مدیرعامل همراه اول:

نیاز اصلی كشور تامین محتوای منطبق با رشد فناوری است

نیاز اصلی كشور تامین محتوای منطبق با رشد فناوری است ابزار اپل: همراه اول برای ارائه خدمات كاربردی 5G در كشور سه تفاهم نامه چندجانبه امضا كرد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بنابراعلام همراه اول، مراسم رونمایی از کاربست های «۵G» در ایران بامداد روز یکشنبه ۶ مهرماه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور بازیگران اصلی حوزه ICT و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول در این مراسم با اعلان اینکه فناوری «نسل پنجم تلفن همراه» دارای دو خاصیت کلیدی «تأخیر کمتر» و «سرعت بالاتر» است، اظهار نمود: حدود یک سال و نیم پیش تستی را در شبکه همراه اول برای سرعت بالای یک گیگابیت بر ثانیه داشتیم؛ پس از مراسم با خودمان فکر کردیم اگر این فناوری به بهره برداری گسترده و تجاری برسد، چه موضوعاتی حادث خواهد شد و نتایج آن چه خواهد بود.
وی افزود: نخستین موضوع «مصرف ترافیک» و سپس مقوله محتواست. زمانی که ترافیک مصرفی مردم ظرف یک سال با رشد ۸۰ درصدی مواجه می شود، جایی در کشور باید باشد که درباره نحوه ورود به نظام محتوایی، فکر کند.
اخوان بهابادی با اشاره به اینکه اپراتورها تنها بستر ترافیکی را در اختیار دارند و نقشی در نظام محتوایی ندارند و تنها وزارت ارتباطات است که فناوری نسل پنجم را پیگیری می کند، از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست نمود همچون گذشته در شورای عالی فضای مجازی پیگیر مشخص شدن متولی بحث محتوا در کشور باشد.
وی از شبکه آموزش دانش آموزی «شاد» که با حمایت وزارت ارتباطات و همراه اول به بهره برداری رسید، بعنوان نمونه ای از بسترهای پرترافیک کشور یاد کرد و اظهار داشت: با وجود اینکه فقط دو هفته از شروع سال تحصیلی جدید گذشته، اما پهنای باند مصرفی در این سامانه به ۲۱۵ گیگابیت بر ثانیه رسیده که عدد بسیار بزرگی است.
اخوان بهابادی اشاره کرد: حالا تصور کنید سالی چندصد درصد رشد ترافیک مصرفی در شبکه ارتباطی کشور داشته باشیم؛ یقینا باید فکری برای نظام محتوایی کشور کرد.
وی اشاره کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان وزارتخانه ای تخصصی، باید بموقع چاره اندیشی و پیش بینی نماید تا با علم به موضوع نسل پنجم ورود نماییم و این را هم در نظر داشته باشیم که اغلب حوزه های محتوایی بموقع واکنش نشان نمی دهند.
اخوان بهابادی با تاکید بر اینکه در همراه اول مقوله بومی سازی را به صورت جدی دنبال می نماییم، ابراز کرد: ما در همراه اول مصمم هستیم، تحقیقات، توسعه و طراحی مقولات در رابطه با نسل۵ را با ظرفیت دانشگاهی پیش ببریم.
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران با اعلان اینکه هشت ماه است این شرکت مرکز تحقیق و توسعه خودرا برای تعامل با نهادهای علمی کشور راه اندازی کرده، بیان کرد: امیدواریم در این بخش نه فقط بحث تحقیقات و توسعه تکنولوژی، بلکه تجاری سازی را هم با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی داشته باشیم.
اخوان بهابادی در این مراسم نوید داد بزودی نخستین نودهای ۵G شبکه همراه اول در دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی می شود.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با اشاره به موضوع «ایران هوشمند» اظهار نمود: ۱۲ سال در مقابل تکنولوژی نسل های سوم و چهارم ارتباطی که یک سبک زندگی است، مقاومت شد؛ در صورتیکه پیشرفت کشور در گرو تکنولوژی است.
وزیر ارتباطات به اهمیت «نسل پنجم» پرداخت و افزود: یکی از کاربردهای نسل پنجم سلامت هوشمند است که بسیار اهمیت دارد و اپراتورها برنامه ریزی کرده اند تا در این بخش ورود کنند تا اقتصاد بخش ساخته شود.
وی اشاره کرد: همراه اول هم اکنون برای تولید تجهیزات نسل ۵ و اقتصاد سخت افزاری برنامه ریزی کرده و کار را پیش خواهد برد که اقدام ارزشمندی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ایران پنجمین کشور در منطقه است که درصدد راه اندازی فناوری نسل ۵ تلفن هم راه است، اظهار داشت: تأخیر اندک ما در ورود به این تکنولوژی، از این بابت است که ابتدا مصوبات بالادستی را بگیریم.
وی با اعلان اینکه امروز یک سکوی باارزش و خوب به اسم «شاد» با کوشش های بسیار زیاد وزارت آموزش و پرورش و همراه اول شکل گرفته است، اظهار نمود: تا روز گذشته ۱۸۰ گیگابیت از ظرفیت تخصیصی ۷۰۰ گیگابیتی به شبکه شاد، استفاده و همین مسأله موجب افزایش ترافیک داخلی شده است.
آذری جهرمی اشاره کرد: ما هم در دولت برای پشتیبانی از این سکو، ترافیک استفاده از این شبکه را برای دانش ‎آموزان و معلمان رایگان کردیم.
در این مراسم همراه اول بعنوان اپراتور پیشرو که از سال ۱۳۹۶ کاربست های نسل پنجم تلفن همراه در ایران را آغاز نموده با امضای سه تفاهم نامه همکاری اقدامات خود برای ارائه خدمات مبتنی بر ۵Gدر ایران را عملا شروع کرد.
تفاهم نامه نخست که به صورت چهارجانبه بین همراه اول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه فناوری های دیجیتال به امضا رسید، در حوزه «۵G، IoT و هوش مصنوعی» با موضوع حمل و نقل هوشمند، سلامت هوشمند، شهر هوشمند، انرژی و صنعت و معدن بود.
تفاهم نامه دوم نیز چهارجانبه و بین همراه اول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه های صنعتی شریف و تهران با هدف توسعه فناوری ها، محصولات و راهکارهای حوزه شبکه های مخابراتی نسل های پنجم و آینده بود.
آخرین تفاهم نامه به شکل چهارجانبه بین همراه اول، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی ریاست جمهوری با تاکید بر توسعه راهکارها و خدمات مبتنی بر شبکه ۵G در مقوله های سلامت و پزشکی هوشمند، جراحی – پزشکی – مانیتورینگ ازراه دور منعقد شد.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/07/07
14:25:36
5.0 / 5
1673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS