در گفت وگو با ابزار اپل اعلام شد

عرضه نخستین نرم افزار فرآیندكاوی فارسی زبان توسط پژوهشگران دانشگاهی

عرضه نخستین نرم افزار فرآیندكاوی فارسی زبان توسط پژوهشگران دانشگاهی ابزار اپل: یکی از شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت موفق به پیاده سازی و بومی سازی نرم افزار فرآیندکاوی برای تحلیل فرآیندهای سازمان ها شدند که بگفته آنها این نرم افزار برای کاربران ایرانی به زبان فارسی عرضه شده است.


مهرداد کرمانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه این شرکت نماینده انحصاری انجمن بین المللی مدیریت پروسه کسب و کار(ABPMP) در ایران است، اظهار نمود: ما در این شرکت باتوجه به نقش بی بدیل فناوری فرآیندکاوی در تحول دیجیتال و در کشف فرآیندهای سازمانی و ایجاد شفافیت در سازمان ها، برای پاسخگویی به این نیاز در تمامی صنایع، موفق به توسعه نخستین نرم افزار فرآیندکاوی فارسی زبان برای مشتریان و کاربران داخل ایران و نرم افزاری مقرون به صرفه در سطح جهانی شدیم.
مدیر عامل این شرکت فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت با اشاره به وارد شدن این نرم افزار به بازار در امسال، اضافه کرد: ما دریافتیم که تحول دیجیتال در عرصه مدیریت فرآیندهای کسب وکار بسیار تاثیر گذار خواهد بود، به شکلی که اگر یک سیستم اطلاعاتی مناسب از جریان کاری سازمان پشتیبانی کند، تکنیک های فرآیندکاوی در مدیریت فرآیندها بسیار مفید و مؤثر خواهند بود.
کرمانی، "فرآیندکاوی" را تکنولوژی نوظهوری دانست که بوسیله مراجعه به گزارش رویدادهای ذخیره شده در سیستم های اطلاعاتی و با بهره گیری از ابزارهای تحلیل یادگیری ماشین، مدل فرآیندی و اطلاعات در رابطه با آن استخراج می شود.
مجری طرح افزود: به همین علت می توان گفت فرآیندکاوی مرز میان داده کاوی و مدیریت فرآیندهای کسب وکار است که با بهره گیری از داده های واقعیِ ثبت شده به تحلیل فرآیندها می پردازد.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اشاره کرد: به همین دلیل ما در این شرکت سعی کردیم تا نرم افزار فرآیندکاوی را جهت تحلیل داده های فرآیندمحور سازمان ها بمنظور درک نقاط ضعف فرآیندها و طراحی ایده های بهبود، توسعه دهیم.
وی با تاکید بر اینکه مستندسازی فرایندها به صورت سنتی مخاطراتی را به دنبال دارد، توضیح داد: معمولا مفسرین مجبور هستند از اطلاعات شفاهی استفاده کنند، درصورتی که سامانه های اطلاعاتی موجود در سازمان ها شامل "نگاره های رویداد" می شود که نرم افزار ارائه شده دراین زمینه می تواند این نگاره های رویداد را بعنوان داده های عینی، مبنای شناسایی و تحلیل فرآیندهای کسب وکار قرار دهد.
مدیر عامل این شرکت فناور دانشگاهی با تاکید بر اینکه این نرم افزار می تواند حقیقت به کارگیری تصمیم گیری مبتنی بر داده در حوزه مدیریت فرآیندهای کسب وکار را برای هر سازمانی محقق کند، افزود: علاوه بر آن این محصول این امکان را در اختیار سازمان ها قرار می دهد تا پروسه واقعی و مصوب سازمان خودرا به صورت الگوریتمیک با هم مقایسه کنند و از این طریق بستری جهت ایجاد بینش در تصمیم گیران و مدیران سازمان جهت تصمیم گیری بهتر در زمان محدود فراهم خواهد شد.
وی این محصول را وسیله ای برای تحقق تحلیل فرآیندهای کسب وکار مبتنی بر داده های ذخیره سازی شده در سامانه های اطلاعاتی توصیف کرد که با بهره گیری از داده ارائه شده به آن، تحلیل الگوریتمیک را روی داده انجام داده و خروجی های موردنظر را در اختیار کاربران و مفسرین قرار می دهد.
کرمانی با اشاره به گزارش انتشار یافته از طرف موسسه "گارتنر" (موسسه آمریکایی که در زمینه ارائه خدمات برون سپاری، تحقیق و پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می کند)، اشاره کرد: بر این اساس در راهنمای بازار فرآیندکاوی انتشار یافته از طرف این موسسه در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ به ترتیب در سطح جهان تنها ۱۵ و ۲۵ شرکت ارائه دهنده ابزار فرآیندکاوی وجود دارد که نشان میدهد بازار موجود در این عرصه بسیار مستعد پیشرفت است. همچون مهمترین رهبران بازار در این عرصه می توان به "سلونیس" که یک نرم افزار آلمانی و "دیسکو" که یک نرم افزار هلندی است، اشاره نمود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: ازآنجایی که تا حالا هیچ مجموعه ای در حوزه فرآیندکاوی در ایران ورود پیدا نکرده است، هم اکنون رقیبی در این عرصه وجود ندارد و در بدو ورود به بازار، تمامی بازار بالقوه در انحصار این نرم افزار تولید شده خواهد بود.
وی اشاره کرد: با توجه به این که در سال ۲۰۲۰ در سطح جهان تنها ۲۵ شرکت ارائه دهنده ی ابزار فرآیندکاوی وجود دارد، بدین جهت ما در صدد هستیم با کمک مزیت های رقابتی این نرم افزار همچون مزیت در قیمت، به بازارهای بین المللی خصوصاً در کشورهای آسیایی و بطور خاص کشورهای خاورمیانه ورود پیدا کرده و این نرم افزار بعنوان نخستین نرم افزار آسیایی به رقابت با ابزارهای موجود بین المللی نیز بپردازد.
به گفته وی این نرم افزار برای مشتریان ایرانی به زبان فارسی و برای مشتریان خارجی به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد، فروش این نرم افزار به دو صورت فروش لایسنس و فروش SaaS و در سه بخش آکادمیک، مشاوره و سازمانی انجام می شود. این نرم افزار با دریافت داده هایی که شامل اطلاعات زمانی پروسه (چه کاری، برای چه کسی و در چه زمانی) است، تحلیل های گوناگونی را در اختیار تحلیلگر قرار خواهد داد.
به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، فرایندکاوی یا کاوش پروسه (Process mining) موضوع نسبتاً جوانی است که بین هوش محاسباتی و داده کاوی از یک سو و مدل سازی و تحلیل فرایندهای سازمان از دیگر سو قرار می گیرد. هدف فرآیندکاوی کشف، نظارت و بهبود فرایندهای واقعی بوسیله استخراج دانش از داده های ذخیره شده در سیستم های اطلاعاتی است. در این روش بیشتر به آنالیز فرایندها با بهره گیری از لاگ های رخداد (EventLogs) می پردازد.
منبع:

1399/09/16
13:16:00
5.0 / 5
831
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS