رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد بعلاوه جزئیات

رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد بعلاوه جزئیات به گزارش ابزار اپل به دنبال مکاتبه گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره تبعات ثبت حضوری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که طی پیگیری های صورت گرفته رجیستری گوشی تلفن همراه از آغاز دیماه غیرحضوری خواهد شد و تمامی فرآیند حضوری در مبادی ورودی برای ثبت مشخصات در کمتر از یک دقیقه توسط بارکدخوان انجام می شود.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، از ۱۲ مهر سال جاری به گمرکات اجرایی ابلاغ گردید که هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و پس از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می باشد، براین اساس باید اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت گیرد.
اما از زمان اجرای این دستورالعمل اعتراض زیادی از جانب مسافران به علت شکل گیری صف های طولانی و معطلی چند ساعته در مبادی ورودی جهت رجیستری گوشی موبایل آنهم در شرایط کرونایی موجود مطرح بود در عین حال که کارکنان گمرک هم از وضع موجود رضایتی نداشتند.
اما در هفته گذشته مهرداد جمال ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و همینطور در جهت رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع کرونا جلوگیری شود.
به فاصله کوتاهی طی بررسی های صورت گرفته روند رجیستری موبایل تغییر کرده است و آنطور که معاون فنی گمرک ایران در اینباره توضیح داد طی تصمیمات دریافت شده از آغاز دیماه سالجاری رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری صورت خواهد گرفت و مدت زمان انجام فرآیند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاسته می شود.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: پیشبینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در غیر این صورت تا پیش از گذرنامه تکمیل شده یا در سالن گمرک تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه همچون شماره IMEI باید درج شود.
معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و به واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و پس از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی، فرد یک ماه فرصت دارد تا با رفتن به سامانه گمرک (EPL) ادامه فرآیند رجیستری را انجام دهد.
معاون فنی گمرک خاطرنشان کرد: برای گوشیهای تلفن همراهی که تاریخ ورود آن ۱۲ تیر تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ می توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافربودن، عملیات ترخیص در EPL بدون رجوع حضوری صورت گیرد.
بر این اساس نحوه رجیستری گوشی تلفن همراه در کمتر از سه ماه از ابلاغیه قبلی (۱۲ مهر) تغییر نمود و دیگر لازم نیست در شرایط کرونایی مسافران ساعت ها در مبادی ورودی معطل بمانند این در شرایطی است که در آبان ماه سالجاری وزارت بهداشت طی نامه ای به گمرک ایران اعلام نموده که به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ و قطع زنجیره انتقال و صیانت از سلامت هموطنان و کارکنان این سازمان تمهیداتی اتخاذ شود که فرایند رجیستری به صورت الکترونیک صورت گرفته تا از رجوع حضوری و ازدحام مسافرین جلوگیری شود.
منبع:

1399/09/24
14:14:53
5.0 / 5
1349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS