جداسازی ۱۰۰ درصدی آب از مشتقات نفتی با دستگاه نانویی دانش بنیان

جداسازی ۱۰۰ درصدی آب از مشتقات نفتی با دستگاه نانویی دانش بنیان یک شرکت دانش بنیان ایرانی با بهره گیری از توان متخصصان خود موفق به تولید دستگاه جداسازی آب از مشتقات نفتی با بهره گیری از غشا نانو شد که می تواند جداسازی مواد از آب را بصورت 100 درصد انجام دهد.


مهدی اعتمادی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به اینکه این شرکت در اولین مرحله موفق به تولید نانومواد شده است، اضافه کرد: این نانومواد دارای کاربردهای فراوانی است. بدین سبب در شرکت فقط به تولید مواد اولیه بسنده نشد و به سمت کاربرد مواد در صنایع مختلف حرکت کردیم.
وی بیان کرد: تولید مواد خام در وضعیت فعلی کشور خیلی در رفع نیاز صنایع بکار نمی آید. بدین سبب نخستین گام شرکت این بود که نانو مواد تولید شده را کاربردی کند. با امکان سنجی های صورت گرفته مشخص شد کاربرد این مواد در کدام بخش ها است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه یکی از کاربردهای این نانو مواد در زمینه تصفیه پساب های پالایشگاهی است، اضافه کرد: با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، توانستیم این مواد را انتخاب پذیر یعنی مهندسی شده طراحی نماییم.
اعتمادی گفت: انتخاب پذیری مواد به این صوت است که غشای نانویی اجازه عبور یک سری از مواد را می دهد و در مقابل اجازه عبورسری دیگر از مواد را نمی دهد. یعنی در دستگاه با مواد مهندسی شده تولید شده اجازه عبور آب داده نمی گردد، ولی مواد نفتی اجازه عبور از غشا را نمی یابند.
این فناور افزود: در ساخت دستگاه جداسازی آب از مشتقات نفتی، در کنار مهندسی مکانیک کار اصلی را غشاهای مهندسی شده انجام می دهند. این غشاها اجازه عبور آب را نمی دهد، ولی اجازه عبور مواد نفتی مثل گاز، گازوئیل، بنزین، هیدروکربن های نفتی و مواد آلی روغن را فراهم می آورد.
وی با اعلان اینکه در تمام پالایشگاه های کشور بحث جداسازی آب از مواد نفتی معضل بسیار بزرگی است، اظهار داشت: درحال حاضر در دنیا از سیستم های مختلفی از قبیل سیستم دفع برای جداسازی استفاده می شود. در این روش به سیستم های هوادهی وحوضچه انتظار نیاز است، اما سیستم طراحی شده نیاز به هیچ نوع هوادهی و حوضچه انتظاری ندارد و بصورت انتخاب پذیری می تواند مواد را از هم جدا و امکان جمع آوری مواد را بصورت جداگانه بوجود آورد، یعنی می توان پساب را جدا و مواد نفتی را جدا جمع کرد.
اعتمادی اضافه کرد: این امر موجب می شود علاوه بر جدا کردن و خالص سازی مواد نفتی، آب بدست آمده نیز باردیگر به سیکل برگردد و بتوان از آن بهره برد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: نمونه صنعتی این محصول هم اکنون به سفارش پالایشگاه اصفهان طراحی و تولید شده است و علاوه بر آن در شرف توسعه محصول در نمونه صنعتی هستیم.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه قادر به جداسازی ۱۰۰ درصد آب از مواد نفتی است، اضافه کرد: این محصول دارای گواهینامه نانو مقیاس و تاییدیه آزمایشگاهی و تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا شرکت های روغن سازی و تولید مواد آلی در زمینه تصفیه پساب از آن استفاده کنند.
اعتمادی اظهار داشت: الان شرکت هایی که به شهر نزدیک هستند پساب خودرا در محیط زیست رها می کنند. شرکتها با بهره گیری از این دستگاه علاوه بر اینکه پساب خودرا وارد محیط زیست نمی کنند؛ می توانند آنرا به چرخه تولید نیز بازگردانند.


1400/01/14
13:23:12
5.0 / 5
508
تگهای خبر: تخصص , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS