بزرگترین نقشه ماده تاریك جهان منتشر گردید

بزرگترین نقشه ماده تاریك جهان منتشر گردید به گزارش ابزار اپل محققان با استفاده از نور ۱۰۰ میلیون کهکشان موفق شدند بزرگترین نقشه ماده تاریک جهان را منتشر کنند.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه «کالج لندن» و دانشکده École Normale Supérieure در پاریس با بهره گیری از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویری از شکل و نور کهکشان ها، نقشه ای از این ماده نامرئی را در سرتاسر جهان تهیه کردند.
ماده تاریک که حدود ۸۰ درصد از کل مواد موجود در جهان را تشکیل می دهد، به صورت مستقیم قابل مشاهده نیست بلکه در اثر تعامل با سایر اشیا مشخص می شود. این محققان در بخشی از پروژه بین المللی ماده تاریک (DES)، چگونگی انحراف نور کهکشان های دوردست را در راه رسیدن به زمین بررسی کردند. ماده تاریک اشعه های نوری را که به سمت ما می آیند، خم می کنند. محققان می گویند: برخورداری از یک نقشه دقیق که توزیع ماده تاریک در جهان را نشان دهد، می تواند روزی به عرضه پاسخ به سوالاتی همچون این که جهان از چه چیزی ساخته شده و چگونه تکامل یافته است، کمک نماید.
«نیال جفری» محقق ارشد این مطالعه می گوید: در این نقشه که بیشتر ماده تاریک جهان را نشان می دهد، الگوهای مشابه نور قابل رصد دیده می شود. این الگو یک ساختار شبیه شبکه با توده های متراکم ماده است که با فضای خالی وسیع از هم جدا شده اند.
محققان در این مطالعه تا کنون نقشه حدود یک چهارم نیم کره جنوبی آسمان را تهیه کرده اند و متوجه شدند که ماده تاریک هفت میلیارد سال نوری از فضای شناخته شده را پوشش می دهد. از آنجائیکه این ماده نامرئی، فضا-زمان را در اطراف خود خم می کند، ستاره شناسان می توانند با مطالعه نوری که از کهکشان های دور دست به زمین می رسد، موجودیت آنرا ترسیم کنند.
محققان توضیح دادند، اگر این نور کج شده باشد، به این معنا است که ماده ای در پس زمینه وجود دارد که سبب می شود نوری را که به سمت زمین حرکت می کند، خم کند. این مورد به محققان اجازه داد که با بهره گیری از داده های دوربین تلسکوپ Dark Energy Survey (DES)، ماده تاریک را بر روی نقشه ای از این جهان شناخته شده ترسیم کنند.
تجزیه و تحلیل جدید سه سال اول بررسی محققان DES نشان میدهد که این ماده به نحوی در سرتاسر جهان توزیع شده است که مطابق با پیشبینی ها در مدل استاندارد کیهان شناسی است.


1400/03/08
11:32:02
5.0 / 5
392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS