بیت كوین چگونه مهار شد؟

بیت كوین چگونه مهار شد؟ ابزار اپل: یك كارشناس درباره سقوط ناگهانی قیمت بیت كوین با اشاره به قاعده مندی سازوكار قیمتی این پول الكترونیكی از هجوم خریداران به سمت خرید این ارز بعنوان یكی از دلایل سقوط قیمت آن نام برد.


مهدی غیبی - كارشناس حوزه فناوری اطلاعات - بااشاره به این مورد كه برخی افراد همیشه به دنبال یك شبه پولدار شدن هستند اظهار نمود: مانند سكه و دلار كه بعضی از مردم از آنها با عنوان ابزارهایی برای سودآوری یك شبه استفاده می نمایند، بیت كوین هم در این دوره همین نقش را پیدا كرد و سبب شد تا عده ای كه به دنبال استفاده از مسائل مالی برای كسب سود هستند به این نوع پول جذب شوند كه درنهایت و با هجوم مردم به سمت خرید این ارز الكترونیكی، با افزایش تقاضا عرضه این پول هم در صرافی ها بالا رفت و در نهایت ارزش ریالی این پول سقوط كرد.
او با اشاره به نظریه "خلق ارزش" و اینكه باید نسبت به سازوكارهای مالی كه هیچ محصول تولیدی ندارند بدبین بود؛ بیان كرد: بیت كوین و ارزهای مجازی می توانند در نتیجه مسائل تبلیغاتی رشد كنند و اتفاقا با استقبال زیادی هم رو به رو شوند. دقیقا همان اتفاقی كه در رابطه با سفته بازی های معمول یا قیمت سهام برخی شركت ها یا پروژه ها اتفاق بیافتد كه اساسا ممكن است هیچ ضابطه منطقی هم نداشته باشند.
وی افزود: تفاوت اصلی ارزهای الكترونیك با دیگر مسائل مالی این است كه برای مثال در حوزه بورسی خریداران می توانند با الگویابی برخی سازوكارهای اقتصادی و منطقی پیش بینی كنند كه مثلا قیمت سهام فلان شركت تولیدی می تواند به خاطر كاهش واردات آن محصول در آینده بالا برود و ازاین رو خرید سهام آن شركت در میان مدت و حتی بلندمدت سودآور خواهد بود؛ اما در مورد بیت كوین این قضیه مصداق پیدا نمی كند چون كه اساسا هیچ منطق كاركردی مشخصی برای عموم شهروندان ندارد.
غیبی با اشاره به قاعده مند بودن نوسانات قیمتی در دیگر حوزه های اقتصادی اظهار نمود: در حوزه ای مانند حوزه نفتی برای مثال لفاظی های ترامپ یا آزمایش موشكی كره شمالی می تواند بر روی قیمت این كالا تاثیر بگذارد اما در مورد بیت كوین دقیقا معلوم نیست چه اتفاقی بازار بیت كوین را می تواند تحت تاثیر قرار دهد؛ هیچ خط كشی برای اندازه گیری بیت كوین وجود ندارد؛ حتی قاعده رفتار "بلاك چین"ها هم كه بیت كوین برروی آن بنا شده، معلوم نیست چگونه است. همین مساله سبب پیش بینی ناپذیری و تحت تاثیر جو قرار گرفتن قیمت بیت كوین می گردد.
این كارشناس حوزه آی تی به مسائل قانونی مرتبط به ارزهای الكترونیكی هم اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی مواقع ابهام در قواعد و قوانین مالی مربوط به ارزهای الكترونیكی علاوه بر عدم شفافیت همینطور می تواند باعث سردرگمی فعالان این حوزه هم بشود. همین مساله به خودی خود می تواند باعث سوءاستفاده هایی هم در این حوزه باشد. اینكه افرادی پول پرداخت كنند تا نوعی پول دیگر مانند دلار یا بیت كوین را بخرند خود می تواند باعث خلق پول هم شود كه در نهایت در این فضا این نوسانات قیمتی را هم می تواند به وجود بیاورد.
در هفته های گذشته روند قیمتی ارزهای رمزنگاری شده ای با نام بیت كوین روندی جهشی را پیمود كه درنهایت در چند روز اخیر این حباب قیمتی تركید و قیمت این ارز سقوط كرد. یكی از هشدارهایی كه كارشناسان در گفت وگو با ایسنا بر روی آن بسیار تاكید كرده بودند، احتیاط در نزدیك شدن به این پول الكترونیكی به خصوص در صورت نداشتن تخصص و آگاهی كافی از آن بود.1396/10/06
19:10:33
5.0 / 5
4840
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS