ایران بیشتر از 42 میلیون دوز واكسن كرونا وارد می نماید

ایران بیشتر از 42 میلیون دوز واكسن كرونا وارد می نماید به گزارش ابزار اپل قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده ۴۲.۳ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری و وارد می شود.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، منصور کبگانیان شامگاه سه شنبه در حاشیه یکصد و چهل و سومین نشست شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور با عنوان "بررسی وضعیت و چالش های تولید و خرید واکسن کرونا" اضافه کرد: طبق آمار عرضه شده از جانب وزارت بهداشت در نشست امروز واکسن کوید ۱۹ از سه طریق در حال تهیه است.
وی که در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با حضور مسئولان دستگاههای ذیربط و متخصصان در ارتباط با واکسن کرونا سخن می گفت عنوان کرد: میزان ۱۶.۸ میلیون دوز از راه کواکس است که شرط ما برای سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) این بوده است که این واکسن با پلت فرم فایزر آمریکایی نباشد.
کبگانیان افزود: رقم بعدی ۲۵ میلیون دوز واکسن از راه واردات به غیر از سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) است که به نظر می آید این رقم پوشش خوبی برای سنین مختلف جامعه باشد.
وی با اشاره به اینکه جمع واکسن وارداتی که مقرر است وارد کشور شود حدود ۴۲.۳ میلیون دوز است افزود: البته پیشبینی می شود که ۲۵ میلیون دوز واکسن هم تا اردیبهشت یا حداکثر خردادماه سال ۱۴۰۰ از جانب تولیدکنندگان و فناوران داخلی و شرکتهای دانش بنیان در ارائه شود.

وی همینطور ضمن اشاره به حضور تمام دستگاههای ذیربط و دست اندرکاران حوزه واکسن همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته های مختلف و معاونت پژوهشی این وزارتخانه، ستاد اجرایی فرمان امام و واکسن سازی های مختلف کشور بویژه واکسن سازی های دارای سابقه همچون رازی و پاستور و همینطور محققان و دانشمندان و از فرهنگستان علوم پزشکی کشور در نشست امروز اظهار داشت: مطالب بسیار مفیدی در عرصه تولید و هم خرید واکسن عنوان شد که البته هیچکدام از اقدامات محققان داخلی متوقف نمی گردد و برای هرکدام از این محورها جمع بندی خاص صورت گرفت.
واکسن کرونا از دشمنان خریداری نمی شود
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید براینکه، در نشست امروز عدم خرید واکسن از معدود کشورهایی که دشمن شناخته شده ایران هستند مورد تاکید قرار گرفت اضافه کرد: چونکه بعضی از این واکسن ها بر پایه پلت فرم های ناشناخته هستند.
کبگانیان در عین حال پشتیبانی از تولید ملی واکسن در کنار خرید این محصول را از کشورهای تولید کننده بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: این مهم جز وظایف ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است.
۹ شرکت ایرانی در حال تهیه واکسن کرونا
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور اظهارکرد: شاید فاز اضطراری تولید واکسن کرونا به یکسال تقلیل پیدا کرده باشد که به صورت معمول برای تهیه چنین واکسنی پنج سال زمان عرضه مجوزها لازم است.
کبگانیان اضافه کرد: البته مشاهده سابقه تاریخی تولید بعضی از واکسن ها همچون واکسن ابولا در دنیا نشان داده است که تاییدیه آن ۲۰ سال هم به طول انجامیده است، یا بیماری های واگیر دار به ۱۵ سال و برخی هم چند دهه زمان برده است.
وی افزود: به علت پاندمی فعلی، سازمان های تایید کننده و ناظر، فاز اضطراری را انجام می دهند تا محصول دارای تاییدیه هایی باشد، اما تاییدیه های نهایی و ملی تنها از جانب معدودی کشورها همچون عربستان سعودی صورت گرفته که البته جای سوال دارد.
کبگانیان با بیان اینکه، در کشورمان خوشبختانه ۶ موسسه توسط نظام جمهوری اسلامی ایران برای تولید واکسن و پلت فرم های آن حمایت شده اند اضافه کرد: اگر بخواهیم آمار کلی را عرضه نماییم به این صورت است که ۹ شرکت ایرانی در حال تولید ۶ نوع واکسن در چهار پلت فرم هستند به عبارت دیگر در آینده نزدیک ایران تمامی تکنولوژی ها و پلتفرهای واکسن را خواهد داشت که به برخی فازها در اسفندماه و برخی دیگر هم خرداد سال ۱۴۰۰ دسترسی خواهیم داشت.
کبگانیان خاطرنشان کرد: این پلت فرم ها برخی برپایه ویروس کشته شده است که مقداری ایمن تر است، همینطور پلت فرم ناقل ویروسی که روش دیگری است، پلت فرم mRNA که ناشناخته تر است و توسط کمپانی فایزر تهیه شده و هنوز تمام زوایا و ابعاد آن شناخته شده نیست و پلت فرم پروتئین پایه که ما با دولت کوبا برای تهیه این نوع واکسن همکاری خوب و موفقی داشته ایم.

فازهای حیوانی و بالینی تولید واکسن موفقیت آمیز بوده است
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور اظهارکرد: علاوه بر واکسن سازان دولتی در واقع موسسات و بخش خصوصی فعالی بوجود آمده اند که پس از این مرحله در چندماه آینده پیشبینی شده که سه یا حداکثر شش ماه آینده نه تنها واکسن سازان رقابتی قوی و بخش خصوصی فعال در این حوزه خواهیم داشت بلکه به صورت کلی شاهد تولید کننده های دارو با فناوری های نوین خواهیم بود.
کبگانیان با بیان اینکه، درحال حاضر تولید دارو در کشور با تکنولوژی های سنتی است، در عین حال اظهار داشت: البته به علت فشار دوران کرونایی پیشرفت های مناسبی در این عرصه شکل گرفته است.
وی با تاکید براینکه، در تهیه واکسن گلوگاه جدی مبحث فازهای بالینی و فازهای حیوانی است اضافه کرد: این مهم درحال سپری شدن است و نگرانی و دغدغه ما در این نشست بیشتر هجوم به سمت تولید انبوه یا تولید صنعتی یک تا دو میلیون دوز واکسن است.

پیشرفت شرکتهای دانش بنیان در ساخت تجهیزات پزشکی
کبگانیان ضمن اشاره به مطرح شدن چالش هایی از جانب محققان در نشست امروز در خصوص نبود برخی تجهیزات برای تولید انبوه واکسن اظهار داشت: بعضی از وسایل را پیش از این ما در کشور داشتیم و بعضی از این تجهیزات بدلیل تحریم های ظالمانه کشور با مشکل مواجه می باشد.
وی تصریح کرد: البته وجود این تحریم ها برای کشور سبب شکل گیری شرکتهای دانش بنیان متشکل از محققان و جوانان در حوزه سلامت شد و هم اکنون می توانیم ادعا نماییم از بابت تجهیزات مشکلی برای فاز تولید انبوه دارو و واکسن نداریم.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور همچنین ضمن اشاره به گزارش مطرح شده در نشست امروز از جانب بنیاد برکت خاطرنشان کرد: فاز تولید انبوه واکسن را آنها در چند روز اخیر آغاز کرده اند و فیلمهای سه روز گذشته این تولیدات در نشست امروز به معرض نمایش گذاشته شد.
وی همینطور اظهار داشت: البته با وجود گزارش مطرح شده در مورد پیشرفت ها در تولید علم و فناوری بویژه حوزه پژوهشی و پزشکی که این خود سبب افتخار است، خرید واکسن به علت مصالح ملت قطع نشده است.
درخواست از مجلس و دولت برای توجه به بودجه ساخت واکسن
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور همچنین با بیان اینکه، بعد از این گزارش ها چهار مصوبه در نشست امروز داشتیم که به مرحله اجرا در خواهد آمد، اضافه کرد: از مجلس شورای اسلامی و دولت درخواست کردیم با وجود اینکه لایحه بودجه به مجلس رفته است، این دو نهاد توجه ویژه ای به ساخت واکسن در قانون بودجه 1400 داشته باشند.
کبگانیان همینطور اظهار داشت: دومین مصوبه در ارتباط با پشتیبانی از شرکتهای تحت حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای کار بر روی فاز سوم انسانی واکسن کرونا بود، چونکه رقم سنگینی است و برخی شرکت ها درخواست کمک کرده اند.
الزام دولت برای تهیه گزارش ساخت صنعتی ویروس ها
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور همچنین با بیان اینکه، مصوبه سوم امروز ستاد انجام یک کار پژوهشی تحت عنوان"تولید ویروس های صنعتی و خطرات و ریسک های آن برای آینده بشریت" بدون هیچگونه قضاوت سیاسی است
افزود: این وظیفه که شایعات زیادی حول محور آن در جامعه شکل گرفته است امروز برعهده مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری گذاشته شد.
وی اظهار داشت: در این خصوص گزارش های متناقضی وجود دارد که البته نمی گردد قضاوت کرد، ولیکن کشوری همچون ایران که بدون دشمن نیست باید اطلاعات لازم را در این خصوص داشته باشد که البته به نظر می آید انجام این گونه اقدامات منفی دامن کل بشریت را می گیرد.
واگذاری وظیفه تهیه پیوست رسانه ای واکسن به شورایعالی انقلاب فرهنگی
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور ضمن اشاره به چهارمین مصوبه نشست امروز این ستاد ضمن اشاره به شکل گیری برخی اخبار رسانه های داخلی و هجمه های رسانه ای در زمینه تولید، خرید یا عدم خرید واکسن اضافه کرد: بطور حتم مبحث خرید و تولید واکسن احتیاج به پیوست رسانه ای دارد.
کبگانیان در ادامه خاطرنشان کرد: وظیفه تهیه پیوست رسانه ای در نشست امروز به ستاد مهندسی فرهنگی در شورایعالی انقلاب فرهنگی واگذار شد که این اخبار بعد از تهیه به ستاد راهبری ارسال و قابل استناد و استفاده خواهد بود.منبع:

1399/11/01
14:01:25
0.0 / 5
957
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS