وزیر ارتباطات اطلاعات تاكید كرد

رفع مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی

رفع مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بازپس گیری منابعی همچون کانال ها، داکت ها و حوضچه های مخابراتی از شرکت مخابرات، مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی رفع شد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، اینترنت ADSL با استفاده از سیم مسی خطوط تلفن ثابت، جزو قدیمی ترین سرویسهای اینترنت در جهان است که اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد و البته با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست، اما سرعت دانلود روی اینترنت VDSL که از ترکیب فیبر نوری و سیم مسی استفاده می نماید، نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود و سرعت آپلود آن هم ۱۰ برابر ADSL است.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی با عنایت به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سالهای اخیر در ایران هم مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت، اما با مشکلات مالی روبه رو شد. کارشناسان حوزه عنوان کردند باآنکه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما شرکتهای اینترنتی توان سرمایه گذاری در این حوزه ندارند، چونکه فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد و بنابراین فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل در این حوزه سرمایه گزاری نموده اند.

خبر مهم برای صنعت ارتباطات
در این راستا محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توییتر ضمن اشاره به یک خبر مهم برای صنعت ارتباطات، نوشت: مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی رفع شد. امروز بعد از سه سال پیگیری و تلاش، دولت لایحه «بازپس گیری کانال ها، داکت ها و حوضچه های مخابراتی از مخابرات ایران» را به تصویب رساند. بعد از خصوصی سازی مخابرات، این «تصرف» یک مانع جدی برای توسعه اینترنت خانگی بود.
آذری جهرمی پیش از این بارها به مشکل عدم توسعه اینترنت خانگی اشاره کرده بود. وی همینطور سال قبل با اشاره به اینکه زیرساخت توسعه اینترنت خانگی خوب نیست و در مقابل، زیرساخت موبایل خوب است، اظهار داشته بود: بار عدم کیفیت شبکه ثابت به شبکه موبایل سرریز می شود و بنابراین مشکلاتی را بوجود می آورد. مشکل اصلی کیفیت اینترنت ثابت انحصار مخابرات است که لایحه ای تصویب کردیم و با ارسال لایحه دوفوریتی در مجلس، این انحصار را برای همیشه رفع خواهیم کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور با تکیه بر اشتباهات رخ داده در واگذاری مخابرات، اظهار داشته بود: اشتباهات واگذاری در مجموعه مخابرات ایران در ایجاد برخی انحصارهاست. این اشتباه در سال ۱۳۸۸ در خصوصی سازی مخابرات انجام گرفت که داکت ها و سیم مسی که جوز اموال مردم است، به مخابرات واگذار شده و مخابرات هم سودهای ناشی از درآمد سالانه اش را بعنوان اقساط به دولت پرداخت کرد و سرمایه گذاری نکرد.

منبع:

1400/03/24
23:07:51
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS