ساخت چاپگر سه بعدی كوچك در دانشگاه شهیدبهشتی

ساخت چاپگر سه بعدی كوچك در دانشگاه شهیدبهشتی ابزار اپل: عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از موفقیت فناوران مرکز نوآوری این دانشگاه در ساخت چاپگر سه بعدی کاربردی برای کارهای آزمایشگاهی پژوهشگران خصوصاً دانش آموزان آگاهی داد.


سید مجید محسنی ارمکی اظهار داشت: در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه فناوری های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت توانستیم یک پرینتر سه بعدی ارزان قیمت، کوچک و کاربردی تولید نماییم.
وی اضافه کرد: در سالهای قبل، پرینترهای بزرگ در ابعاد صنعتی تولید شده بود که شاید برای محیط های صنعتی مناسب باشد. با این همه، این دستگاه به شکلی است که پژوهشگران و حتی دانش آموزان نیز می توانند از آن استفاده کنند.
این فعال فناور در ادامه با بیان اینکه، این چاپگر سه بعدی، می تواند مواد و قطعات مختلفی را پرینت بگیرد، اضافه کرد: یکی از این محصولات قابل چاپ، بردهای الکترونیک است.
وی افزود: این بردها انواع مختلفی دارند و بر روی آنها گونه های مختلفی از حسگرها، همچون سنسور دما یا رطوبت قرار می گیرد. این چاپگر، می تواند همه این انواع بردها را به شکل موثر و بهینه ای پرینت کند.
ارمکی اظهارکرد: به کمک ستاد ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، توانستیم نمونه آزمایشگاهی پرینترسه بعدی را تولید نماییم و در ادامه نیز با حمایت این نهاد، می خواهیم آنرا به صورت تولید انبوه، به بازار عرضه نماییم.
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در تولید اینگونه تجهیزات، بهای تمام شده آنست. باید دستگاه با قیمت معقول و مناسبی به مصرف کننده ارائه شود. برای اینکه در صورت بالا بودن قیمت، فروش آن نیز گرفتار مشکل می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: قیمت نمونه مشابه خارجی این دستگاه بسیار بالا است و واردات آن توجیه چندانی ندارد. این در حالیست که قیمت نمونه ایرانی، با وجود کیفیت برابر، بسیار کمتر و مقرون به صرفه است.
طبق گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بگفته این فعال حوزه فناوری، مراکز تحقیقاتی و مدارسی که از آزمایشگاه برخوردار می باشند نیز، می توانند همچون استفاده کنندگان از چاپگر سه بعدی باشند.منبع:

1399/12/07
12:22:46
0.0 / 5
844
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS