سیستم مخابرات كشور گرفتار تأخر است

سیستم مخابرات كشور گرفتار تأخر است به گزارش ابزار اپل رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به تأخر در سیستم مخابرات و شبكه ثابت در كشور در مقایسه با شبكه موبایل اظهار داشت: بخش عمده نیازهای ارتباطی كشور باید روی شبكه ثابت باشد و باید در این حوزه سرمایه گذاری لازم انجام شده تا بین این دو بخش توازن ایجاد شود.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، آیین امضای تفاهم نامه همکاری شرکت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات در توسعه شبکه ملی اطلاعات با حضور سیدابوالحسن فیروزآبادی -رییس مرکز ملی فضای مجازی- و سیدمجید صدری -مدیرعامل شرکت مخابرات ایران- و فرامرز رستگار -رییس سندیکای صنعت مخابرات- در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای بومی شبکه ملی اطلاعات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.

فیروزآبادی در این مراسم با اعلان اینکه در مرکز ملی فضای مجازی معتقدیم سیستم مخابرات گرفتار تأخر است، اظهار داشت: تاخیر شبکه ثابت باید جبران شود تا این شبکه تکمیل کننده شبکه موبایل کشور باشد، برای اینکه بخش عمده نیازهای ارتباطی کشور از لحاظ پهنای باند و لایه دسترسی باید قاعدتا روی شبکه ثابت باشد.
وی با اشاره به کمبود سرمایه گذاری در حوزه شبکه ثابت بیان کرد: در زمینه سرمایه گذاری های ثابت و موبایل یک عدم توازن وجود دارد و مشابه سرمایه گذاری هایی که در شبکه موبایل انجام شده، در شبکه ثابت صورت نگرفته است. توافق امروز در این راستاست که سرمایه گذاری در حوزه شبکه ثابت کشور در اولویت قرار گیرد و برای این کار لازم است بودجه مناسبی بوسیله کوشش های سهام دارها برای این کار تعیین شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه در شرایط تحریم مجبوریم تجهیزات لازم شبکه را از محصولات داخلی تهیه نماییم، اظهار نمود: این یک اجبار خوب است و ما در سطح مناسبی از تکنولوژی هستیم؛ سیستم های خوبی در حوزه انتقال، المان های اکتیو شبکه و سوییچ داریم و در تمام این حوزه ها در آستانه جهش هستیم. البته یک نقطه ضعف در قرارداد شرکت ها وجود دارد که آن عدم پایبندی به تاریخ مقرر در قراردادهاست و اگر سهامداران شرکت های مخابراتی به تعهداتشان در زمان مقرر عمل کنند، شاهد جهش های موثری خواهیم بود.
سرمایه گذاری ۳۰۰۰ میلیاردی در زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات
همین طور صدری در ادامه این مراسم با اعلان اینکه در حوزه شبکه ملی اطلاعات تکالیفی برای شرکت مخابرات ایران دیده شده که باید تحقق شود، اظهار داشت: یکی از این تکالیف این است که زیرساخت های مناسبی را در لایه زیرساخت شبکه و شبکه مترو ایجاد نماییم تا همه اپراتورها و دست اندرکاران که از شبکه ملی استفاده می نمایند، از آن بهره مند شوند. تفاهم نامه های ما باید دراین راستا باشد که دربحث توسعه شبکه ملی اطلاعات و مترو از تولیدات داخلی استفاده نمائیم.

وی با اعلان اینکه در بیش از ۷۵ درصد از تجهیزات شرکت مخابرات از تولیدات داخلی استفاده شده است، اضافه کرد: امروز بناست با امضای تفاهم نامه، ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات که بر عهده شرکت مخابرات ایران است، سرمایه گذاری شود. در دو سال گذشته، ۱۰۰ میلیون یورو تجهیزاتی که در گذشته از خارج تهیه می شد را از تولید داخلی استفاده کردیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اعلان اینکه این کیفیت تجهیزات داخلی باید با محصول خارجی قابل رقابت باشد، اظهار داشت: این تجهیزات در شبکه ملی مورد استفاده قرار می گیرد که مواد استفاده مردم است و به جهت اینکه شبکه باکیفیتی در اختیار مردم قرار دهیم، باید از جنس باکیفیت استفاده نمائیم. در این راستا علاوه بر ۳۰۰۰ میلیارد سرمایه گذاری در شبکه ملی، ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز در لایه های دسترسی مخابرات هزینه کردیم.

احصای نیازهای شبکه ملی اطلاعات
در ادامه این مراسم فرامرز رستگار، با اعلان اینکه در زمینه شبکه ملی اطلاعات سوالات زیادی مطرح است، اظهار داشت: ما بعنوان متولی صنعت مخابرات که تحقیق هم جزئی از برنامه هایمان است، تصمیم گرفتیم ماهیت شبکه ملی اطلاعات را بررسی نماییم. از سال قبل در همکاری با معاونت علم و فناوری وزارت ارتباطات، بنابر سیاست های موجود تصمیم گرفتیم برای بومی سازی اقداماتی انجام دهیم.

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه ای تحت عنوان بومی سازی شبکه ملی اطلاعات برای ایجاد زبان مشترک دراین زمینه بیان کرد: با برگزاری جلسات گوناگون و جمع آوری اطلاعات از ۲۰ اپراتور، توانستیم نیازهای شبکه ملی اطلاعات را احصا نماییم و در این راستا برنامه دو ساله ای در دو نیمه سال جاری و سال ۱۴۰۰ تنظیم شد و وضعیت تولید داخل را مشخص کردیم.

رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران اشاره کرد: هم اکنون قسمتی از تجهیزات مخابراتی ما از محصولات خارجی است و بناست تا انتهای سال ۱۴۰۰ با تکمیل تحقیق و توسعه، بومی سازی این بخش هم صورت گیرد و بین عرضه و تقاضا تعادلی شکل بگیرد. تاکید ما نیز بر بومی سازی تکنولوژی پیشرفته است و روی تکنولوژی های کوچک و متوسط زمان نمی گذاریم. در این نمایشگاه هم بیشتر کوشیدیم تکنولوژی هایی را ارائه دهیم که کاربران و اپراتورها خیلی در جریان آنها نیستند.

منبع:

1399/06/27
01:03:23
5.0 / 5
1451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS