینی می نماییم، نوع بومی شده این خدمات است. برای مثال در بحث موتور جست وجو ما به دنبال ساخت گوگل نیستیم که 80 زبان را پوشش می دهد، بلکه به دنبال ساخت گوگل ملی هستیم تا حدود ۷۰ سرویسی که این شرکت به روی ما بسته را به به کاربران خود ارائه دهیم و بتوانیم خلا موجود را پر نماییم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر ایجاد استقلال در فضای مجازی، اظهار داشت: در حوزه پیام رسان ها، طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، باید نیازهای ارتباطات و اطلاعاتی شهروندان مسیریابی شود و برای این کار باید حداقل هایی را دراین زمینه داشته باشیم و در کنار آن می توانیم از مزایای پیام رسان های خارجی هم استفاده نمائیم. پیام رسان ها مدلهای مختلفی مانند ویترینی، رسانه ای و ارسال پیام دارند که شاید نه توان ملی مان اجازه ایجاد همه این مدلها را دهد و نه ضرورتی داشته باشد.

حمایت از سه پیام رسان تا رسیدن به پنج میلیون کاربر
فیروزآبادی در ادامه با اعلان اینکه ما حداقل به پیام رسانی نیاز داریم که خدمات مردم را در حوزه کیف پول و استفاده از سایر خدمات حمل ونقلی ارائه کند، اضافه کرد: نمونه هایی از این پیام رسان ها در کشورهایی مانند چین و کره جنوبی پیاده سازی شده است. ما نیز باید پلتفرمی داشته باشیم که در شروع یک پیام رسان باشد و در ادامه خدمات عمومی و کاربردی کاربران را فراهم آورد. دراین زمینه پشتیبانی از سه پیام رسان را تا رسیدن به ظرفیت پنج میلیون کاربر در دستور کار قرار دادیم.

وی اشاره کرد: اگر بخش خصوصی نیرومند و شرایط اقتصادی مناسبی داشتیم، شاید نیاز به حمایت اولیه از پیام رسان ها تا رسیدن به پنج میلیون کاربر هم نبود، کما اینکه در بخش خصوصی در حوزه هایی مانند خرده فروشی و حمل و نقل حمایتی نکردیم و اینها به ظرفیت هایی تا 25 میلیون هم رسیدند. حالا از دولت بطور عام و از وزارت ارتباطات بعنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات خواستیم از خدمات دهندگان پایه شبکه ملی حمایت کند. راه اندازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که از دیتاسنترهای های تک شمرده می شود، به صورتی حمایتگر کسانی خواهد بود که قصد دارند خدمات پایه عمومی و پرکاربرد داشته باشند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه این مرکز داده نباید تنها یک مرکز هاستینگ با تکنولوژی متوسط باشد، اشاره کرد: این مرکز می تواند پیشران تمامی تکنولوژی و پلت فرم های مورد نیاز کشور باشد. وزارت ارتباطات قدرت تکنولوژیکی دارد تا این ظرفیت را برای ساماندهی، مدیریت و خلق خدمات برای توسعه کسب وکارها فراهم آورد. البته این مطالبه مرکز ملی فضای مجازی نیست و یک مطالبه دوستانه است و ما انتظار داریم برای ورود بخش خصوصی به بومی سازی خدمات پایه در شبکه ملی اطلاعات انگیزه ایجاد شود و این مرکز آغاز یک مرکز ابری پیچیده برای توسعه کسب وکارها باشد.درخواست تسهیل موانع دست وپاگیر قانونی
حمید فتاحی - مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت - نیز در این مراسم بیان کرد: بعد از صدور فرمان پنج ماده ای رهبر معظم انقلاب در زمینه تسریع در اجرای شبکه ملی اطلاعات و تصویب سند معماری این شبکه، موضوع پشتیبانی از خدمات پایه و ایجاد زیرساخت برای ارائه دهندگان این خدمات در دستور کار قرار گرفت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: طی این مدت زمان کم، تیم های مربوط به ایجاد این زیرساخت ها در شرکت ارتباطات زیرساخت فعال شدند و الان شاهد بهره برداری از دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات برای ارائه خدمات پایه و پلت فرم هایی که در این شبکه فعال می شوند، هستیم. دراین زمینه با برخی موانع به سبب تحریم و بودجه مواجه بودیم و از کمیسیون صنایع نیز می خواهیم که موانع دست وپاگیر قانونی را برای توسعه اهداف مد نظر در شبکه ملی اطلاعات تسهیل کند.1399/06/16
23:04:22
5.0 / 5
1775
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS