بخش اول پیش نویس لایحه پشتیبانی از حقوق سالمندان به پایان رسید

بخش اول پیش نویس لایحه پشتیبانی از حقوق سالمندان به پایان رسید به گزارش ابزار اپل بخش اول تدوین پیش نویس لایحه جامع پشتیبانی از حقوق سالمندان در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به پایان رسید و در بخش دوم و در مرحله مرور میدانی نواقص، چالش ها و تحلیل داده های موجود بررسی می شود.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، مجری طرح تدوین پیش نویس لایحه جامع پشتیبانی از سالمندان با تشریح چگونگی تدوین پیش نویس لایحه جامع حقوقی سالمندان اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد از جمعیت کشور را جامعه سالمندان می سازند، در حالیکه مدت رشد ۲ برابری جمعیت سالمندان در سایر کشورها حدود ۱۰۰ سال است اما در ایران در ۲۰ سال آینده، این جمعیت رشدی حدود ۲ برابری خواهد داشت.
دکتر لیلا ناصری اضافه کرد: تغییر رویکرد از نگاه صرفاً اخلاقی به حوزه سالمندان به نگاه قانونی و تکلیف مداری ضروری به نظر می آید.
وی با تکیه بر مسایل جدی موجود در مورد وضعیت سالمندان کشور، اظهارداشت: سیاست مشخصی برای پشتیبانی از سالمندان به شکل عملیاتی و اجرایی وجود ندارد.
عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری اینکه مبحث حقوق سالمندی از موضوعات با اهمیت در نظام های حقوقی دنیا است، به تشریح چگونگی تدوین لایحه جامع حقوقی سالمندان پرداخت و اظهار داشت: چرایی این امر به بافت جمعیتی جهان معاصر و نگرش آینده پژوهانه به آن بازمی گردد.
ناصری افزود: در طرح تحقیقاتی سالمندان که به سفارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و شورای ملی سالمندان اجرا شد، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با مشارکت تیم تحقیقاتی متشکل از اساتید و حقوقدانان برجسته کشوری به بررسی تطبیقی قوانین و مقررات سالمندی در ایران و جهان پرداخته شد و چهارچوب و محورهای فرآیند تدوین قانون پشتیبانی از سالمندان در ایران تبیین شد.
وی همینطور اظهار داشت: در فاز اول (مرحله مطالعه تطبیقی) با بررسی لایحه کودکان، لایحه پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت و لایحه حقوق بانوان (لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان)، الگوگیری و کارهای سیستماتیک قبلی را بررسی کردیم تا بر این اساس چهارچوب و ساختارها شکل گیرد و تصمیم گرفته شود که سرفصل ها و عناوین این لایحه با چه شیوه هایی طراحی شود.
عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: بررسی مشکلات حقوقی سالمندان شامل ابعاد گوناگونی است که لازم است در زمینه های بازنشستگی، رفاهی، خدمات درمانی و بهداشت، اوقات فراغت و سایر ابعاد اجتماعی بررسی شود، به نحوی که این موارد جزء، حقوق سالمندان محسوب شود و امکان مطالبه گری برای آنان را فراهم آورد.
ناصری افزود: ازاین رو، توجه به مسایل متعدد سالمندان شامل معیشت، تکریم، سلامت، رفاه، توانمندسازی، زندگی همراه با منزلت اجتماعی و نظیر آن به شکلی اجبار آور به لحاظ حقوقی و قانونی و نه تنها از نگاه حمایتی صرف، همچون مسائل مهمی است که در سرفصل ها مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در بررسی های انجام شده با بهره مندی از دیدگاه های مختلف کارشناسی و گروه های ذینفع همچون سازمان های مردم نهاد در زمینه سالمندان در کنار سازمان های مسئول؛ محتوای اسناد و کنوانسیون های بین المللی مرتبط و تجربه کشورهای دیگر مدنظر قرار گرفته است. با عنایت به منابع حقوقی موجود، شامل اسناد بالادستی و قانون اساسی و قوانین و مقررات محورهای پیشنهادی پیش نویس قانون پشتیبانی از سالمندان ترسیم شده است.
مجری تهیه و تدوین طرح پیش نویس لایحه جامع قانون پشتیبانی از سالمندان تصریح کرد: هم اکنون یکی از مهم ترین دغدغه های آینده پژوهانه در عرصه سیاست گذاری و تصمیم سازی، مسئله سالمندی و به دنبال آن حقوق سالمندان است. رسیدگی به جمعیت عظیم سالمندان نیازمند آمادگی کافی در زمینه های مختلف اقتصادی، پزشکی و بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و حقوقی است. به نظر می آید برای برخورداری از وضعیت قابل قبول و رویارو نشدن با مشکلات بغرنج، باید آمادگی یاد شده از الان آغاز شود.
ناصری اظهار داشت: در تحولات حقوقی سده اخیر در سطح فراملی، حقوق حمایتی به میزان بیشتری در دستور کار نهادها و سازمان های بین المللی قرار گرفته است که پشتیبانی از کودکان، زنان، مهاجران و اقلیت ها از آن دست است. با این وجود سهم کمی نصیب «حقوق سالمندان» شده است. در جامعه ایران هم به علت حاد نشدن مشکل و اتکای صرف به فرهنگ کم رنگ کنونی، «حقوق سالمندان» در زمره مسایل حقوقی مغفول مانده است. سفارش می شود با کمک و همراهی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و شورای ملی سالمندان که در این حوزه بسیار فعال می باشند گام های برداشته شده، به شکلی پیوسته ادامه یابد.
وی به رسالت و مأموریت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه سالمندی و فعالیتهایی که در این حوزه طی سالهای گذشته در این واحد صورت پذیرفته است، مشارکت در اجرای این طرح تحقیقاتی و تدوین پیش نویس این سند ملی را نقطه عطفی در فعالیتهای جهاد دانشگاهی در حوزه سالمندی دانست و ابراز امیدواری کرد با حمایت ارکان سیاستگزار مسول در کشور، این قبیل فعالیت ها در سطح ملی از توسعه کمی و کیفی لازم برخوردار شوند.


1400/03/31
23:07:46
5.0 / 5
559
تگهای خبر: امنیت , خدمات , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS