برای نخستین بار در كشور؛

ابداع روشی نو دركنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز

ابداع روشی نو دركنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز ابزار اپل: گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران، برای اولین بار در کشور موفق به استفاده از روش «نویز الکتروشیمیایی» برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز شدند.


در این روش که حاصل تلاش گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر سعیدرضا الله کرم است، اندازه گیری نویز توسط آنالیز نوسانات خود به خودی پتانسیل و جریان الکتروشیمیایی برای فلز در حال خورده شدن و در وضعیت غیر پلاریزه انجام می شود.
به گزارش روز شنبه دانشگاه تهران الله کرم درباب اهمیت این ابداع با بیان اینکه، خوردگی در صنایع یکی از بزرگترین معضلاتی است که منجر به تحمیل هزینه های گزاف سالیانه و در بعضی موارد اتفاقات ناگوار جانی و زیست محیطی در کشور می شود، اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین منابع خسارت در صنایع نفت و گاز، خطوط انتقال و مخازن است.
وی افزود: ایران با داشتن بیش از یکصد هزار کیلومتر خطوط لوله های انتقال نفت، گاز، آب یکی از پر ازدحام ترین مناطق جغرافیایی از نظر خطوط لوله در بین کشورهای منطقه است.
استاد مهندسی مواد و متالوژی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه، اصولاً پدیده نویز الکتروشیمیایی بعنوان ماهیت تصادفی پروسه خوردگی در نظر گرفته می شود، اضافه کرد: این تغییرات به طور کاملاً موضعی ناشی از سرعت حرکت سیال و تغییرات دما و pH و همین طور ترکیب شیمیایی سیال، موجب کاهش خواص فیزیکی و در نتیجه مقاومت به خوردگی فلز می شود و با تولید نویزهایی در پتانسیل و جریان فلز در فرکانس های بسیار پایین سبب بروز خوردگی های موضعی نظیر حفره دار شدن می شوند.
وی افزود: از منظر دیگر جوانه زنی و رشد حفرات و شکست لایه های محافظ سطحی نیز می تواند منشأ تولید نویزهای الکتروشیمیایی باشد. پس در روش اندازه گیری این نوسانات می توان به ماهیت خوردگی، به خصوص خوردگی های موضعی به عنوان مؤثرترین عوامل تخریب تجهیزات و مخصوصاً خطوط انتقال پی برد.
این فعال عرصه فناوری افزود: علاوه بر این، دیگر روش های پایش برای تشخیص خوردگی های موضعی، بسیار محدود و بسیار هزینه بر است.
سرپرست تیم تحقیقاتی ابداع جدید استفاده از روش «نویز الکتروشیمیایی» برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز درباب کاربردهای این روش افزود: از با اهمیت ترین کاربردهای روش اندازه گیری نویز الکتروشیمیایی می توان به پایش و کنترل خوردگی، تعیین مکانیزم های خوردگی، مطالعه فرایندهای خاص خوردگی و بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده جهت کنترل خوردگی اشاره نمود.
الله کرم اضافه کرد: از این روش که تجهیزات اندازه گیری آن بطور کامل در ایران و توسط تیم دانشگاهی طراحی و تولید شده برای اولین بار به طور برخط (on-line)جهت بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده و همزمان کنترل خوردگی خط انتقال گاز از فاز ۶ به فاز ۱۰ شرکت پارس جنوبی در عسلویه و همین طور در پالایشگاه سرخون و قشم استفاده شده است.
این طرح پژوهشی از سال ۱۳۹۲ شروع شده که با طراحی و ساخت دستگاه استفاده از آن در خطوط انتقال گاز شروع شده است.منبع:

1400/02/20
23:31:57
5.0 / 5
480
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS