اجرای پروژه ای در امتداد تولید منسوجات الكترونیكی هوشمند

اجرای پروژه ای در امتداد تولید منسوجات الكترونیكی هوشمند پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یک طرح پژوهشی با همکاری پژوهشگران دانشگاه اسلو نروژ، در امتداد ساخت ابرخازن های منعطف درصدد تولید منسوجات هوشمند الکترونیکی برآمدند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مرجان بارک زهی، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت و مشخصه یابی ابرخازن منعطف بر پایه پارچه پلی استر با بهره گیری از گرافن و پلی پیرول» اظهار داشت: باتوجه به توسعه ابزارهای تجدیدپذیر ذخیره انرژی در سالهای اخیر، ابزارهای الکترونی منعطف با قابلیت اتصال به پوشاک به موضوعی مهم تبدیل گشته اند.
وی اضافه کرد: منسوجات با خواصی مانند انعطاف پذیری، داشتن فضای فراوان برای بارگذاری مواد فعال، سبکی وزن، قیمت کم، ایمنی، قابلیت تنفس پذیری، استواری مکانیکی از کاندیدای مناسب بمنظور استفاده در بستر الکترودهای ابرخازنی منعطف به شمار می روند.
این محقق اشاره کرد: در این پروژه، ابرخازن منعطفی بر پایه پارچه توسط پوشش دهی بهینه گرافن و پلی پیرول و با بهره گیری از الکترولیت ژلی با اندازه سطح cm-۲ ۱×۱ تولید شده است. این ابزار ظرفیت سطحی به بزرگی mF cm-۲ ۲۳۰ در اختیار می گذارد که در بین ابزارهای انعطاف پذیر بر پایه منسوجات مقدار قابل توجهی است.
وی افزود: چنین ابرخازنی به آسانی بوسیله روش های ساده مثل دوختن قابل اتصال به پوشاک خواهد بود و از آنجائیکه از بستر منسوج بر پایه پلی استر بهره می برد، خیلی از خاصیت های اساسی پوشاک از قبیل سبکی، انعطاف پذیری، نفوذپذیری مناسب هوا، استواری مکانیکی و ثبات شستشویی را دارا است.
محقق دانشگاه امیرکبیر عنوان کرد: در این طرح، پارچه پلی استری با اکسید گرافن احیا شده و پلی پیرول پوشش دهی شده و بعد از بررسی های میکروسکوپی و ساختاری، رسانش الکتریکی و تاثیر شستشو بر رسانش آن ارزیابی شده است.
بارک زهی با اعلان اینکه در این طرح ابزار ابرخازن با بهره گیری از الکترولیت ژلی پلی وینیل الکل/اسیدسولفوریک و جداکننده سلولزی تولید شده و توسط آزمون های الکتروشیمیایی در سیستم دوالکترودی و سه الکترودی تحت شرایط عادی و خمش مورد بررسی قرار گرفته است، عنوان کرد: بیشترین مقدار ظرفیت سطحی در آزمون ولتامتری چرخه ای mF cm-۲ ۲۳۰ در mV s-۱ ۱ است که بعد از 6 هزار دوره ولتامتری چرخهای ۷۶درصد آن حفظ شده است؛ همین طور این ابزار، چگالی انرژی μW h cm-۲ ۱۱ و چگالی توان mW cm-۲ ۰۳/۰ در اختیار می گذارد.
وی با اعلان اینکه نتیجه این پروژه در البسه ورزشی، پزشکی، سرگرمی و ابزارهای الکترونیکی پوشیدنی قابل پیاده سازی است، اظهار داشت: با توجه به این که توسعه ابزارهای منعطف ذخیره ساز انرژی در فاز تحقیقاتی در حال انجام می باشد، نخست لازم است ابزارهایی بر پایه مواد ارزان، ایمن و دوستدار محیط زیست، با پایداری مناسب و با توان و انرژی مطلوب برای مصارف کاربردی ساخته شوند و سپس تجاری سازی آنها دنبال شود.
این محقق در ارتباط با چالش تجاری سازی ابرخازن های منعطف اظهار داشت با اهمیت ترین چالش پیش رو هم اکنون افزایش توان و انرژی در عین حفظ پایداری این ابزارها است.
وی اضافه کرد: فاز آزمایشگاهی و ساخت ابرخازن طی هشت ماه در آزمایشگاه الکتروشیمی دانشگاه اسلو به انجام رسیده است.
نتایج حاصل از این پایان نامه که با همکاری مرکز علم مواد و نانوتکنولوژی (SMN) دانشگاه اسلو (نروژ) به انجام رسیده، در ۲ مقاله ISI در ژورنال Electrochimica Acta و یک مقاله علمی پژوهشی در ژورنال Journal of Textiles and Polymers به چاپ رسیده است.
مجید منتظر، فرهاد شریف از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، راهنمای این طرح پژوهشی بوده اند. هم چنین پروفسور ترولس نوربی و آتاناسیوس چاتزیتاکیس از دانشگاه اسلو در اجرای این طرح پژوهشی مشارکت داشته اند.


1400/02/04
21:09:55
5.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS