فراخوان اهدای رده های سلولی به بانك سلول های انسانی

فراخوان اهدای رده های سلولی به بانك سلول های انسانی به گزارش ابزار اپل مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، فراخوان اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی به بانک سلول های انسانی و جانوری را صادر کرد.


بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وظیفه تهیه، تولید، کنترل کیفی، تکثیر و توزیع انواع رده ها و نمونه های سلولی استاندارد را برعهده دارد. هر یک از این نوع سلول ها، شناسنامه مشخص و منحصر به فردی دارند که منجر به اعتبار آنها در زمینه تحقیقات مختلف می شود.
مجموعه های سلولی متنوع با کاربردهای متعدد در بانک سلولی نگه داری می شوند و برحسب تقاضای محققان، دانشجویان و اساتید حوزه زیست پزشکی و همچنین، شرکتهای داروسازی و تولیدکننده فرآورده های بیولوژیک، در اختیار آنها قرار می گیرند.
به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز در مورد این فراخوان اظهار داشت: بانک سلول های انسانی و جانوری این مرکز در جهت تأمین رده های سلولی معتبر مورد نیاز محققان کشور، طرح اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را عرضه می کند. این بانک، آمادگی دریافت انواع نمونه های سلولی از محققان کشور را دارد؛ ازاین رو محققان، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی که مالکیت رده سلولی خاصی را برعهده دارند، رده های سلولی خویش را به منظور استفاده عموم پژوهشگران به اشتراک می گذارند و از مزایای اهدای نمونه سلولی بهره مند می شوند.
وی اضافه کرد: این فرصت برای تمام شرکتهای فعال در حوزه زیست فناوری و تولید فرآورده های بیولوژیک، اساتید، دانشجویان و محققان کشور فراهم است تا رده های سلولی و نمونه های بیولوژیکی را که در اختیار دارند، به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهدا کنند. به اشتراک گذاشتن نمونه های بیولوژیک ارزشمند، باعث توسعه و پیشرفت صنعت زیست فناوری و زیست پزشکی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی موجود در کشور، خواهد شد.
دانشور ابراز امیدواری کرد با ترویج فرهنگ اهدا و اشتراک گذاری دستاوردهای علمی، زکات علم را به جا آورده و گامی در نهادینه کردن این اقدام پسندیده برداشته شود.
از مزایای اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی برای اهداکنندگان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) نمونه سلولی اهداشده در شرایط امن و مطمئن در تانک نیتروژن فاز بخار نگهداری می شود.
۲) تمام تست های کنترل کیفی جهت بررسی کیفیت سلول، عدم آلودگی قارچی، باکتریایی و مایکوپلاسما و تعیین هویت نمونه سلولی اهداشده (برای اعتبار بخشی به آن) به صورت مجانی انجام شده و شناسنامه سلولی معتبر به اهداکننده عرضه خواهد شد.
۳) اهداکنندگان می توانند علاوه بر رده سلول اهدایی خود، سایر رده های سلولی موجود در کلکسیون های سلولی بانک سلول های انسانی و جانوری را تا سه بار و بدون پرداخت هزینه به صورت کرایوویال فریز شده یا کشت یافته در فلاسک دریافت نمایند.منبع:

1400/03/04
22:13:54
5.0 / 5
549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS