چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی

چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی به گزارش ابزار اپل هم اكنون فرایند ثبت رجیستری گوشی تلفن های همراه مسافری در سالن مسافری گمرك الزامی است و اگر مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری بیرون برود، گمركهای اجرایی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد که از ابتدا با چالش هایی همراه بود. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ چونکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و بعد از آن هم برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.
برای مقابله با این موارد، گمرک ایران چندی قبل اعلام نمود بر مبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصوبه ۲۷ مرداد ماه و در جهت پیشگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، از ۱۲ مهرماه سال جاری، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، صرفاً در محل مبادی ورودی کشور و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرایی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می شود.
در این راستا و بر مبنای دستورالعملی که به گمرک ابلاغ گردیده، گمرکهای اجرایی در کلیه مبادی ورودی و خروجی سالن های مسافری شامل هوایی، زمینی، دریایی و ریلی جهت انجام فرایند ثبت رجیستری گوشی تلفن های همراه مسافری در سالن مسافری گمرک و پیش از خروج مسافران پس از ۳۰ مهرماه کماکان الزامی بوده و چنانچه مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری بیرون برود، گمرکهای اجرایی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.
آن دسته از مسافران ورودی دارای گوشی تلفن همراه که پس از ۱۲ مهرماه سال جاری وارد کشور شده و به هر علتی فرایند ثبت و رجیستری گوشی همراه خویش را در سالن مسافری انجام نداده باشند، باید با در دست داشتن اطلاعات گوشی و گذرنامه خود به گمرک ورودی یا نزدیک ترین گمرک اجرایی مسافری محل سکونت خود رجوع و از راه سامانه مرچنت (merchant.irica.ir) نسبت به انجام فرایند ثبت گوشی خود اقدام نمایند.

زمان ثبت گوشیهای جامانده از رجیستری دلیل طولانی شدن فرآیند
آن دسته از مسافران ورودی به کشور دارای گوشی تلفن همراه که قبل از ۱۲ مهرماه سالجاری وارد کشور شده و بنا به علل مختلف و خصوصا طولانی شدن فرایند ثبت برند در سامانه ارزش TSC موفق به ثبت و رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده باشند، از ۲۰ آبان ماه سالجاری می توانند بعد از ورود به سامانه مورد نظر نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود که در لینک و آدرس و دستورالعمل اجرایی سامانه مذکور روی پورتال گمرک قابل رویت است، اقدام نمایند. این درج اطلاعات صرفاً در ارتباط با مسافران ورودی پیش از تاریخ ۱۲ مهرماه سالجاری است.
در جهت بند ششم شیوه نامه ثبت و رجیستری گوشی همراه و یا کالاهای مشمول گمرکهای اجرایی، باید در مورد مسافرانی که دارای گوشی تلفن همراه هستند، بگونه ای اطلاع رسانی و اقدام نمایند که تا پیش از خروج دستگاه مشمول از سالن مسافری، این فرایند طرح رجیستری در گمرک انجام شود؛ ازاین رو برای بارهای جامانده از قبیل چمدان و لوازم شخصی آنها که در روز یا روزهای بعدی وارد سالن مسافری می شوند، به شرطی که گوشی مورد نظر از گمرک خارج نشده باشد، فرایند رجیستری قابل اقدام خواهد بود.
در جهت بند ششم و عملیات اجرایی تبصره چهارم ماده دو شیوه نامه، در صورتیکه صرفاً امکان دریافت وجوه قانونی متعلقه به کشور وجود نداشته باشد، گمرکهای اجرایی می تواند در بدو ورود به کشور اطلاعات مسافری، کالای مشمول و شماره تلفن (در صورت وجود) را دریافت و مسافر می تواند حداکثر تا یک ماه بعد از ورود به کشور به نزدیک ترین گمرک اجرایی مسافری ممکن رجوع و حقوق ورودی متعلقه را بر مبنای اطلاعات عرضه شده پرداخت کند تا فرایند رجیستری را به پایان برساند.
گمرکهای اجرایی که امکان نگهداری گوشی تلفن همراه را در محل انبار سالن مسافری گمرک دارند، در زمان بروز مشکلات پیشبینی شده یا جهت قطع و وصل یا کند شدن سیستم های بانک، صمت (همتا)، گمرک، تنظیم مقررات رادیویی می توانند بعد از دریافت اطلاعات لازم از مسافر و نگهداری امانی گوشی تلفن مربوطه و در ایام آینده (حداکثر یک ماه) نسبت به انجام فرایند رجیستری گوشی مورد نظر و در همان محل سالن مسافری اقدام نمایند. البته تلفن مورد نظر به هیچ عنوان نباید از محل گمرک و سالن مسافری بیرون برود.
منظور از اقلام مشمول، کلیه کالاهای با قابلیت نصب سیمکارت که نیازمند دریافت خدمات از شبکه اپراتوری کشور به مدت بیش از اندازه مجاز است را شامل می شود که هم اکنون صرفاً گوشی تلفن همراه مسافران ورودی عملیاتی شده و سایر اقلام مشموله در مرحله بعدی رجیستری هستند که متعاقبا درباره آنها اطلاع رسانی انجام می شود.

رجیستری گوشی برای اتباع خارجی
همینطور برای اتباع خارجی که قصد استفاده از تلفن همراه بعد از ورود به کشور را داشته باشند، بر مبنای مواردی که گفته شده، فرایند رجیستری از راه سامانه های یاد شده قابل اقدام خواهد بود.
بر مبنای مفاد مندرج در شیوه نامه و دستورالعمل تنظیمی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مورخ ۵ آبان سالجاری، با عنوان وزارت راه و شهرسازی دستگاههای متولی در مبادی ورودی باید شرایط و بستر سیستمی و فضای مناسب را در کلیه مبادی مجاز ورودی شامل زمینی (جاده ای و ریلی)، دریایی (بندری)، و هوایی (فرودگاهی) در اختیار گمرکهای اجرایی قرار داده تا در جهت تسریع و تسهیل فرایند رجیستری در گمرک اقدام لازم معمول شود.
همینطور در جهت ماده ۱۲ قانون امور گمرکی کلیه مبادی یاد شده که مسافران ورودی به کشور از آن تردد می کنند، در صورت عدم استقرار احتمالی گمرک، متولیان و دستگاههای ذی ربط باید سازوکار و فضا و محل استقرار گمرک را جهت انجام فرایند رجیستری فراهم نمایند. در غیر این صورت گمرکهای اجرایی مسوولیتی در قبال عدم رجیستری گوشی همراه مسافران ورودی احتمالی مورد نظر ندارند.
بر مبنای تصمیمات پنجاه و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور و مصوبه مورخ ۲۰ مهرماه سال ۱۳۹۸ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن اعلام مجدد حذف معافیت ۸۰ دلاری در مورد تلفن همراه مسافران ورودی، نرخ ارز محاسباتی حقوق ورودی تلفن همراه از رویه مسافری، نرخ میانگین ارز سنا بوده که به صورت هفتگی در پایگاه اینترنتی بازار ثانویه درج و قابل دسترسی است.
منبع:

1399/08/12
14:57:00
5.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS