كشف نخستین نمونه از یك انفجار ستاره ای

كشف نخستین نمونه از یك انفجار ستاره ای ستاره شناسان تصور می کنند که نخستین نمونه از یک انفجار ستاره ای غیرعادی را کشف کرده اند.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس، این کشف که در رصدخانه اشعه ایکس «چاندرا» ناسا صورت گرفته است، شناخت ستاره شناسان را از نحوه انفجار ستاره ها و انتشار مواد ضروری برای حیات در کیهان تقویت می کند.
این جرم فریبنده در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری قرار گرفته و در واقع بازمانده یک ابرنواختر با عنوان Sagittarius A East است که در گذشته در دسته مواد باقی مانده از یک ستاره غول آسای معمول قرار گرفته بود.
اکنون ستاره شناسان با استفاده از رصدهای طولانی تر در رصدخانه چاندرا، متوجه شدند که این مواد از گونه دیگری از ابرنواختر بر جای مانده است. در این مورد با انفجار یک کوتوله سفید یا به عبارتی با اخگر کوچکی روبرو می باشیم که از اِتمام سوخت ستاره ای بوجود آمده است.
زمانی که یک کوتوله سفید مواد زیادی را از ستاره همدم (جفت) خود بگیرید یا با کوتوله سفید دیگری ادغام شود، آن کوتوله سفید از بین می رود و در حین نابودی از خود نور روشن و خیره کننده ای ساطع می کند.
دلیل جالب بودن این کشف این است که نور ساطع شده حدودا از تمام جهات آن به یک اندازه است و این اندازه نور به هیچ وجه به موقعیت آن بستگی ندارد. این خصوصیت به ستاره شناسان اجازه می دهد تا با دقت بالایی فواصل میان اجرام فضایی را محاسبه کرده و به مطالعه کیهان بپردازند.
اطلاعات جدید به دست آمده در رصدخانه چاندرا نشان داده است که این مواد از گونه ای ابرنواختر باقی مانده اند که طیف مواد متفاوتی و هم انفجارات ضعیف تری نسبت به ابرنواخترها دارند.منبع:

1400/01/06
00:05:17
5.0 / 5
356
تگهای خبر: اینترنت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS