چین ماژول اصلی ایستگاه فضایی جدید خودرا به مدار پرتاب كرد

چین ماژول اصلی ایستگاه فضایی جدید خودرا به مدار پرتاب كرد ابزار اپل: بخش اصلی ایستگاه فضایی چین، برفراز موشک «لانگ مارچ B5» از سایت پرتاب فضاپیمای ونچانگ در جزیره هاینان به مدار زمین پرتاب شد.


به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی slashgear، این ماژول ۱۸ متری با نام «تیان هه»، اولین بخش ایستگاه فضایی است که پرتاب می شود.
چین در ادامه، با اتصال دو بخش اندک کوچک تر به قطعه اصلی در مدار نزدیک زمین، ایستگاه فضایی T شکلی را خواهد ساخت که کار ساخت و ساز آن تا آخر سال ۲۰۲۲ اختتام می یابد.
با این حال، تیان هه قبل از اختتام ساخت، اتفاقات درخور توجهی را شاهد خواهد بود. یک فضاپیمای باربری چینی مقرر است ماه آتی با این ماژول اصلی ملاقات کند و سپس اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، سه فضانورد در ماه ژوئن در ایستگاه ساکن خواهند شد.
چین سنگ بنای پرتاب این ماژول را یک دهه پیش بنیان گذاشت. در سپتامبر ۲۰۱۱، این کشور نمونه ای آزمایشی از آزمایشگاهی فضایی به نام «تیانگونگ ۱» را پرتاب کرد تا توانایی هایش را برای انجام پروازهای فضایی انسانی تقویت کند و فناوری های لازم برای مونتاژ و حفظ یک ایستگاه فضایی بزرگ را در مدار زمین بیازماید.
فضاپیمای بدون سرنشین «شنژو ۸ » در نوامبر ۲۰۱۱ بصورت خودکار به تیانگونگ ۱ متصل شد. سپس در ژوئن ۲۰۱۲، شنژو ۹، سه فضانورد را برای اقامتی دو هفته ای به این سکونتگاه مداری حمل کرد.
یک سال بعد، سه عضو خدمه دیگر در ماموریت «شنژو ۱۰ » به مدت دو هفته در تیانگونگ ۱ ساکن شدند. چین قبل از ارسال فضانوردانش به تیانگونگ ۱، سه ماموریت سرنشین دار را تحت برنامه شنژو در سالهای ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ پرتاب کرده بود.
پس از شنژو ۱۰، هیچ فضانورد دیگری به تیانگونگ ۱ وارد نشد. اما چین ایستگاه فضایی دومی به نام تیانگونگ ۲ را در سپتامبر ۲۰۱۶ پرتاب کرد. ماه بعد، سه فضانورد در ماموریت شنژو ۱۱ به تیانگونگ ۲ فرستاده شدند و این دفعه به مدت یک ماه در آنجا اقامت کردند.
در آوریل ۲۰۱۷، فضاپیمای باربری «تیانژو ۱» به تیانگونگ ۲ متصل شد و به ایستگاه فضایی سوخت رساند. تیانژو ۱ در طول ۵ ماه بعدی، مانور اتصال و سوخت رسانی را دو مرتبه دیگر تکرار کرد و قابلیت هایی را به نمایش گذاشت که برای گردانندگان ایستگاه فضایی بسیار مفیدست.
تیانگونگ ۱ و ۲ هیچ کدام در مدار باقی نماندند. اولین ایستگاه چین در آوریل ۲۰۱۸ به روشی کنترل نشده روی زمین سقوط کرد و برفراز جنوب اقیانوس آرام در آسمان سوخت. اما چین کنترل تیانگونگ ۲ را تا اختتام حفظ کرد و ایستگاه را در جولای ۲۰۱۹ به سمت نابودی در جو هدایت کرد.
وقتی ایستگاه فضایی جدید چین راه اندازی و عملیاتی شود، فقط به اندازه ی ۲۰ درصد از ایستگاه فضایی بین المللی حجم خواهد داشت. درحالی که ایستگاه فضایی بین المللی بطور معمول در یک زمان میزبان ۶ یا هفت فضانورد است، انتظار می رود سکونتگاه مداری چین قادر به پشتیبانی سه خدمه باشد.
منبع:

1400/02/11
16:17:05
5.0 / 5
449
تگهای خبر: اینترنت , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS