ناسا ماموریت بالگرد خودرا در مریخ تمدید كرد

ناسا ماموریت بالگرد خودرا در مریخ تمدید كرد سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود که پروازهای بالگرد خود به نام «نبوغ» را در مریخ برای 30 روز دیگر ادامه می دهد.


به گزارش روز شنبه پایگاه فضایی اسپیس، تمدید این ماموریت در حقیقت جهت بررسی توانایی های این بالگرد برای انجام یک ماموریت اکتشافی در نظر گرفته شده است.
در ابتدا ماموریت بالگرد نبوغ در مریخ برای مدت ۳۰ روز برنامه ریزی شده بود که شامل انجام یک ماموریت نمایش فناوری می شود که برای آزمایش امکان انجام پرواز کنترل شده در مریخ طراحی شده است.
با این حال، ناسا با موفقیت در سه پرواز اول خود تصمیم گرفته است که ماموریت بالگرد خودرا برای ۳۰ روز مریخی دیگر تمدید کند و ماموریت این بالگرد را به «مرحله نمایش عملیات» تغییر دهد تا بتواند توانایی های اضافی نبوغ را آزمایش کند.
یک روز مریخی حدود ۴۰ دقیقه طولانی تر از یک روز بر روی سیاره زمین است.
آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا امروز در حساب کاربری خود در توییتر اعلام نمود که نبوغ، چهارمین پرواز خودرا نیز با موفقیت بر فراز انجام داده است.
نبوغ در چهارمین پرواز خود مسافت بیشتری را طی کرد و سرعت بیشتری را نیز نسبت به پروازهای قبلی ثبت نمود. همین طور با پرواز بر فراز مریخ تصاویر بیشتری را از این سیاره سرخ ثبت نمود. این تصاویر در داده هایی که بعدا به دست پژوهشگران خواهند رسید، منتشر می شود.
ابتدا قرار بود بالگرد نبوغ، چهارمین پرواز خود بر فراز مریخ را روز پنج شنبه انجام دهد. اما این پرواز طبق برنامه انجام نشد. ناسا روز گذشته اعلام نمود که چهارمین پرواز نبوغ برفراز مریخ انجام نشد اما پژوهشگران در حال ارزیابی داده ها هستند و می خواهد به زودی باردیگر شانس خودرا امتحان کند.
نبوغ برای اولین بار در روز ۱۹ آوریل بر فراز مریخ پرواز کرد، پس از آن این بالگرد مریخی ۲ پرواز دیگر انجام داد و هر بار سرعت آن بیشتر شد.
محققان این پروژه یک هفته فرصت دارند تا ۲ پرواز دیگر انجام دهند و مرزهای قابلیت و تحمل نبوغ را آزمایش نمایند.
هنگامی که آزمایش های نبوغ به انتها رسد، ماموریت مریخ نورد «استقامت» ( Perseverance) به هدف اصلی خود که حفاری نمونه های سنگ در جستجوی نشانه های حیات گذشته در مریخ است، می رسد.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی تولید شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همین طور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول ماموریت خود در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» در سطح مریخ انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.1400/02/13
19:17:08
5.0 / 5
583
تگهای خبر: باتری , تولید , دوربین , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS