دسترسی آزاد به اطلاعات با سامانه ایران نوآفرین

دسترسی آزاد به اطلاعات با سامانه ایران نوآفرین معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رونمایی از داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین، اظهار داشت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم گیری ها در سطوح مختلف است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، سامانه های «داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه ایران نوآفرین» و «درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی» امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی گردید. سامانه ایران نوآفرین، برمبنای ماده ۱۱ مصوبه پشتیبانی از شرکت های نوپا بعنوان درگاه واحد ارائه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور حدود دو سال قبل کار خودرا شروع کرد.
از مهم ترین اهداف سامانه نوآفرین می توان به ایجاد پنجره واحد ارائه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور، تشکیل پایگاه داده یکپارچه و حمایت استراتژیک از توسعه کسب وکارهای نوپا اشاره نمود. هویت های کاربری سامانه ایران نوآفرین نیز عبارتند از: شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت های بزرگ رشد یافته، شتاب دهنده و مراکز رشد، سرمایه گذار، ارائه دهنده فضای کار اشتراکی، علاقمند به دریافت اطلاعات، شخص حقیقی جویای کار و فرشتگان کسب و کار.
در این میان خدمات ۱۲ گانه این سامانه نیز قابل ارائه و دریافت برای متقاضیان است که تعدادی از آنها شامل کد پستی فضای اشتراکی، پیشخوان مجوزهای کشور، سداد، وام اضطراری، ایران زمین و داشبورد آماری عمومی است.

ارزشمندی داده های نوآفرین در اکوسیستم استارت آپی
امیر ناظمی- معاون وزیر ارتباطات در این مراسم به تکمیل داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین/درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی پرداخت. وی با اشاره به اینکه وقتی در مورد شفافیت حرف می زنیم بطور غیر مستقیم به موضوع فساد نیز اشاره داریم، اظهار داشت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم گیری ها در سطوح مختلف است.
ناظمی افزود: داده های ارائه شده در ایران نوآفرین، برای تصمیم گیری در اکوسیستم استارت آپی کشور بسیار باارزش است و برای بخش دولتی و خصوصی این امکان را فراهم می سازد تا بتوانند به ستاندن تصمیمات راهبردی بپردازند. تغییرات ایجادشده در این سامانه را می توان ابزاری جهت بهینه سازی وضعیت استان های کشور در حوزه استارت آپی به شمار آورد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: داده های این سامانه می توانند به بخش خصوصی و دولتی برای فعالیت کسب و کارها کمک کرده و ادبیات مدیریت استراتژیک را شناسایی کنند. این ملاحظات در شناسایی وضعیت و موقعیت کشور در حوزه استارت آپی می تواند در برنامه های توسعه ای کشور مدنظر قرار گیرد.
ناظمی با اشاره به اینکه این سامانه فقط کارکرد اطلاع رسانی ندارد بلکه ابزاری برای تصمیم گیری بهتر در حوزه استارت آپی است، تصریح کرد: داده های سامانه نوآفرین از اتلاف منابع که بواسطه تصمیمات نادرست اتفاق می افتد، جلوگیری می کند.
وی ضمن اشاره به راه اندازی بستر «بوم سرمایه» نیز اظهار داشت: این سامانه امکان ملاقات سرمایه پذیر و سرمایه گذار را در اکوسیستم نوآوری فراهم می آورد و می تواند در تخصیص بسته های تشویقی مانند تسهیلات وام وجود اداره شده، کمک نماید. بطور کل این پلت فرم به شناسایی بهتر سرمایه گذاری کمک ویژه ای می کند و امکان هدفمندسازی استفاده از منابع دولتی و کاهش امکان کلاهبرداری را در این فرایند، فراهم می آورد.

شفافیت داده ها با داشبورد آماری عمومی
شهره ناصری- معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات با ارائه آماری درباب فعالیتهای سامانه ایران نوآفرین اظهار نمود: این سامانه از آغاز فعالیت خود تا کنون میزبان حدود ۱۰ هزار هویت و به عبارتی ذی نفع بوده که بیش از ۷۸۰۰ درخواست خودرا در ۱۲ گروه بندی ارائه کرده اند، به صورتی که سامانه مورد اشاره، رشد ۳۸ درصدی در ثبت نام هویت های کاربری و رشد ۶۸۰ درصدی در میزان درخواست خدمات را تجربه کرده است. هم چنین در بین شرکت های نوپای ثبت نام شده، بیشترین سهم متعلق به شرکت های فناوری اطلاعات با تخصیص ۵۰ درصد، سپس آموزش و یادگیری و بهداشت و درمان است.
وی با اشاره به اینکه در بخش بومواره سامانه نوآفرین، متقاضیان می توانند بصورت رایگان و یا با تخفیف از خدمات شرکت های بزرگ استفاده کنند، اظهار داشت: دسته بندی خدمات در بوم واره عبارتند از خدمات امنیت اطلاعات، اپلیکیشن، مشاوره حقوقی و غیره که در مجموع ۳۶ شرکت خصوصی از هشت استان به آن متصل هستند که استان تهران با ۳۰ اتصال دارای بیشترین تعامل است. بررسی آمار ارائه شده حاکیست که تا کنون حدود ۵۰۰۰ ثبت نام در بومواره انجام شده است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات در مورد تسهیلات ویژه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا تصریح کرد: کلیه شرکت های با توانمندی بالا و یا شرکت های غیر نوپای دارنده پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و یا شرکت های معرفی شده توسط آنها که طرح معرفی کسب و کار آنها در رابطه با توسعه صندوق سرمایه گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل ۵۱ سهام آنها متعلق به بخش غیردولتی باشد، می توانند حداکثر ۴ میلیارد تومان با نرخ بهره ۹ درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات ۳۶ ماه و بعد از ۱۲ ماه دوره تنفس وام دریافت نمایند. سقف تسهیلات برای شرکت های نوپا ۶۷۵ میلیون تومان، غیر نوپا ۲.۵ میلیارد تومان و نیز شرکت های با توانمندی بالا ۴ میلیارد تومان است.
ناصری در مورد خدمات برتر این سامانه به خدمت بوم واره، ارائه کدپستی به شرکت های مستقر در شتابدهنده ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم سرمایه اشاره نمود و اظهار داشت: خدمت بوم واره بعنوان یکی از مهم ترین و تازه ترین خدمات سامانه ایران نوآفرین است که بستری را جهت تعامل شرکتها با یکدیگر به وجود آورده است. در این طرح با حمایت دولت، شرکت های نوآفرین می توانند بصورت رایگان و با تخفیف از خدمات شرکت های بزرگ در بازه زمانی مشخصی استفاده کنند. در ازای ارائه این خدمات، شرکت های سرویس دهنده از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می کنند.
وی در مورد خدمت بوم سرمایه نیز اظهار داشت: خدمت «بوم‏‬ سرمایه» بستر تعامل بین سرمایه ‏گذاران و کسب وکارهای نوپا را فراهم می آورد. این بستر با تسهیل پروسه سرمایه گذاری روی شرکت های نوآفرین اقدام مؤثری در توسعه زیست‏‬ بوم نوآفرینی است. در این خدمت از یک سو شرکتها و تیم های نوپا با ارائه کلیات ایده های خود امکان همکاری با سرمایه گذاران تأییدشده سازمان فناوری اطلاعات را داشته و همین طور سرمایه گذاران با ثبت نام در سامانه ایران نوآفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده های مطرح شده در تالار سرمایه گذاران و انتخاب ایده مناسب جهت سرمایه‏‬ گذاری را خواهند داشت.
معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات درباب جزئیات داشبورد آماری عمومی بیان نمود: داشبورد عمومی، بخشی است که به نمایش داده ها می پردازد و ضمن ایجاد شفافیت در داده های ذخیره شده، دسترسی ساده و کاربردی را برای سیاستگذاران زیست بوم فناوری فراهم می آورد.

در جست وجوی سرمایه گذار با بوم سرمایه
پرداختن به موضوع «خدمت بوم سرمایه» همچون مسایلی بود که در این رویداد مورد توجه همگان قرار گرفت. مرضیه احمدی، سرپرست اداره کل پایش، ممیزی و نظارت با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذار، همیشه یکی از اصلی‎ ترین چالش های کسب وکارهای نوپاست، اظهار داشت: با استفاده از خدمت بوم سرمایه، متقاضیان می توانند ضمن ارائه مستندی از ایده خود و پیش بینی مالی، زمینه فعالیت و خلاصه ای از معرفی محصول یا خدمت، ضمن رد یا تایید ادمین سامانه در انتظار تایید اولیه از طرف سرمایه پذیر به سر برند.
به نقل از ایشان، سرمایه گذاران حمایت کننده از ایده ها می توانند بعد از تایید نهایی در صورت داشتن شرایط دستورالعمل توسعه صندوق های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.1400/02/22
22:27:43
5.0 / 5
528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS